Як пропаганда та спецслужби рф використовують так зване «родинне» ІПСО – Без Брехні
Фактчек

Як пропаганда та спецслужби рф використовують так зване «родинне» ІПСО

Ворог не має успіхів на полі бою, тому шукає будь-які способи дестабілізувати ситуацію в Україні та стійкість українських захисників. Тож постійно нарощує інтенсивність своїх інформаційно-психологічних операцій.

 

«Використання особистих і родинних контактів – метод, яким активно користувались і радянські, і тепер уже російські спецслужби. З моменту повномасштабного вторгнення такі способи роботи набули промислових масштабів», – коментує ситуацію речник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов.

Родинні зв’язки, якщо їх правильно актуалізувати, можуть виявитись потужним інструментом. Це допомагає створити сприятливий емоційний ґрунт для насадження російських наративів. Коли людина починає сприймати оці повторювані думки «я тобі не ворог», «і нам брешуть, і вам брешуть», зароджується сумнів. Починає втрачатись довіра до керівництва країни, до військових. Це робить нас слабшими.

За словами Андрія Юсова, у разі грамотного виконання, в результаті такої ІПСО хтось з українських військових може погодитись на більш ґрунтовне спілкування, яке ворог використає на свою користь.

У спецслужб є поняття «вербувальна вразливість». Якщо людина мала контакти в росії, у неї там лишились родичі, вона підтримує там з кимось зв’язок, для спецслужб рф це – гачок, за який рано чи пізно можна буде потягнути. Чи потягнеться людина – питання. Але сам факт існування такого гачечка – вже привід для ворожих спецслужб відпрацювати цей контакт.

Будь-який контакт росіян із військовослужбовцями або їхніми родичами є або навмисно організованим, або щонайменше контрольованим. Це означає, що інформація, яка передається у межах цього контакту, навіть від родича, контролюється росіянами.

Успішність спроби багато в чому залежить від конкретного виконавця.

Після початку українського контрнаступу росіяни активізували спроби налагодити такі контакти. Вони пишуть під різноманітними приводами: родичі, знайомі, одногрупники, однокласники. Є історії, коли на зв’язок виходять люди, які не бачились і не чулись десятиліттями. А тут вони з’являються з якимось особистими історіями чи пропозиціями.

Такий вид ІПСО за правильної реалізації забезпечує довготривалий результат, кажуть спецслужбовці. Що потенційно дає більше можливостей і для збору інформації, і для розхитування ситуації в Україні.

«Ще один приклад спроб впливу росіян і розхитування емоційного стану», – родини військовополонених, додає Андрій Юсов. У їхньому випадку росіяни спекулюють на емоціях та надії допомогти рідній людині. Можуть телефонувати люди, які видають себе за адвокатів, і розповідати: ми всі люди, я теж мати. – Родичів намагаються залучати до численних анонімних груп і анонімних каналів, де поширюється неправдива інформація. На них можуть виходити незнайомці, які обіцяють допомогти зі звільненням з полону».

Не виключено також, що подібні листування із родичами в росії можуть використати для генерації фейків і вкидів, які потім масово тиражуватимуть через підконтрольні медіа, Telegram-канали, соціальні мережі та фабрики тролів. Для цієї роботи росіяни створюють величезні ботоферми, і це дуже небезпечна річ.

Проте, українські спецслужби активно протидіють таким впливам, виявляють численні ботоферми та їх організаторів.

У публікації використані матеріли дослідження LIGA.net: http://surl.li/javud

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja