Як українські медіа припустилися фактичної помилки, «цитуючи» заяву Гендректора МАГАТЕ, що ЗАЕС захистити станцію неможливо – Без Брехні
Фактчек

Як українські медіа припустилися фактичної помилки, «цитуючи» заяву Гендректора МАГАТЕ, що ЗАЕС захистити станцію неможливо

Гендректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі 29 березня відвідав Запорізьку АЕС. Це другий візит Гроссі до найбільшої в Європі атомної електростанції. 30 березня в українському інфопросторі почали з’являтись начебто перші коментарі гендиректора стосовно ситуації на ЗАЕС.

Зокрема, такі видання як:

–  «NV”» – http://surl.li/fypcj

– «Громадське» – http://surl.li/fypct

– «LB» – http://surl.li/fypcw

– «ЕСПРЕСО» – http://surl.li/fypdd

– «ТСН.ua» – http://surl.li/fypdm,

та ряд інших опублікували схожі новини, у заголовках нібито цитуючи слова Гроссі. Стосувалась заява безпосередньо ситуації на станції й нібито звучала так: «Очевидно, що в усьому цьому регіоні посилюється військова активність. Тому захистити станцію неможливо». Чи мала місце така заява насправді?

 

Всі онлайн-видання, що опублікували новину з таким наративом посилаються на єдине джерело – Sky News. Це британський телеканал, штаб-квартира якого розташована у Лондоні. http://surl.li/fyowr

На сайті телеканалу розмістили подкаст «Daily with Niall Pаterson». http://surl.li/fyowx. У якому ведучий з кореспондентом Sky News Стюартом Рамзі обговорив ситуацію у Бахмуті, а також, що відбувається на тимчасово окупованій атомній станції.

Нижче розмістили матеріал, датований 30 березня, 9:40 «Zaporizhzhia nuclear plant “can’t be protected» http://surl.li/fyowx  (Запорізьку атомну станцію «не захистити»). http://surl.li/fyowx

Імовірно, його і взяли за основу журналісти українських видань. У тексті йдеться про те, що Рафаель Гроссі відвідав Запорізьку АЕС 29 березня та заявив, що кількість російських військ у регіоні, де розташована станція, значно збільшилася, і її більше неможливо захистити.

Ми перевірили, чи звучала така заява ще десь в інформаційному просторі, окрім як на онлайн-ресурсі Sky News. Найперше, переглянули Twitter Гендиректора МАГАТЕ. У цій соцмережі Гроссі достатньо активний, проте останній допис датується 26 березня. http://surl.li/fyoym. У ньому він повідомляє, що рушає з командою до Запоріжжя.

А ось на офіційній сторінці МАГАТЕ у Twitter інформації більше. Останній твіт датується 30 березня. http://surl.li/fyoys

У ньому вказано, що після візиту на Запорізьку атомну електростанцію гендиректор МАГАТЕ підтвердив оцінку серйозності ситуації з ядерною безпекою та безпекою на ЗАЕС і рішуче налаштований продовжувати дипломатичні зусилля для захисту станції. Про те, що станцію вже не можна захистити – а ні слова. У дописі посилання на сайт МАГАТЕ, де подано більш розширену інформацію. http://surl.li/fyozk

У статті наведена цитата Рафаеля Гроссі, у якій він наголошує на збільшення кількості російських військ у регіоні. Також стверджує, що цю територію чекає, можливо, більш небезпечна фаза з точки зору конфлікту, що триває. Дослівна цитата звучить наступним чином: «There is open talk of offensives and counter offensives. This area is facing perhaps a more dangerous phase in terms of the ongoing conflict»

Про те, що станцію захистити не можливо – мови у матеріалі не йдеться.

На сторінці МАГАТЕ в Instagram опублікували відеокоментар Рафаеля Гроссі. http://surl.li/fypaf У ньому він заявив, що захист ЗАЕС вкрай необхідний. Йому вдалось оцінити збитки, які завдали росіяни об’єкта під час обстрілу 20 листопада, а також проблеми, які виникли під час відключень енергоблоків. Гендиректор стверджує, що захистити Запоріжжя можливо і МАГАТЕ, та сам він безпосередньо працюватиме над цим. Заява не містить слів про неможливість захисту атомної електростанції.

ВИСНОВОК

  • Публікації в ЗМІ про «неможливість захисту ЗАЕС» ґрунтуються лише на матеріалі Sky News. Але журналісти видання не є єдиним та вірогідним джерелом інформації. Їхні твердження мають будуватись на офіційному коментарі.
  • Чи був цей коментар наданий безпосередньо телеканалу Sky News від Рафаеля Гроссі – стверджувати важко. Проте, сам канал не вказує на ексклюзивність. Тож з великою вірогідністю Sky News користувався відкритими джерелами, про які було описано вище. Бо жодної іншої аналогічної  заяви гендиректор ані у соцмережах, а ні на офіційних сторінках організації не робив.
  • Щодо українських медіа, то можна констатувати, що замість того, аби використати у публікаціях інформацію з першоджерел, взяли «опрацьовану» і вірогідно помилково чи не коректно від іншого видання.
Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja