ФЕЙК | Телефонами не можна користуватися під час зарядки – тіло буде пронизано електричними хвилями – Без Брехні
Фактчек NEWS

ФЕЙК | Телефонами не можна користуватися під час зарядки – тіло буде пронизано електричними хвилями

Поширене сотні тисяч разів відео застерігає власників мобільних телефонів від використання гаджетів під час їх зарядки, оскільки людське тіло нібито «буде пронизано електричними хвилями». Цим матеріалом поділилися понад 50 тисяч разів у мережі Facebook та більше 600 тисяч разів у додатку TikTok. «Якщо хтось буде розмовляти по телефону, поки той заряджається, електричні хвилі проникнуть через тіло», — попереджає оповідач відео. Проте чи виправдані ці попередження?

Для інформаційної агенції AFP Мартін Аллен, технічний директор благодійної організації Великобританії з питань електробезпеки, підтвердив, що використаним у відео інструментом є безконтактний індикатор напруги. За його допомогою учасники запису встановлюють, що «заряд» може бути в зарядному пристрої телефону, коли його підключено до мережі, а також — безпосередньо до мобільного телефону. Потім детектор світиться і видає сигнал тривоги, коли хтось тримає телефон, поки той заряджається. Сигнал попередження припиняється, щойно зарядний пристрій вимикають. «Підсумок: не заряджайте телефони під час розмови», — завершує диктор.

Ця порада оманлива. На думку експертів, інші прилади також матимуть подібні нешкідливі витоки напруги. Мартін Аллен стверджує, що паличка напруги, така як у відео, реагуватиме навіть на повітряну кулю, яку натирали тканиною. Реальна небезпека — хоч і невелика — може надходити від несправних акумуляторів та неякісних зарядних пристроїв.

«Відео вводить в оману», — заявив і Ендрю Вуд, який очолює Департамент охорони здоров’я та медичних наук Технологічного університету Свінберна в Мельбурні. Він додає, що «будь-який кабель, що має підключення до електромережі (і не підключений до будь-якого приладу) зробив би те саме».  «У цьому випадку немає нічого особливого в телефоні», — підсумував Ендрю Вуд.

Ерік Йетмен, керівник відділу електротехнічних та електронних систем Імперського коледжу в Лондоні, підтвердив це і додав, що інші прилади покажуть схожий результат. «Зарядний пристрій телефону має блок на стіні, який перетворює небезпечну напругу в нешкідливий постійний струм низької напруги, який рухається вздовж кабелю до вашого телефону», — сказав він. За його ж словами, навіть «крихітка» частоти може бути зафіксована безконтактним індикатором напруги, але «загалом є нешкідливою». «Це діє з будь-чим, що ви тримаєте, поки воно підключено до стіни, як і кухонний ручний блендер, який, ймовірно, покаже результати, подібні до тих, що у відео, якщо його так само тестувати», — підсумував Йетмен.

На думку експертів, варто звернути увагу на те, що ризик ураження електричним струмом, отримання опіку чи провокування пожежі можуть спричинити деякі неякісні зарядні пристрої для телефонів або несправні батареї, про що не повідомляють у цьому відео.

Костас Константину, професор кафедри електродинаміки зв’язку Бірмінгемського університету, повідомив, що єдиною теоретичною небезпекою є «пошкодження інтегрованої батареї мобільного телефону, що може призвести до опіку під час зарядки». Мартін Аллен дійшов висновку, що «єдина розумна порада — не заряджати телефон, перебуваючи у ванні».

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), «поточні дані не підтверджують існування будь-яких наслідків для здоров’я від впливу електромагнітних полів низького рівня», як ті, що продемонстровано у відео.

Щодо загальних ризиків використання мобільних телефонів, Адміністрація США з питань харчових продуктів і медикаментів  запевняє, що «майже 30 років наукових доказів не пов’язує вплив радіочастотної енергії від використання мобільних телефонів з проблемами зі здоров’ям».

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja