Голова Запорізької ОДА Костянтин Бриль вихвалявся у соцмережі і приписав собі «заслуги» Президента та Уряду – Без Брехні
Фактчек-регіон

Голова Запорізької ОДА Костянтин Бриль вихвалявся у соцмережі і приписав собі «заслуги» Президента та Уряду

8 жовтня 2018 року голова Запорізької ОДА розмістив на своїй сторінці Фейсбук 30-секундне відео, на якому з вертольоту знято відновлену ділянку дороги Василівка– Бердянськ. У тексті допису пан Бриль зазначив: «Якщо дивитись на Запорізьку область з висоти пташиного польоту – чудово видно оновлену дорогу Н-30 Василівка– Бердянськ! Вітання всім зрадофілам: прикордонна Запорізька область в умовах війни розвивається і будується. Завдяки ініціативам Президента України Петра Порошенка та Уряду держави!»

 

Суть питання

Автодорога Н-30 Василівка-Бердянськ – одна з основних транспортних артерій області. Це єдина пряма дорога до прифронтового Бердянська протяжністю 135,8 км. Інтенсивність руху транспортних засобів на ній сягає від 2699 до 6525 автомобілів за добу. Але на деяких ділянках протягом десятиріч на ній виконувався лише ямковий ремонт. До того ж, після початку бойових дій, проходження військової техніки на Маріуполь ще більше пошкодило дорожнє покриття. У жовтні 2017 року нарешті було проведено тендер на проведення ремонту однієї ділянки автодороги. Але фактичний ремонт розпочався лише 4 червня 2018 року і вже 19 вересня 2018 року було оголошено про його завершення.

То ж чи справді була оновлена дорога Василівка–Бердянськ за такий короткий термін?

Теза 1: «Оновлена дорога…»

Вердикт: Маніпуляція

Докази і аргументи:

Протяжність автошляху Н-30 Василівка-Бердянськ  135,8 км.

Загальна Вартість ремонту цієї автомобільної дороги   – 1 748 233,1 тис.грн.

13.07.2017 року  Служба автомобільних доріг у Запорізькій області оголосила тендер на  середній ремонт автомобільної дороги Р-37 Енергодар – Василівка – Бердянськ на ділянці км 128+866 – км 163+310. 13.09.2017 переможцем тендеру стало ТОВ «Автомагістраль – Південь». Згідно даних сайту Prozorro вартість робіт згідно договору – 469 792 500  тис.грн., протяжність – 34,4 км.

Строк дії  договору – до 31 грудня 2018 року але в будь якому випадку до повного виконання сторонами своїх обов’язків. За даними пошуково-аналітичної системи 007.org.ua фактично переказано коштів за договором усього  96,907 883 тис грн. Саме на цю суму і було відремонтовано ділянку дороги протяжністю лише 17,3 км.

Тобто з 135,8 км автошляху, який потребує ремонту, планувалося в 2018 році відремонтувати лише 34,4 км (25,33%), але фактично було відремонтовано всього 17 км (12,7%). Для завершення робіт, за умови відновлення фінансування, виконання договору продовжено на наступний рік. Окрім цього 11 жовтня 2018 Служба автомобільних доріг у Запорізькій області оголошує новий тендер на ремонт іншої ділянки автодороги Н-30 Василівка – Бердянськ на ділянці км 7+000 – км 55+082 (Р-37 Енергодар – Василівка – Бердянськ на ділянці км 80+784 – км 128+866) вартістю 643 455 566,00 грн. Цьогоріч вже недофінансовано майже 400 млн грн, а наступного планують залучити ще 643,455 млн. Отже, очевидно, що за таких темпів фінансування і проведення робіт, ні про яке завершення ремонту чи «оновлення автодороги», як заявив Костянтин Бриль, не йдеться.

Теза 2: «Завдяки ініціативам Президента України Петра Порошенка та Уряду держави!»

Вердикт: Маніпуляція

Докази і аргументи:

На проведення ремонтних робіт на автодорогах державного значення на 2018 рік на будівництво, капітальний, поточний ремонт та експлуатаційне утримання Службі автомобільних доріг у Запорізькій області  фактично виділено фінансування  в обсязі 859 млн. 849,8 тис. грн., у тому числі з державного бюджету – 446 млн. 728,3 тис. грн.,  413 млн.,121,5 тис. грн. – з обласного бюджету в рамках «митного експерименту».

Використання коштів  невикористаного залишку від запровадження «митного» експерименту за 2017 році на ремонт доріг області погодив  Бюджетний Комітет Верховної Ради.

За розпорядженням Голови Запорізької ОДА  на ремонт автодороги Н-30 з коштів  “митного експерименту” планувалося виділити 36 млн грн.

Але фактично вони виділені не були і 98,9 млн грн. було профінансовано з обласного бюджету.  Ніяких додаткових субвенцій на ремонт автомобільних доріг з ініціативи Уряду на Запорізьку область в держбюджеті закладено не було.

Щодо ініціатив Президента України. У статті 3 Закону України «Про джерела фінансування дорожнього господарства» встановлено, що:

– перелік будівництва, реконструкції, капітального та поточного середнього ремонту автомобільних доріг загального користування державного значення для фінансового забезпечення таких об’єктів затверджується Кабінетом Міністрів України за погодженням із Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету;

– перелік об’єктів будівництва, реконструкції, капітального та поточного середнього ремонту автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах для фінансового забезпечення таких об’єктів за рахунок відповідної субвенції затверджується відповідною обласною та Київською міською державними адміністрацією за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства, та з подальшим погодженням із Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.

Як видно з норми закону у Президента немає жодних повноважень щоб вплинути на фінансування ремонту автодороги Н-30.

Та і важко назвати успішною ініціативою  фінансування лише 98,9 млн грн з 470 млн потрібних.

Отже жодної участі Уряд чи Президент України у питанні фінансування автодори не брали.

Голова Запорізької ОДА К.Бриль зманіпулював фактичним станом ремонту заради піару себе, Уряду і Президента Порошенка.

Автор: Олекса Шарабура

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja