Близько 16.56 8 серпня у багатьох телеграм-каналах почали з’являтися повідомлення про смерть королеви Об’єднаного королівства Єлизавети ІІ. Але вже за кілька хвилин ці дописи так само різко зникли.
Що цьому передувало? 8 вересня у Букінгемському палаці повідомили, що стан здоров’я королеви різко погіршився, вона перебуває під наглядом медиків у своїй шотландській резиденції Балморалі. http://surl.li/cyldz
А вже за якусь годину українськими сайтами та телеграм-каналами почали розносити повідомлення про смерть монархині. Опублікували такі ж повідомлення і проросійські помийки, і пропагандист соловйов, і людина, яка завжди про все знає першою й поспішає про це повідомити всьому світу, часто ігноруючи елементарний фактчек – Анатолій Геращенко.
При цьому дехто посилався на ВВС. ( http://surl.li/cylee) дехто на The Guardian. (http://surl.li/cylei).
Однак на жодному з вказаних сайтів відповідної інформації не було! Попри те, що обидва видання ведуть лайв-режим щодо стану здоров’я королеви.
Джерелом фейкової новини став твіттер-паблік начебто видання The Guardian, який однак до справжнього ЗМІ стосунку не має. Офіційний профіль видання у твіттері можна знайти як @guardian, фейковий же вказаний як @twicesupremacy.
На вкид попалося чимало напівжовтих та місцевих видань, та низка визнаних загально українських. Серед них Hromadske, UNN, Babel, Телеграф. https://bit.ly/3Bt1trL
Ну попалися, то той попалися, треба тепер сповістити про помилку та гідно вийти з ситуації. Врешті-решт не вперше ховають королеву і зараз вона справді має проблеми зі здоров’ям. Що ж натомість роблять видання? Правильно – поспіхом видаляють новину, труть кеш гугла, щоб удати, що нічого не було. Це теж не новина в українському медіапросторі, ми неодноразово фіксували такі трюки від УП та інших відомих видань.
Та Громадське і УНН пішли далі – вирішили хайпонути на тому, що ЗМІ рознесли фейк. Так Громадське видалило свій фейковий текст і цим же часом виставило інший з заголовком: “Королева Великої Британії Єлизавета II жива. ЗМІ помилково повідомили про смерть”. Тобто “якісь змі”, а не “ми”. Заголовок не схожий на спростування власної помилки. Хоча в тексті вони в дужечках зізнаються, що “(так, ми теж) помилково повідомили” і перепрошують. Але тут же знову плутають читача, пояснюючи, що посилалися на скриншот нібито The Guardian, який виявився фейковим. Не скриншот був неправдивим, ніхто не підробляв скриншот зі справжньої сторінки The Guardian. Це сам акаунт був з назвою видання і зміст повідомлення були неправдивими. Нібито дрібниці, але це вказує, що оригіналу навіть фейкового повідомлення ніхто і не шукав, коли писали про смерть, повелися на скриншот з телеграму.
Ще краще вчинив сайт UNN. Вони в свій первісній новині про смерть королеви навіть адресу не змінювали. Це видно в стрічці посилання. https://bit.ly/3RJ3bKA https://archive.ph/NPot8
Як і текст некролога про життєвий шлях Єлизавети ІІ. Просто змінили заголовок на “Нехай живе королева: інформація про смерть Єлизавети ІІ виявилась фейком”. І лише додали до свого повідомлення про смерть, що “таку інформацію оприлюднив акаунт The Guardian, який виявився фейком, передає УНН”. Тобто це вони ніби викрили фейк, а зовсім не поширили його перед цим.
Схожа ситуація у телеграм-каналі, наприклад, регіонального тернопільського Файне місто, схоже, досі не розібралися в ситуації. Бо написали, дослівно, що видання The Guardian видалило повідомлення про смерть королеви. Хоча самі ж посилаються на фейкову сторінку. Фактчек? Не чули.
PS. Надвечір дійно з Великобританії надійшла підтверджена інфомація про смерть Королеви.