Як російська пропаганда знову використалманіпуляції Мар’яни Безуглої з опитуванням на її фейсбук сторінці – Без Брехні
ОдещинаФактчекФактчек-регіон

Як російська пропаганда знову використалманіпуляції Мар’яни Безуглої з опитуванням на її фейсбук сторінці

Ворожа Telegram-сміттярка, яка постійно публікує фейки та маніпуляції та діє в так званої не признаної «ПМР» поширила черговий вкид, основною з якого стала facebook-сторінка народної депутатки з фракції ПП «Слуга народу» Мар’яни Безуглої – допис з її маніпулятивним і не репрезентативним опитуванням. http://surl.li/oksre

Проте пропаганді кремля все одно на маніпулятивність і не репрезентативність. Їй головне – інформаційний привід. І Безугла вже вкотре такий привід надає. Про деталі ситуації – далі у матеріалі.

 

Треба зазначити, що це вже далеко не перший випадок, коли політикиня дає можливість пропаганді країни-агресора виробляти ворожий контент. http://surl.li/oksrq. Так само і прокремлівський ресурс «Приднестровец» теж не вперше публікує пропаганду http://surl.li/okssd яка спрямована проти України.

Днями Мар’яна Безугла на своїй сторінці у facebook опублікувала провокативне і маніпулятивне опитування, ключовим питанням якого є звернення до чоловіків – чи готові ви відмовитися від громадянства аби уникнути мобілізації. http://surl.li/oksss

Для аналізу доречності і можливості такого опитування варто звернути увагу на низку важливих деталей.

По-перше, сама авторка опитування називає це експериментом. Тож сприймати результати такого перфоменсу не можна як факт, який показує певний соціальний зріз. В той же час, Безугла – народний депутат. Тому будь-яка інформація, яку вона поширює буде сприйматися ворожою пропагандою, як офіційна. Безугла мала б усвідомлювати такі ризики. Однак, враховуючи сам факт поширення нардепкою такого опитування свідчить про те, що розуміння потенційних загроз далеке від Безуглої.

По-друге, це опитування не є репрезентативним. Репрезентативною вибірковою сукупністю (від англ., represent – представляти) є така, що дає нам можливість поширити як якісні, так і кількісні результати її дослідження на певну більшу сукупність – тобто на широкий загал громадян, демонструючи таким чином певні соціальні тенденції, настрої тощо.

У контексті опитувань громадської думки репрезентативна вибірка – це та, що дає нам можливість поширити кількісні результати інтерв’ю не лише на учасників дослідження, а й на багатьох інших людей. http://surl.li/okstk

Для забезпечення репрезентативності важлива не лише кількість респондентів, а й те, як саме їх було відібрано. Проте, у «експерименті» Безуглої ці вимоги не були дотримані – опитуванню не було забезпеченна репрезентативність,  бо роботи з аудиторію не проводилося. Тобто його результат не можна масштабувати на більшу кількість людей крім тих, що взяли участь в опитуванні.

Важливо відзначити, що це опитування можна сприйняти лише як таке, котре відноситься до читачів сторінки Мар’яни Безуглої. Більш того, немає жодних підстав вважати, що в цьому опитуванні брали участь лише чоловіки. Також немає підстав вважати, що в опитуванні взяли участь лише громадяни України або взагалі люди.

З високим ступенем ймовірності, це опитування могло опинитися під впливом російських ботів, які неодноразово викривали саме в цієї соціальної мережі. http://surl.li/oksvs

По-третє, ця маніпуляція отримала шквал невдоволення від українців, які це написали під публікацією Безуглої. Звичайно ж, це ворожа Telegram-сміттярка не вказала. Більш того, навіть після такого подарунка від політикині «Приднестровец» не втримався й збрехав на один відсоток. На скриншоті видно, що «так» відповіли 76%, але в тексті написано, що 77%.

А головне, що російські сміттярки подають це як офіційну інформацію, як таке опитування, що є визнаним і правильним і відображає реальну картину тенденцій у суспільстві. Саме тому їх так зацікавив експеримент Безуглої. І саме тому його дані так активно ширяться саме у проросійському та російському сегментах.

 

ВИСНОВОК

Даний вкид – яскравий приклад того, як українська політична діячка своїми безвідповідальними діями дає можливість пропаганді ворога створювати контент, який шкодить Україні.

Пропаганда кремля активно слідкує за подібними недолугими діями представників української влади і суспільства, підхоплює їх, масштабує та використовує для підживлення своїх наративів.

 

Матеріал підготовлено фахівцями видання “Інтент” в рамках ініціативи Мережа проектів з протидії дезінформації 

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja