За допомогою фейкових повідомлень від нібито відомих людей шахраї з початку 2021 року вкрали з особистих рахунків $18 млн  – Без Брехні
Фактчек NEWS

За допомогою фейкових повідомлень від нібито відомих людей шахраї з початку 2021 року вкрали з особистих рахунків $18 млн 

Житель Кельна (у подальшому матеріалі статті його справжнє ім’я було змінене з метою збереження конфіденційної інформації за проханням учасника події) довірився фальшивому повідомленню нібито від Ілона Маска і втратив більше 500 тисяч доларів. Яким чином це трапилося і як запобігти подібним обдурюванням? Проаналізував веб-сайт InternetUA.

У своєму листі до компанії BCC Себастьян пояснив: «Маск написав: “Dojo 4 Doge?”, а мені стало цікаво, що б це значило. Знизу було посилання, я натиснув на нього і побачив, що він роздає біткоіни!» На додаток був активізований таймер, а сайт обіцяв учасникам можливість подвоїти отриману кількість грошей. Правила пропонували учасникам надіслати будь-яку суму від 0,1 до 20 біткоінів (приблизно від 6 тисяч до мільйона 200 тисяч доларів), після чого команда обіцяла подвоїти виплати за ставками. Себастьян перевірив розпізнавальний логотип поруч з ім’ям Маска, а потім став вирішувати: варто йому послати 5 чи 10 біткоінів. «Треба робити ставки по максимуму, адже це справжня гра, вирішив я і відправив 10 біткоінів», — розповідає чоловік. Проте коли таймер на екрані обнулився, Себастьян усвідомив, що це була брехня.

Тим часом аналітики з компанії Whale Alert кілька місяців поспіль намагалася змусити владу вжити заходів проти шахраїв, але так і не дочекалася ніяких дій. У завдання таких блокчейних компаній, як-ось Whale Alert, входить аналіз відкритих даних про рух криптовалют у реальному часі задля виявлення існуючих тенденцій і відстеження цих валют. Аналітики виявили, якими ж електронними гаманцями користуються зловмисники, і відзначили, що останні отримують все більше грошей на своїх махінаціях.

Що ж необхідно знати для того, щоби попередити подібні грошові махінації в Інтернеті?

Рекорди крадіжок

Дослідники стверджують, що 2021 рік за прибутком для шахраїв вже став рекордним. Тільки за перші три місяці вони викрали понад 18 мільйонів доларів, а за весь минулий рік їх «улов» склав 16 мільйонів. За попередніми даними число постраждалих від таких операцій цього року теж обіцяє стати рекордним. У 2020 році жертвами шахраїв стали близько 10,5 тисяч чоловік, цього ж року вже 5,6 тисяч довірливих людей втратили свої гроші.

За словами засновника компанії Whale Alert Франка ван Вірта важко сказати, чому такі шахрайські схеми не тільки ширяться у 21 столітті, але й стають все більш успішними. І це враховуючи, що технологія такого шахрайства, що виникла 2018 року, особливо не змінилася. Шахраї створюють у мережі Twitter підроблені акаунти знаменитостей на кшталт Ілона Маска, після чого чекають, коли на справжніх сторінках цих особистостей опублікують твіт, а потім надсилають фальшивий ретвіт, який виглядає так, немов знаменитості відправили його мільйонам користувачів.

Наразі платформа Twitter залишається однією з найпопулярніших платформ у зловмисників, але обдурювання з «безкоштовними роздаваннями» можна виявити і в YouTube, і в Facebook, і в Instagram.

Активність на ринку біткоінів

Франк ван Вірт заявляє: «Ми не маємо у своєму розпорядженні точних даних для пояснення, але справа може бути в розширенні ринку біткоінів. Коли ціна на біткоіни починає рости, люди втрачають розум, при цьому багато хто з них — новачки на цьому ринку, які хапаються за ідею швидких грошей. До того ж історія про те, як який-небудь Ілон Маск, великий прихильник криптовалюти, починає роздавати біткоіни, звучить цілком правдоподібно. При цьому людей, які стають жертвами шахраїв, не можна назвати неосвіченими. Ми отримували листи від людей, у яких викрали біткоіни, і вони були нвіть дуже просунутими».

На думку експерта, ненавмисне збити з пантелику людей могли і великі легітимні сайти, що займаються криптовалютою, які іноді справді влаштовують безкоштовну роздачу біткоінів, щоб розрекламувати свої послуги.

Біткоіни занадто легко викрасти

Один з найгучніших скандалів із «безкоштовним роздаванням» біткоінів трапився в липні 2020 року, коли стався великомасштабний (але, на щастя, що тривав недовго) злом мережі Twitter. Тоді хакери стали розсилати твіти зі справжніх акаунтів таких знаменитостей, як Білл Гейтс, Кім Кардашьян-Уест і все той же Ілон Маск. Того разу шахраї змогли викрасти біткоіни на 118 тисяч доларів, але троє зловмисників все ж були заарештовані.

«Біткоіни занадто легко вкрасти. Усі платформи обміну криптовалюти повинні знати своїх клієнтів і які електронні гаманці використовуються шахраями», — вважає Себастьян.

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja