«Безправні раби комунальних послуг»| БРЕХНЯ і МАНІПУЛЯЦІЯ навколо нового закону про ЖКГ – Без Брехні
ТернопілляФактчек-регіон

«Безправні раби комунальних послуг»| БРЕХНЯ і МАНІПУЛЯЦІЯ навколо нового закону про ЖКГ

Тема житлово-комунальних послуг завжди актуальна серед населення, особливо, якщо мова йде про тарифи. Однак у грудні її обговорення активізувалося ще більше. Усе тому, що Верховна Рада України на початку місяця схвалила у другому читанні та в цілому Закон №2458, покликаний врегулювати низку питань у сфері надання житлово-комунальних послуг. Відтак, українські ЗМІ одні за другими почали публікувати інформацію з поясненням ключових змін у законі.

Зокрема, всеукраїнське інтернет-видання розмістило публікацію «З нового року українці стануть безправними рабами постачальників ЖКГ-послуг» за підписом глави Житлового союзу України Олександра Скубченка. Цей же матеріал опублікував один з місцевих сайтів, а нещодавно його почали поширювати в одній з груп Тернопільщини у соцмережі Facebook.

Чи не маніпулюють медіа на актуальній для українців темі тарифів та послуг ЖКГ, перевіряли фактчекери.

 

ПЕРЕВІРКА

У своїй публікації автор пояснює суть нового закону про ЖКГ. Однак вже з перших речень він особливо не підбирає слів та активно послуговується мовними маніпуляціями. Основне завдання такого тексту – не пояснити, а викликати злість і вказати на винних: «Суть нових законів Ради − дати можливість монополіям стригти споживачів і повісити на них все, що тільки можна». Для цього автор використовує емоційну лексику: перебільшення, невідповідні епітети та негативно забарвлені слова, на кшталт: «Плати і не ний! Нема грошей? Віддай нам квартиру і вали на вулицю». І Зеленський це сміття законотворчості підпише ж!»

Факти у такій емоційно упередженій новині набувають дещо іншого значення і ніби «грають» їй на користь. Щоб новий закон викликав більше обурення, автор розпочав з тарифів на розподіл газу. У тексті йдеться, що з нового року абонплата знову зросте, ще на 80%. При цьому автор посилається на новину з цього ж самого сайту. Із 1 січня в Україні справді подорожчає послуга розподілу газу. Про це повідомили на сайті Газ Правди. Йдеться про 19 газорозподільчих компаній. Для 17-ти тариф зросте від 6 до 110%, для двох облгазів його знизили.

Автор зазначив, що при цьому зростатиме і сама ціна на газ. Однак ані на офіційних сайтах, ані в інших ЗМІ підтвердження цієї інформації немає. Тож є підстави вважати це відвертою маніпуляцією, аби підсилити суспільне обурення.

Кульмінацією у тексті стає вибіркове пояснення автора однієї з ключових змін у законі про ЖКГ − дослівно «дроблення послуг». У тексті йдеться:

«Уявіть, що з 1 травня 2021 року більше 20 платежів. По кожній послузі − нова абонплата. І не тільки. Безглузде дроблення послуг на частини призведе до збільшення платежів (більше 20 в місяць), до подорожчання послуг (тільки уявіть адміністрування кожного платежу) і до збільшення комісії банків».

Насправді ж, закон покликаний захистити інтереси споживачів та покращити роботу виконавців комунальних послуг. Як зазначають у Міністерстві розвитку громад та територій України, платіжка за комунальні послуги стане більш зрозумілою. Так, за вимогами чинного законодавства плата, наприклад, виконавцю послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, може складатися із 9 платежів, за кожен з яких банки беруть комісію за обслуговування. Кількість платежів буде оптимізована. Для публічного договору приєднання буде 3 платежі по теплу та воді.

Виходить, це лише чергова гра емоціями людей за допомогою слів та цифр. Платежів і справді стане більше, але не 20, а їхнє збільшення має скоріше позитивний характер.

ВИСНОВОК

  • Авторський матеріал про тарифи та новий закон ЖКГ є маніпулятивним. Основне завдання цього тексту – не пояснити, а викликати обурення і вказати на винних.
  • Розуміючи наскільки болючою є тема тарифів на житлово-комунальні послуги для населення, автор поширює непідтверджену інформацію про здорожчання цін на газ, а також вибірково висвітлює лише одну зі змін, передбачених згаданим законом. Зміни, що стосуються платіжок, автор подає упереджено, маніпулюючи їхньою кількістю.

Матеріал підготовлено Тернопільським медіа-центром в рамках проекту «Протидія фейкам і маніпуляціям на місцевих виборах» 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja