Нелю в мери! або ФЕЙКОВА соціологія на підтрімку одіозної колішньої очільниці Слов’янська – Без Брехні
ДонеччинаФактчек-регіон

Нелю в мери! або ФЕЙКОВА соціологія на підтрімку одіозної колішньої очільниці Слов’янська

У Слов’янську Донецької області наразі триває запекла боротьба за посаду міського голови. На передодні міських виборів у ЗМІ з’являються результати різних «опитувань», в яких так чи інакше фігурує колишня очільниця Слов’янська періоду 2014 року – Неля Штепа. Цифри, що стосуються підтримки цієї кандидатури громадянами значно відрізняються: 53,7 %, 36,6%, 26,7%. Але головна фейковість і маніпулятивність полягає не стільки у самих цифрах, а в джерелах, з яких вони поширюються?

ПЕРЕВІРКА

6 листопада видання «Карачун» оприлюднило матеріал під назвою «Якби вибори відбувалися б завтра». В ньому міститься інфографіка, де визначені кандидати-лідери у мери Слов’янська і проценти підтримки кандидатур виборцями.  Нелі Штепі невідомі «політтехнологи» подарували – 26,7 %. Проте цікава не сама цифра, а те як її подає видання. Дослівно: «Каждая политическая сила, участвующая в предвыборной гонке, предлагает жителям громады свои варианты рейтингов. Порой, их результаты кардинально разнятся. Мы попросили экспертов проанализировать данные опросов и составить сводную таблицу».

Кожна партія має «свої варіанти рейтингів», що мається на увазі? Репрезентативні рейтинги мають право формувати на основі відповідних технік соціологічних досліджень визнані структури. В Україні їх декілька – група «Рейтинг», Центр Разумкова, Група «Рейтинг», Інститут соціології НАНУ, Київський міжнародний інститут соціології, СОЦІС, Український інститут СОЦІАЛЬНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ імені О.Яременка, Центр «Соціальний моніторинг», GFK Ukraine, Research & Branding Group, TNS Ukraine.

У цих структур партії можуть замовляти соцдослідження, аби вони були визнаними. Всі інші рейтинги, які партії будуть робити самотужки – будуть нерепрезентативні. Тобто про ніякі «свої рейтинги» мови йти не може.

Далі – яких саме експертів запросило видання, для виведення середьоарифметичного показника? ЗМІ цього не повідомляє. За якою методологією ці невідомі фахівці робили своє узагальнення – інформація відсутня. Саме від яких партій були отримані вихідні дані – незрозуміло.

Тобто, наведені видання показники не мають під собою ніякого фактологічного підгрунтя, а є суто маніпулятивними і фейковими.

2-го жовтня на сайті інформаційного агентства «Вектор Ньюз» теж з’явилася інформація щодо результатів опитувань про електоральні вподобання мешканців Слов’янська. В ньому не тільки проценти підтримки були іншими, але і перелік лідерів у перегонах на посаду міського голови. Але Штепа в цій варіації отримала цілих 53,7%.

І знов же – видання не повідомляє ким було зроблено дослідження, яка була вибірка і т.ін. З таким же успіхом можна вигадувати такі рейтинги чи не щодня.

До того ж інформація у виданнях «Карачун» і «Вектор Ньюз» була опублікована без позначок «Політична реклама».

Водночас в період з 11 по 13 вересня 2020 року ГО «Аналітичний центр «Соціомодус» провів  соціологічне опитування громадської думки жителів міст Слов’янськ, Костянтинівка, Бахмут, Мирноград, Лиман, Святогірськ і Маріуполь Донецької області щодо вподобань політичних сил та потенційних кандидатів на посади міських голів на чергових місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня цього року. Результати біло повідомлено на сайті «Соціомодусу».

На відміну від невідомих «політологів» і «соціологів», «Соціомодус» дає дані з зазначенням загальної вибірки, кількості респондентів і похибкою вибірки. В цьому разі 36,3 відсотка набирає Неля Штепа.

ВИСНОВКИ

  • Рейтинги кандидатів на основі соціологічних досліджень, що були опубліковані у виданнях «Карачун» і «Вектор Ньюз» – не мають під собою фактологічного підгрунтя. Вони є маніпулятивними і фейковими.

 

Авторка. Наталка ПИШНА

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja