Російська пропаганда прикладає максимум зусиль, аби проникнути максимально широко у соціальні мережі і пошуковики. Не зважаючи на обмеження та алгоритми контролю за поширенням і проникненням дезінформації, які застосовують великі мережеві компанії, російським пропагандистам все ж таки вдається пробивати час від часу захист та знаходити лазівки в «обороні» інформаційних гігантів. Так, з’ясувалося, що пропагандисти кремля знайшли шлях до користувачів Android через лазівку в сервісі Google.
Попри те, що після початку війни в Україні компанія Google доклала значних зусиль, щоб зупинити поширення через її сервіси російської дезінформації, один канал виявився відкритим. Мова про стрічку рекомендацій новин Discover, яку бачить користувач браузера Chrome на телефоні з Android.
Google ще 2020 році заблокувала контент Царгород ТБ, але у стрічці Discover він продовжує з’являтися. Зокрема, 6 жовтня посилання на матеріал Тиха велика перемога, на яку чекали рік: Російська авіація почала по-справжньому вела на публікацію ультранаціоналістичного телеканалу. Там також можна було знайти статті, де повідомлялося, що Володимир Зеленський рекрутує бойовиків Ісламської держави.
У вересні на Царгород із Discover у середньому відбувалося понад 200 000 переходів на день. У стрічці регулярно з’являються матеріали інших провладних російських ЗМІ, наприклад «Комсомольської правди». Зазначимо, що місячна аудиторія Discover у світі становить близько мільярда активних користувачів.
Нагадаємо, що днями Російська транснаціональна компанія в галузі інформаційних технологій, що зареєстрована в Нідерландах – Yandex, внесена у перелік кандидатів на санкції через роботу на російську пропаганду та небезпеку низку її сервіс внаслідок роботи на ФСБ. Про це повідомляє Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК).
«Сервіси Yandex давно працюють на російську пропаганду і тісно співпрацюють із ФСБ, надаючи їм доступ до масиву приватних даних користувачів. Йдеться не про одну компанію Yandex, а про низку сервісів, як внутрішньо-російських, так і міжнародних», – заявляють в НАЗК.
«Яндекс не став «залежними від держави», а від самого початку створювався як один з елементів обслуговування інтересів російської влади. Він залишається потужним інструментом пропаганди нарівні з російськими телеканалами», – зазначив голова НАЗК Олександр Новіков.
Наголошується, що Яндекс продовжує працювати в РФ і сплачує значні податки до держбюджету агресора. Масиви даних Яндексу зберігаються у трьох великих дата-центрах, які знаходяться в РФ. До них має цілодобовий доступ ФСБ, причому цілком офіційно.