У промові під час інавгурації Байден використав п’ять разів поняття «правда», три рази – «брехня», один раз – «факт». З чим це було пов’язано?    – Без Брехні
Фактчек NEWS

У промові під час інавгурації Байден використав п’ять разів поняття «правда», три рази – «брехня», один раз – «факт». З чим це було пов’язано?   

Новообраний президент США Джо Байден у своєму інавгураційному зверненні дев’ять разів використовував слова «правда», «факти» та «брехня» заради висвітлення дезінформаційної кризи та дезінформації як нападу на основи демократії та національний характер Америки. Ресурс Poynter повідомляє про те, що слово «правда» було вжито п’ять разів, «брехня» — три, а «факти» — один раз. Президент використовував поняття «правда» і «брехня», посилаючись на бунт 6 січня на Капітолійському пагорбі, кажучи:

«Останні тижні і місяці дали нам болісний урок. Є правда, а є брехня — брехня, озвучена заради влади та вигоди. Обов’язок та відповідальність має кожен із нас: як громадяни, як американці, і особливо лідери — лідери, які пообіцяли шанувати нашу Конституцію та захищати нашу націю, захищати правду та перемагати брехню».

 

Джозеф Байден також назвав атаки на правду однією з багатьох криз, з якими стикаються Сполучені Штати Америки, а також атаки на демократію, COVID-19, нерівність доходів, систематичний расизм та кліматичні зміни. Посилаючись на «факти», він закликав покласти край тому, що назвав «культурою, де самі факти обробляються і навіть створюються».

Проте, як часто буває в інавгураційних промовах, спікер зосереджується на широких темах. Тому фактекери з мережі Poynter виділили кілька тверджень для перевірки. Звернення президента були прив’язані до заяв, які були фактично виправдані.

1. «Вірус, який з’являється раз у століття, мовчки переслідує країну. За один рік забрано стільки життів, скільки Америка втратила за всю Другу світову війну»

Це майже точно. Під час виступу Джо Байдена,  Університет Джона Хопкінса, який займається відстеженням перебігу коронавірусної інфекції,  повідомляв про 402 269 смертей у Сполучених Штатах Америки. За даними Служби досліджень Конгресу, це було дуже близько до 405 399 смертей у США за період Другої світової війни . Оскільки  семиденна ковзаюча середня кількість смертей від коронавірусу досягла 3 015 у день інавгурації, загальна сума чотирьох років Другої світової війни мала кількісно відповідати коронавірусу або 20, або 21 січня, менше ніж через рік після потрапляння вірусу до Сполучених Штатів.

2. «Мільйони робочих місць втрачено. Закрито сотні тисяч підприємств»

Він був правий стосовно робочих місць, втрачених під час пандемії: між лютим та груднем 2020 року кількість несільськогосподарських робочих місць у національному масштабі  впала більш ніж на 9,8 мільйона. Що стосується підприємств, конкретні цифри нечіткі. Один показник,  звіт про місцевий економічний вплив Yelp , нараховував майже 100 тисяч постійних, кумулятивних випадків закриття за вересень, плюс ще 66 тисяч тимчасових. Фактична кількість може бути більшою, оскільки не всі підприємства охоплені методологією Yelp. Цим цифрам вже кілька місяців.

3. «108 років тому, на іншому інавгураційній заході, тисячі протестувальників намагалися протистояти сміливим жінкам, які марширують за право голосу»

Він точно описав зіткнення 1913 року напередодні інавгурації Вудро Вільсона (не в день інавгурації). За даними Бібліотеки Конгресу, суфражистки мобілізували 5 тисяч жінок, з якими жорстоко поводилися на вулицях Вашингтона бунтівні натовпи та поліція. «”Над жінками знущалися, кидали, хапали, штовхали, і багато хто чув “непристойні епітети” та “розмову як з худобою”», — згідно із сучасними звітами, цитованими Бібліотекою Конгресу. «Замість того, щоби захистити парад, поліція, здавалося, насолоджувалась усіма безглуздими жартами та сміхом, а частина брала в них участь. Один міліціонер пояснив, що вони повинні залишатися вдома — там, де їм місце».

4. «Зараз відбувається зростання політичного екстремізму, верховенство білих, внутрішній тероризм, з чим ми повинні зіткнутися і перемогти»

Це ще один контраст, який Байден проводить із Трампом. Останній заперечив свої симпатії до білих супрематистів, але кои марш неонацистських угруповань та інших білих супрематистів у Шарлоттсвіллі, штат Вірджинія, переріс у жорстокість,  Дональд Трамп сказав, що  «були дуже хороші люди з обох сторін». Також він засудив усіх жорстоких демонстрантів, але  під час президентських дебатів на запитання, чи не засуджує він білих супрематистів та угруповання, такі як Proud Boys, Трамп сказав: «Відступайте і будьте готові». Посилання Байдена на зростання таких груп відслідковує загрози, які директор ФБР Крістофер Врей описав у слуханнях комітету Палати у вересні 2020 року. Коли новообраний президент цитував дані Врея під час своєї кампанії, це було оцінено як правда.

5. «Ми налагодимо наші союзи і знову будемо взаємодіяти зі світом»

Джозеф Байден чітко дав зрозуміти, що планує змінити політику попереднього президента з міжнародним співтовариством. Завдяки своїй програмі America First Дональд Трамп породив напруженість між США та кількома провідними багатосторонніми організаціями. Він вилучив країну зі складу Світової організації охорони здоров’я та Паризької кліматичної угоди. Якщо ж брати до уваги Організацію Північноатлантичного договору, то конкретні скарги Трампа на їхні оборонні витрати могли бути не за призначенням, а також він засудив їх за те, що вони не витрачають більше. Одним із перших кроків Джо Байдена на посаді президента було повернення до Паризької кліматичної угоди. Він заявив, що США скасує наказ Трампа, який вивів США зі Світової організації охорони здоров’я, і ​​пообіцяв НАТО, що Америка матиме «стійку відданість».

Як додає ресурс Poynter, ця інавгурація небувала, стиснута між масовою безпекою та пандемією, яка вбила понад 400 тисяч американців. Замість натовпу людей море американських та державних прапорів заповнило Національний торговий центр у Вашингтоні. Озброєна національна гвардія замість скандуючих прихильників уздовж Пенсільванії-авеню, традиційного парадного маршруту від Капітолію до Білого дому. Замість 200 тисяч гостей майже тисяча тих, хто сидів на парах розкладних стільців, розташованих на відстані не менше 6 футів один від одного, і особисто спостерігав за тим, як президент Джо Байден і віце-президент Камала Харріс дали клятву дотримуватися Конституції.

Колишній президент Дональд Трамп був відсутній на церемонії, яка ознаменувала мирне передавання влади. У своїй інавгураційній промові, у якій взяли участь і віце-президент Майк Пенс та республіканські лідери Конгресу, Байден закликав до нового початку та закінчення «цієї нецивільної війни». «Політика не повинна бути бурхливим вогнем, що знищує все на своєму шляху», — додав він.

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja