Фейки про антисемітську «теорію змови» поширювалися перед штурмом Капітолію | Розслідування ресурсу Coda Story – Без Брехні
Фактчек NEWS

Фейки про антисемітську «теорію змови» поширювалися перед штурмом Капітолію | Розслідування ресурсу Coda Story

За декілька тижнів, напередодні спричинених заколотів, представники антисемітського руху почали гостро висловлювати своє ставлення до результатів виборів. На платформі Telegram особливу активність вели групи під керівництвом ультраправого руху Proud Boys, де поширювалися публікації з антиєврейською ідеологією та пости, націлені на Джорджа Сороса, мільярдера-інвестора та філантропа. Про це повідомляє онлайн-платформа новин Coda Story.

 

Такі конспіративні рухи, як QAnon, сприяли збільшенню явки на протестах перед будівлею Капітолію, а твердження їх представників базувалися на заявах про наявність глибинної держави та наведенні прикладів діячів єврейського походження, подібних до Сороса та родини Ротшильдів, у якості ляльководів, які займаються пригніченням населення. Мережі Facebook, Twitter, YouTube та Instagram протягом літа та осені минулого року працювали над видаленням величезного обсягу вмісту, пов’язаного з рухом QAnon, на своїх платформах  — з перемінним успіхом — багато з тих, хто належав до цього угрупування, просто перейшов на нові сайти, які не обмежують діяльність екстремістських груп. Одними з найпопулярніших є Parler, Discord та додаток для зашифрованих повідомлень платформи Telegram.

Така ненависть до єврейського народу серед змовників QAnon отримала імпульс через документальний фільм «Крах таємної змови», який популяризував неонацистські теорії змови серед прихильників Дональда Трампа. Заборонена на платформі YouTube картина та її продовження отримали мільйони переглядів на ультраправому відеохостингу Bitchute.

«Це перетворилося на зброю у соціальних мережах під час пандемії Covid-19, де було виставлено напоказ багато антисемітських тролів», — сказав Брюс Хоффман, політичний аналітик, який спеціалізується на вивченні тероризму та боротьбі з ним. Він також додав, що учасники заколоту тієї середи мали « ідеологію», яка поєднала багато різних форм расистського, конспіративного та супрематичного мислення.

Магда Тетер, професорка єврейських студій з Фордгемського університету, описала, як антиєврейську пропаганду серед ультраправих груп заохочує політика собачих свистків та «поважні» джерела, такі як офіційні повідомлення Республіканської партії. Вони зображують Джорджа Сороса як «знавця хаосу», який сидить перед купою грошей.

«У висвітленнях та описах цих груп часто бракує того, що вони виразно представляють біле християнське верховенство», — сказала Тетер, пояснюючи процес того, як їхня ідеологія принципово відкидає думку про те, що євреї та кольорові люди повинні бути на рівні з білим людям.

І хоча Дональд Трамп позиціонує себе найкращим другом Ізраїлю, Брюс Хоффман заявив про те, що «його база, схоже, містить у собі найгірші прояви фанатизму та антисемітизму, які ми спостерігали, можливо, з 1920-х років».

Протягом кількох останніх років антисемітизм є відмінною рисою ультраправих позицій. У 2017 році під час мітингу у Шарлотсвіллі демонстранти скандували: «Євреї нас не замінять». Того ж часу Дональд Трамп відмовлявся засуджувати білих супрематистів, натомість стверджуючи, що ненависть і фанатизм були виявлені «з обох сторін». Під час перших дебатів на президентських виборах восени Трамп закликав представників ультраправого руху Proud Boys «відступати і чекати подальших указівок». Для білих супрематистів та антисемітів це стало повідомленням, як прокоментувала Тетер. «Вони стікалися до нього».

«Немає стимулів зменшувати або викорінювати антисемітизм чи висловлювання ненависті», – заявив Ерік Файнберг, віце-президент з модерації контенту коаліції Washington D.C.-based Coalition for A Safer Web, округ Колумбія. «Я боюся, що соціальні медіа та зашифровані програмами будуть використовуватися для розповсюдження таких конспіративних антисемітських публікацій, що призведе до їх поширення як в Інтернеті, так і поза ним».

На платформах Parler, Telegram та Bitchute особливо активно стали розповсюджуватися теорії змови та піднесення насильства, коли праві впливові представники вже готували подальші загрози заворушень у день інавгурації. Магда Тетер  підсумувала: «Занепокоєння полягає у тому, що вони перегрупуються і повернуться більш злісними та озброєними».

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja