Російські ресурси спрямовано поширюють фейки про українську армію. Серед іншого, вони намагаються через ЗМІ так званих “народних республік” дестабілізувати образ Збройних сил України. Наприклад, у матеріалі на сайті “Новоросс.info”.
Меседж №1. “Зеленский приказал засекретить потери украинских оккупантов на Донбассе от наркоты, алкоголя и суицидов”.
Вердикт: маніпуляція, пропаганда
Аргументи і докази:
Позиція, що “українські солдати на українській території є окупантами” — це російська пропаганда.
Заголовок відповідає змісту викладеного тексту, однак доказів такого наказу президента Володимира Зеленського автори не наводять. Тому це — маніпуляція і пропаганда.
Меседж №2. «Анонімний телеграм-канал повідомляє про наказ Зеленського».
Вердикт: маніпуляція, пропаганда
Аргументи і докази:
Джерелом інформації про секретний наказ українського президента працівники “Новоросс.info” називають канал у телеграмі, який поширює російську пропаганду щодо війни на Донбасі.
У телеграмі посилаються на агентурні джерела. Документ з підписами Зеленського не наводять. Як і документ без підписів. Автори каналу його лише цитують.
Проросійський ресурс пропонує повірити на слово анонімному каналу у телеграмі та його джерелам. Це звинувачення без доказів.
Меседж №3. “Источники отмечают, что 72-я бригада с ее помпезным лозунгом “Украина или смерть” явно выбрала второе и самоликвидируется активнее всех остальных частей киевского режима на Донбассе”.
Вердикт: маніпуляція, пропаганда
Аргументи і докази
“Київський режим на Донбасі” — це також меседж російської пропаганди. Автори роблять висновок про “найактивнішу самоліквідацію” 72-ї бригади ЗСУ з документу, який анонімний телеграм-канал цитує, а не показує. Вони також не показують дослідження, де б визначили, що саме ця бригада перевищує інші за конкретними показниками. Тож даний меседж також можна вважати пропагандою.
Висновок: Російська пропаганда намагається створити українській армії образ залежних від алкоголю та наркотиків, психічно неврівноважених людей. Такі меседжи найкраще діють для аудиторії тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей, де у людей не завжди є доступ до різноманітних джерел інформації.
Зрозуміло також, що серед українців, які залишаються жити на окупованих Росією територіях, не завжди на високому рівні розповсюджена медіаграмотність. Тому і перевіряти інформацію з джерел, де вона або хоча б частково відповідає дійсності у регіоні, місцеві жителі не стануть. Подібні ресурси можуть також дезінформувати українців з неокупованих територій та іноземців, які хочуть дізнатись про війну на Донбасі.
До того ж, новину про “секретний документ” Зеленського поширили на проросійському сайті “Харков. Новостное агентство”, який спрямований на жителів підконтрольної Україні території.
Автор: Ася Прокаєва