Які ІПСО використовує рф в інформаційній війні проти України – Без Брехні
Пропаганда-СТОПФактчек

Які ІПСО використовує рф в інформаційній війні проти України

ІПСО стали потужним інструментом російської пропаганди в інформаційній війні проти України. Як правило ІПСО це цілий комплекс заходів аби вплинути на громадське суспільство. Головна мета ІПСО – спонукати до певних зрушень або дій. Наприклад, змінити думку – згадаємо «хароших руських», або не виконання конституційних обов’язків – як варіант, соботаж мобілізації. ІПСО можуть бути коротенькі – від декількох днів до тижнів. Або розтягнуті на місяці. Як змінювалися російські ІПСО під час війни – далі у матеріалі.

 

Що може бути приводом для ІПСО? Пам’ятні дати – особлива «скрєпа» російської ідеології. Напередодні 9 травня, 24 серпня, 24 лютого «іпсошники» полюбляють залякувати українців «ударами небаченої сили». Хоча ймовірність масованої атаки дійсно існує, ці «страшилки» розраховані на те, щоб викликати паніку серед населення України та зневіру в перемогу ЗСУ.

Цілями довготривалих ІПСО, як фіксують аналітики ЦПД (http://surl.li/kyira) є постійний психологічний тиск на українців з метою підриву довіри до українського уряду та нівелювання міжнародної підтримки.

Як свідчить звіт групи аналізу загроз Google (TAG), порівняно з 2020 роком, у 2022 році росія збільшила хакерські атаки на Україну на 250%, а на користувачів у країнах НАТО – більш ніж на 300%. Зокрема, кіберзлочинці проводять фітингові розсилання, щоби перехопити облікові дані українців. Або «зламують» акаунти військових, публічних осіб і розміщують там пропаганду й заклики до українців здаватися.

Згадаємо деякі резонансні російські ІПСО.

На початку агресії яскравим, прикладом ІПСО можна назвати фейк довкола міток на дорогах і будівлях. У месенджерах та соцмережах ширилася інформація із закликами їх зафарбовувати, бо ці мітки нібито допомагають ворогу наводити ракети через супутники. Згодом з’ясувалося, що ці позначення використовують при геодезичній зйомці і жодного стосунку до військових дій вони не мають. «Вкид» про мітки зробили для того, щоб занурити українців у дискомфортну психологічну ситуацію, посіяти паніку й страх. І ця ІПСО тоді непогано спрацювала.

Напередодні 9 травня 2022 року «іпсошники» стверджували, що «Москва готує українцям на 9 травня «кривавий феєрверк», «путін оголосить війну та масову мобілізацію», «путін нанесе по Києву тактичний ядерний або хімічний удар». Насправді події на фронті були настільки невтішними для кремля, що через втрату 199 літаків і 158 гелікоптерів росія скасувала повітряну частину параду 9 травня начебто через «погодні умови».

Ракетні обстріли об’єктів критичної інфраструктури російські окупанти використовують, щоб підірвати бойовий дух українців та посіяти панічні настрої у суспільстві. Для цього росіяни перебільшують кількість випущених ракет, наслідки від уражень та розпускають плітки «про евакуацію представників влади». Ефективна протидія української ППО поступово руйнує мету цієї ІПСО.

Підлу страту українських захисників «Азовсталі» в Оленівці наприкінці липня російська ІПсО намагалась замаскувати інформаційними «вкидами» про нібито обстріл з РСЗО HIMARS з території України. А метою спецоперації було залякування українців і примушення влади до переговорів на вигідних для росії умовах. Завдяки цій ІПсО росіяни змогли певним чином розхитати українське суспільство, в соцмережах панували емоції й вистачало критики влади, яка нібито не змогла обміняти захисників «Азовсталі».

Напередодні річниці повномасштабного вторгнення росії в Україну окупанти запустили чергову ІПСО про те, що «невдовзі відбудеться напад з території білорусі». Насправді загроза з боку білорусі нікуди не зникла, але на сьогодні ознак створення потужного угруповання на території білорусі, що межує з Україною, немає. З цього ряду і фейк, що росія в лютому нібито відновить «повітряний наступ» і розпочне «велику війну», який поширили навіть західні медіа.

Інші ІПСО (спекуляції на тему розкрадання зброї, голоду, ядерної загрози, дискредитації мобілізації тощо) нині намагаються підірвати стійкість українського суспільства. Тож кожного разу коли вам буде попадатися повідомлення, що все пропало завтра рф на допомогу прилетить легіон марсіан – варто замислитися, чи не ІПСО перед вами.

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja