Як російські боти і тролі «підказали» західним журналістам меседж, що у підриві Каховської ГЕС «не все так адназначно» – Без Брехні
Фактчек

Як російські боти і тролі «підказали» західним журналістам меседж, що у підриві Каховської ГЕС «не все так адназначно»

Окрім стану шоку, який ми всі переживаємо останні дні через трагедію на Каховській ГЕС, важко також відійти й від інших почуттів — обурення від того, як деякі західні медіа зреагували на воєнний злочин росії. За «підтримки» російських ботів і тролів, та підхопив пропагандистську повістку низка західних ЗМІ запустили меседж про те, що «не все так адназначно».

 

Нагадаємо, що попередньому матеріалі ми писали про те, як росія не визнавала катастрофи, аж поки ситуація не почала виходити з-під контролю. http://surl.li/htvqs

О 6 ранку окупаційний “мер” стверджує, що жодних підривів не було, в місті все тихо і спокійно. Тим часом вода вже чотири години як затоплює місто і руйнує далі підірвану росіянами ТЕС.

О 7:27 окупаційний “мер” продовжує брехати, що потреби в евакуації населення немає.

Водночас «воєнкори» та тому подібні «експерти» ще з другої ночі повідомляли про підрив, як сплановану операцію проти контрнаступу України, а весь ранок постили радісні “відосики” «втечі ЗСУ» з затоплених островів: http://surl.li/htlso

Проте, коли стали зрозумілі масштаби катастрофи, риторика російських сміттярок, пропагандистів та воєнкорів різко змінилась і країна-агресор під’єднала західних журналістів, ботів та й просто корисних ідіотів до роздмухування меседжів типу “не все так однозначно” й “Україні була вигідна ця трагедія”.

Наприклад, африканські тролі та боти, чиї коментарі в підтримку росії ви можете знайти під будь-якою новиною західного медіа з початку повномасштабного вторгнення, робили дуже одноманітний посил: “Це війна. А війна — це руйнування”.

Намагаючись знецінити масштаби трагедії та той факт, що підрив дамб під час воєнних дій прирівнюється до застосування зброї масового ураження та є важким воєнним злочином.

Але особливо обурили авторитетні західні медіа типу the New York Times, які почали писати, що “Невідомо, хто пошкодив ГЕС”.

Журналісти Washington Post та  Financial Times Еван Хілл та Христофор Міллер взагалі припустили, що дамбу зруйнувала природа, адже деякі конструкції вже були пошкоджені.

Це все виглядає максимально цинічно та непрофесійно в контексті того, що Каховська ГЕС контролювалась росією з початку повномасштабного вторгнення і в жовтні 2022 року росіяни вже погрожували її підірвати.

Приєднався до голосів тих, у кого не все так однозначно і протрампівській консервативний ведучий Такер Карлсон, з яким нещодавно розірвали співпрацю FOX News, опублікував перший епізод свого відеоблогу. В ньому він розповідає про те, що це Україна підірвала Каховську ГЕС.

Про це пише журналіст Остап Яриш, і додає що “Все це дуже нагадує мені той інформаційний шум, який Росія та її прихильники намагались створити після збиття MH17”: http://surl.li/htuwq

Вже після цих заяв російські воєнкори раптом почали розганяти ІПСО про те, що не проти підірвати Київську дамбу, щоб знести Київ з обличчя землі. Як логічно, чи не так? Каховську ГЕС ми не підривали, але підірвемо ще й Київську.

Що важливо знати про ці вкиди. На якийсь час країни будуть анілузвати факти, щоб остаточно про щось заявити, але скоріш за все за 2-3 дні все стане очевидно. Тобто інформаційну увагу світової спільноті рф відволіче максимум на декілька днів. А далі…

Важливим аргумент є те, що таку масштабну конструкцію як Каховська ГЕС неможливо пошкодити просто ракетним обстрілом.

Для руйнацій такого масштабу необхідний доступ до об’єкта. Який був лише в росіян (Тому за Київську ГЕС, скоріш за все, також можна бути спокійними)

Ці гіпотези підтверджує і спеціаліст з вибухівки, до якого (нарешті) звернулись журналісти з Нью-Йорк Таймс: http://surl.li/httpp

Білий Дім вже заявив, що попри те, що розслідування ще ведеться, провина за катастрофу повністю лежить на росії як на стороні, яка контролювала ГЕС http://surl.li/htttj. Про це речниця Білого дому, Карін Жан-П’єр, заявила під час брифінгу.

Щодо високостандартної західної журналістики, то ми можемо бачити, що ідея “балансу думок” не працює. Як влучно висловився історик Тімоті Снайдер, уникайте спокуси почати розповідь про цю рукотворну гуманітарну та екологічну катастрофу з “урахування точок зору обох сторін”. Це не журналістика.

“Подавати російські заяви поряд з українськими несправедливо стосовно українців. У цій війні те, що говорили російські речники, майже завжди було неправдою, тоді як українські речники здебільшого говорили правду. Таке зіставлення точок зору обох сторін передбачає їхню рівність, а це унеможливлює розуміння читачем цієї важливої різниці”: http://surl.li/htuyh

Навряд чи слова Снайдера вплинуть на тих, хто свідомо відпрацьовує російську адженду. Але як і у випадку з іншими злочинами, росії це не допоможе. Нашим ключовим партнерам і союзникам у війні все очевидно.

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja