Напружені стосунки між Україною та Польщею, що виникли останнім часом, російська пропаганда «смакує» з неймовірною зацікавленістю. Практично кожного дня у це багаття підкидаються фейки та дезінформація, аби хоча б інформаційно роздмухати цю ситуацію. Тим більше, що нажаль, самі події дають пропагандистам привід. Так сталося із заявами представників Польщі і України щодо запрошення польської сторони на Форум оборонних індустрій, що нещодавно відбувся у Києві. Про це далі у матеріалі.
Форум оборонних індустрій відбувся у Києві 29 вересня. Не зважаючи на «переможні реляції» Офісу президента про його успіхи (а вони таки є), стало несподіванкою відсутність польських компаній на даному заході.
Згодом почався інформаційний пінг-понг між представниками Польщі і України, яким скористалася кремлівська пропагандистська машина.
Посол України у Варшаві Василь Зварич заявив, що Польща серед перших отримала запрошення на Форум оборонних індустрій, що проходив у Києві минулої п’ятниці, але не взяла участі. Про це дипломат заявив в інтерв’ю польському TVN24.
«Це запитання до польської сторони, тому що Польща однією з перших отримала запрошення на подію… Це суверенне рішення кожної країни. Ми надсилаємо запрошення, а країна вирішує, чи приймати його, чи ні, виходячи зі своїх інтересів. Тож ми поважаємо такі рішення, але це не причина звинувачувати Україну у тому, що Польща не була присутня», – пояснив Зварич.
Але згодом в уряді Польщі заявили, що найбільший державний оборонний концерн Польщі не отримав запрошення на форум ОПК, що проходив у Києві. Про таке в ефірі Radio ZET заявив міністр держактивів Яцек Сасін.
У блоці інтерв’ю, що стосувався Форуму оборонних індустрій у Києві, Сасін сказав, що Polska Grupa Zbrojeniowa «не отримала запрошення як компанія».
«Ми останнім часом бачили багато недружніх кроків з боку України. Боюся, це пов’язано з поточними політичними інтересами української влади, яка вважає, що поки у Польщі йде кампанія, краще налагоджувати партнерство з Німеччиною, і грає роль того, хто демонструє, що не ставить на цей уряд – який є адвокатом для України і стільки зробив для українців, а що краще ставити на зміну влади у Польщі… І це буде мати погані наслідки для України», – заявив міністр.
Цей словесний батл дипломатів відбувався протягом дня 2 вересня. А вже 3 вересня з’явилося вибачення того ж Яцека Сасіна, про те що він помилився.
«У зв’язку з моєю заявою я прошу вибачення за будь-яке непорозуміння», — написав він у соцмережі X (колишній Twitter). Він пояснив, що під час інтерв’ю “не мав повної інформації про ситуацію”. http://surl.li/ltaqt
«Після розмови з президентом Polska Grupa Zbrojeniowa я отримав інформацію, що PGZ отримала запрошення», — додав Сасін. За всі свої голослівні звинувачення в підтримці чи не підтримці Україною опозиції на польських виборах міністр не вибачився.
Концерн PGZ також прокоментував ситуацію. Відповідно до заяви, концерн постійно контактує з Україною, співпраця з українськими колегами налагоджена та підписано певні контракти, зокрема про обслуговування танків Leopard 2A4 і постачання самохідних гаубиць Krab.
Щодо російської пропаганди то вона подала ситуацію таким чином? Наведемо декілька показових прикладів.
Пропагандистський канал «Україна.ру» маніпулятивно узагальнив, що Польща «відхилила» пропозицію про участь у Форумі, пославшись на заяву вже згаданого міністра Сасіна. Маніпуляція полягає в тому, що запрошення отримувала не Польща, як держава, а оборонний польський концерн PGZ. Таким, чином пропагандисти намагалися перебільшити масштаб протиріч у даній ситуації.
Російські ресурси «Lenta.ru» і «РИА Новости» також перевели ситуацію у ранг суперечки між державами – вони подали інформацію під відверто клікбейтними заголовками «Україна отримала відмову від Польщі…», хоча відмови не було як такої. Представники оборонного польського концерну, а не держави Польща, просто не приїхали на форум. Проте, контракти, які підписані між двома державами і виконуються концерном – продовжують працювати.
Тож, нажаль маємо констатувати, що спровокована дипломатичним непорозумінням ситуація дала підґрунтя пропагандистським ресурсам кремля «обіграти» ситуацію на свою користь.