Як російські пропагандисти використовують маніпуляції та фейки у китайських медіа – Без Брехні
ОдещинаФактчекФактчек-регіон

Як російські пропагандисти використовують маніпуляції та фейки у китайських медіа

Російські telegram-сміттярки “Украина.ру» http://surl.li/jwlpm та «ТВЦ Центр» http://surl.li/jwlpu поширили власну маніпуляцію, що базується на маніпулятивному тексті з Китаю. У тексті російською мовою йдеться про те, що китайське видання CGTN пише, що постійне постачання зброї з боку Вашингтона нібито неминуче призведе до ескалації конфлікту і ще більше віддаляє Україну від надії на світ.

Додає, що нібито газета також наголосила, що США не цікавлять життя громадян України та мирне вирішення українського конфлікту. Це маніпуляція, яка базується на фейковій інформації. Далі про це у матеріалі.

Справді CGTN опублікувала матеріал з заголовком «США віддаляють Україну від миру» http://surl.li/jwlsk, але це матеріал не опублікований як редакційний матеріал видання, а розташований у розділі «Думка». Тобто це особиста точка зору однієї людини. Ця публікація починається зі слів:
“Примітка редактора: Сінь Пінг є коментатором міжнародних справ, який регулярно пише для інформаційного агентства Сіньхуа, CGTN, Global Times і China Daily. Стаття відображає погляди автора і не обов’язково погляди CGTN”.

Необхідно додати, що CGTN (China Global Television Network) – це Китайська глобальна телевізійна мережа. Її основна діяльність – це створення відеоконтенту. Зазначимо, що відео з заявою Сінь Пінга видання у себе на сайті не розмістило. Тобто все вказує на те, що це особиста думка одного єдиного китайця.

Повний текст блогу присвячений тому, що у США ухвалили рішення щодо передачі Україні касетних боєприпасів. При цьому Сінг Пінг використовує маніпулятивні прийоми для доказу своєї думки про те, що «США готові виграти гру за будь-яку ціну, у тому числі шляхом перетворення України на бійню з нескінченними запасами руйнівної зброї». Цей меседж широко використовується противниками України та наших партнерів і нічого нового не несе.

ФЕЙК В ПІДПИСУ ФОТО

Привертає до себе увагу оформлення тексту. Зображення, яке використовує CGTN підписано: «Касетний снаряд лежить на землі не розірвавшись після українського удару в Запорізькій області, 27 лютого 2023 року. /CFP

Це фейк. Зазначимо, що це фото немає прив’язки до місцевості та аж ніяк не дає розуміння того, що саме після української атаки його знайдено. Ми знайшли першоджерело цього фото http://surl.li/jwlxe

Його повний підпис російською мовою: “Фото — РОСІЯ, ЗАПОРІЗЬКА ОБЛАСТЬ — 27 ЛЮТОГО 2023 РОКУ: касетний снаряд лежить на землі, не розірвавшись, біля коледжу Мелітопольського державного університету після українського удару по Василівці. Запорізька область приєдналася до Росії за результатами референдуму, який відбувся 23-27 вересня 2022 року. Сергій Мальгавко/ТАРС”.

Як бачимо, в оригінальному підписі до фотографії міститься не одна брехня, а кілька. Перша та найочевидніша в тому, що Запорізька область нібито кудись приєднувалася. Вона окупована.

Під час пошуку за зображенням http://surl.li/jwmey з’ясувалося, що це фото не використовувало ТАРС. Після його публікації для продажу першим його використали саме у CGTN. Пропагандисти з ТАРС не наважилися використати цю фотографію, тобто підпис Сергій Мальгавко/ТАРС – це друга брехня.

В стрічці новин ТАРС від 26 лютого йдеться про те, що «по коледжу у Васильєвці» було 10 прильотів, але немає жодного слова про касетні боєприпаси та не використовується це фото. Таким чином саме пропагандистське видання спростовує фейк підпису, це третя брехня.

У лютому 2023 року будівля коледжу не могла використовуватися за призначенням тому, що будівлю навчального закладу російські окупанти використовували для дислокації своїх військових. Ще 9 листопада 2022 року мелітопольське видання «РІА Південь» писало про «бавовну» у цій будівлі та забезпечило матеріал власними фото http://surl.li/jwmii. Тобто четверта брехня полягає в тому, що удар був нанесений по коледжу в той час, коли удар було завдано по колишньої будівлі коледжу, яку час від часу окупанти використовували для військових потреб.

Як це часто буває, пропагандисти, зокрема й китайські, грішать у логіці. Блог висловлює невдоволення азійського автора тим, що у США ухвалено рішення передати Україні касетні боєприпаси, але при цьому ілюструє текст нібито вже використаним снарядом. Тобто. якщо в ЗСУ вже є ці боєприпаси й були використані ще в лютому, то навіщо писати текст, а якщо боєприпасів ще немає, то навіщо потрібна не зрозуміло, де зроблена фотографія з таким підписом.

Таким чином можемо констатувати, що в блогу китайського видання, який є неприкритою пропагандою китайського громадянина проти США, було використано зображення, яке не має відношення до використання касетних боєприпасів Україною, підпис під яким це суцільний фейк.

ЯКУ МАНІПУЛЯЦІЮ ДОДАЛИ РОСІЯНИ 

Російським пропагандистам, напевно, здалося мало невідповідностей у китайській публікації. Тому при посиланні на неї вони використовували прості маніпулятивні прийоми. Вони не вказали, що це думка одного єдиного китайського «експерта», а використали формулювання «у Китаї заявили», що звучить як «зробили офіційну заяву».

Крім того, пропагандисти використовували англійську варіант публікації, а не російську для того, щоб надати значущості публікації. А для того, щоб не пояснювати, чому телевізійна мережа публікує матеріал без відео назвали CGTN газетою.

ВИСНОВОК

Вище вказана публікація, яка базується на відверто пропагандистському блозі китайця стосовно США, містить фейки та маніпуляції. Цей прийом дедалі частіше використовує пропаганда країни-агресора. Їм вже відверто не вистачає власний ньюзмейкер для того, щоб підтримувати необхідний інформаційний градус. А використання як основи для публікації китайських матеріалів говорить ще й про те, що всередині рф зараз важливо постійно нагадувати, що у росії є ще партнери.

Матеріал підготовлено виданням «Інтент» в рамках ініціативи Мережа проектів з протидії дезінформації

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja