
На початку квітня має почати у повному режимі працювати друга ланка медичної реформи. У зв’язку із цим у ЗМІ з’являються повідомлення, які намагаються роз’яснити її мету та суть. Деякі видання — навпаки плутають громадян України.
Наприклад, сайт person.biz.ua із заголовком “Вже з 1 квітня за пологи — 8 тис., за інфаркт — 16 тис.: озвучили тарифи на безкоштовні медичні послуги в Україні”.
Вердикт: маніпуляція
Теза 1. “Уже в апреле вступит в силу вторая часть медицинской реформы, которая предусматривает, что некоторые медицинские услуги станут платными, а то и вовсе поднимутся в цене в разы”.
Аргументи і докази:
Видання повідомляє, що з початку квітня “деякі медичні послуги стануть платними, а деякі — подорожчають”. Це маніпуляція, оскільки безкоштовних медичних послуг не існує — вони оплачуються з бюджету, який в тому числі наповнюється з податків громадян.
З квітня почне повноцінно працювати Програма медичного гарантування. За повідомленнями Міністерства охорони здоров’я, до програми увійдуть послуги первинної, амбулаторно-поліклінічної, стаціонарної медичної допомоги, а також екстреної, паліативної допомоги та медичної реабілітації.
У Програмі медичного гарантування зазначають, що “закон передбачає, що за медичні послуги, які включені до програми медичних гарантій, не може бути стягнуто додаткових платежів в державних та комунальних закладах охорони здоров’я. Будь-яка спроба стягнення з пацієнтів платні за послуги, включені до програми, може бути причиною для припинення дії контракту між Національною службою здоров’я України та відповідним закладом охорони здоров’я”.
Згідно законодавства, послуги будуть або повністю оплачені бюджетними коштами, або повністю оплачені з інших джерел, у тому числі за рахунок власних коштів пацієнтів, повідомляє МОЗ. Тобто, співоплата медичних послуг пацієнтом та державою не допускається.
У міністерстві зазначають, що Програма включає первинну медичну допомогу, невідкладну допомогу, вторинну та третинну медичну допомогу, реабілітаційну та паліативну допомогу, медичну допомогу дітям до 16 років, а також медичну допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами.
Повідомлення щодо зростання вартості медичних послуг може заплутати громадян.
Посилання на видання “Сегодня” замість першоджерела — Міністерства охорони здоров’я, яке може детальніше пояснити суть і реалізацію медичної реформи, також може заплутати.
Теза 2. “Национальная служба здоровья подсчитала во сколько обойдется медицинская помощь украинцам. Например, базовая ставка за операцию составит 4563, 64 тысячи гривен. Роды обойдутся в 8136,03 тысячи гривен. Дороже всего государству обойдутся медицинская помощь при инфаркте миокарда — 16 001,43 тысячи гривен и остром инсульте — 19 332,31 тысячи гривен. В копеечку также влетит радиологическое лечение онкобольных — 30 327,75 тысяч гривен”.
Аргументи і докази:
Поширення повідомлення, що меддопомога обійдеться українцям “у копієчку” — також може викликати плутанину після речення на початку матеріалу зростання ціни на тарифи.
У другому реченні — йдеться про те, що оплата обійдеться вже державі. Це викличе нерозуміння суті реформи, особливо без пояснення МОЗ.
“Розробка програми медичних гарантій здійснюватиметься паралельно з аналізом фактичних витрат для надання медичних послуг. В процесі розробки програми буде проводитись уточнення наявних статистичних даних, а також необхідні дослідження”, — повідомляють у міністерстві.
Тобто мова йде про переоцінку вартості медпослуг відповідно до потреб українців та сучасних вимог медицини.
Теза 3. “Стоит отметить, что эти медицинские услуги будут предоставляться государством бесплатно. В случае, если кто-то намекнет на дополнительную оплату нужно обращаться на горячую линию НСЗУ 1677”.
Аргументи і докази:
Головну тезу — друга ланка реформи переоцінює витрати, люди можуть отримати допомогу за рахунок бюджету — повідомляють у самому кінці речення.
Зважаючи на попередні тези, така подача остаточно заплутає читачів.
Які послуги стануть платними і за чий рахунок, як це зазначають у підзаголовку, у тексті не розкривають. Це також маніпуляція.
Висновок:
Замість пояснення кроків медичної реформи видання ще більше заплутує читачів. З іншого боку, посилання дають на інший сайт замість офіційного джерела, яке пояснює реформу — Міністерства охорони здоров’я. Такі матеріали можуть викликати нерозуміння медреформи.
Автор: Ася Прокаєва