МАНІПУЛЯЦІЯ | COVID-19 з’явився у Китаї двома місяцями раніше офіційної дати – як смітникові ЗМІ викривили результати місїю ВООЗ – Без Брехні
Фактчек NEWS

МАНІПУЛЯЦІЯ | COVID-19 з’явився у Китаї двома місяцями раніше офіційної дати – як смітникові ЗМІ викривили результати місїю ВООЗ

На початку 2021 року делегація ВООЗ вирушила до Китаю, щоби встановити джерело поширення коронавірусної інфекції. Учені планували з’ясувати, чи циркулював вірус раніше, ніж про це стало відомо. Для цього вони мали вивчити медичні зразки, зібрані до початку пандемії.

Через чотири тижні після досліджень в Ухані, експерти організації оприлюднили попередні результати. Вони заявили, що коронавірус міг з’явитися двома місяцями раніше за офіційне підтвердження. Не виключено, що понад 90 людей у центральному Китаї були госпіталізовані з симптомами COVID-19 за два місяці до 8 грудня 2019 року — дати, коли був виявлений перший пацієнт з виявленими штамом коронавірусу.

Після цієї заяви ЗМІ по всьому світу почали публікувати матеріали з гучними заголовками про те, що влада Китаю два місяці не повідомляла про появу нової хвороби. Мова йшла також і про те, що у разі вчасного представлення цих фактів вдалося б уникнути глобального поширення вірусу.

Вердикт ланцюгу подібних заяв: клікбейт і маніпуляція!

Усі мережеві видання, які публікували матеріали про нову заяву ВООЗ, посилаються на американську ділову газету Wall Street Journal, оскільки саме там були оприлюднені попередні результати досліджень. Судячи з усього, багато журналістів інших видань не переглянули текст публікації, оскільки він доступний тільки при платній підписці. Повний текст розповідає про наступні головні підсумки, озвучені фахівцями організації:

  • У ВООЗ заявили про виявлення 92 випадків з 233 медичних установ, коли у пацієнтів була зафіксована пневмонія та інші симптоми, схожі з коронавірусом. Китайська влада перевірила зразки крові пацієнтів на антитіла і переглянула медичні записи з лікарень і клінік, але не виявила доказів зараження або розповсюдження COVID-19;
  • Голова експертної групи по COVID-19 при Національній комісії охорони здоров’я Китаю Лян Ваньнянь також зробив заяву про те, що у попередні місяці не було несподіваних коливань рівня смертності від пневмонії або інших захворювань, як продаж ліків від кашлю та застуди також не дали корисних показників;
  • Однак фахівці ВООЗ вважають, що ці результати не дають повної картини подій.

За словами доктора Пітера Бен Ембарек, який очолює команду фахівців у Китаї, близько третини тих пацієнтів уже померли або відмовилися брати участь. Решта дали негативний результат серологічних тестів, які виявляють антитіла. При цьому він зазначив, що невідомо, наскільки надійними є серологічні тести для виявлення антитіл на коронавірус. Фахівці ВООЗ також зазначили, що рівень антитіл у потенційних хворих міг згодом знизитися, через що не можна напевно стверджувати, що випадків захворювання не було.

Маріон Купманс, голландська вірусологиня з групи ВООЗ, розділила цю заклопотаність, оскільки серологічні тести не дають повної картини, і теоретично міг бути зафіксований хоча б один підтверджений випадок, що серйозно вплинуло б на хід подальших досліджень.

Багато вчених також вважали, що COVID-19 вже циркулював протягом деякого часу, перш ніж в Ухані сталося відразу кілька випадків, що надало можливість їх виявити. У статті газети Wall Street Journal також прописане дослідження італійських фахівців, які виявили сліди зараження коронавірусом у 4-річного хлопчика з району Мілана. Він 30 листопада 2019 року лікувався від респіраторних симптомів і блювоти. Ще могло бути кілька випадків у США вже у грудні 2019 року, за кілька тижнів до першого підтвердженого випадку у США 19 січня 2020 року.

Крім того, американські журналісти посилаються на дослідження вчених з Університету Арізони і Каліфорнійського університету Сан-Дієго, проведене минулої осені. За його результатами, вірус міг бути присутнім у провінції Хубей вже у середині жовтня 2019 року. Тут немає нічого дивного, адже вірусологи говорили про це ще в квітні 2020 року (див. коментар вірусолога Ральфа Баріка для Scientific American, перекладений у статті про доктора Ши Чженлі).

Незважаючи на всі ці нюанси, команда ВООЗ не поспішає робити заяву про те, що вірус дійсно міг з’явитися у Китаї на кілька місяців раніше першого офіційного випадку зараження.

У матеріалі газети Wall Street Journal еволюційний біолог з Каліфорнійського університету в США Джоел Вертхайм пояснив, що симптоми COVID-19 можуть бути схожі на симптоми інших респіраторних захворювань. Було б дивно, якби у всіх 90 госпіталізованих пацієнтів одночасно з’явився б новий вірус. Однак ці випадки, на його думку, заслуговують на подальше розслідування.

Для отримання більш точних результатів експертам ВООЗ необхідно побачити тести на антитіла людей з району Уханя, госпіталізованих із симптомами, подібними до коронавірусних, за кілька днів до першого відомого випадку. Вони могли б указати на інфекцію. Проте через затримку з боку китайської влади можливість для проведення аналізів відкладається.

Всесвітня організація охорони здоров’я заявила, що подальші систематичні дослідження цих зразків допоможуть встановити, чи поширювався вірус у Китаї до грудня 2019 року. Також важливо з’ясувати, чи були збережені будь-які зразки інших пацієнтів, які можна було б перевірити на наявність нового вірусу. Офіційні особи Китаю заявили, що відкриті для продовження співпраці і у майбутньому представлять усі необхідні зразки.

Крім того, іноземні експерти у Китаї припустили, що вірус міг потрапити до Китаю з іншої країни, можливо, через заморожені продукти, імпортовані з інших регіонів Південно-Східної Азії. Раніше про цю ж версію масового зараження заявляли влади Пекіна.

Доктор Лян додав, що китайська група вивчила неопубліковані дослідження з різних країн, які припускають, що вірус циркулював за кордоном кількома тижнями раніше, до його виявлення в Ухані. Команда ВООЗ сказала, що готова більш глибоко вивчити такі дослідження і в інших країнах, наприклад в Італії, однак робити будь-яких висновків вони поки не поспішають.

Підсумки:

  • ВООЗ встановила, що у жовтні 2019 року 92 пацієнти мали симптоми коронавірусу. Однак точно підтвердити чи були це ознаки COVID-19 неможливо через нестачу даних та методів аналізу пацієнтів;
  • Незважаючи на заяви китайської влади про відсутність ознак поширення коронавірусу за два місяці до офіційної реєстрації хвороби, фахівці ВООЗ вважають, що їх результати не дозволяють побачити повної картини зараження;
  • Фахівцям ВООЗ необхідно провести більше досліджень зразків крові і перевірити дані потенційних пацієнтів, щоби точніше встановити терміни виникнення коронавірусної інфекції;
  • Всесвітня організація охорони здоров’я також передбачає, що вірус міг виникнути за межами Китаю і потрапити до країни через транспортування заморожених продуктів, а у подальшому розпочати масове поширення;
  • Результати попереднього дослідження дозволяють мати сумніви стосовно повної відкритості китайської влади до співпраці з ВООЗ, однак робити висновки про більш раннє виникнення коронавірусу поки що зарано, оскільки це вимагає проведення додаткових досліджень;
  • Ряд ЗМІ вирвали з контексту слова експертів Всесвітньої організації охорони здоров’я і розробили клікбейтні заголовки заради залучення аудиторії.
Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja