Неправда і маніпуляція від тернопільського нардепа Івана Чайківського – Без Брехні
Фактчек-регіон

Неправда і маніпуляція від тернопільського нардепа Івана Чайківського

На цьогорічних парламентських виборах у окрузі №165 (Тернопільська область) перемогу здобувсамовисуванець та член «Аграрної партії України» Іван Чайківський.

Як і багато народних обранців з Тернопільщини, Чайківський намагається звітувати про свою діяльність у соцмережах. Так, у одному з постів депутат обурюється вартості ремонту доріг державного значення на Тернопільщині та Львівщині. Чи справедливі ці обурення, з’ясовували фактчекери.

ЗАЯВА 1: «Ремонт 1 кілометра доріг державного значення оцінюється в 16 мільйонів гривень»

ВЕРДИКТ: НЕПРАВДА/МАНІПУЛЯЦІЯ 

ДОКАЗИ ТА АРГУМЕНТАЦІЯ:

У своєму дописі на сторінці у Facebook Іван Чайківський порівнює, скільки коштує відремонтувати 1 кілометр державної дороги у двох сусідніх областях. Зокрема, він наводить цифру 16 млн. гривень як вартість ремонту 1 км дорогина Тернопільщині. Проте, варто зауважити, що у пості нардеп не уточнює, що саме він має на увазі під цією цифрою: мінімальну, середню чи максимальну вартість ремонту, тим самим маніпулюючи наведеними даними.

Окрім того, на наш запит у Службі автомобільних доріг у Тернопільській області повідомили, що усереднена вартість поточного ремонту 1 км автомобільної дороги загального користування державного значення складає 16, 745 млн. гривень

А отже, зважаючи на інформацію САДу Тернопільщини, нардеп наводить неточні дані.

 

ЗАЯВА 2: «Той самий кілометр на Львівщині коштує приблизно 12 мільйонів гривень»

ВЕРДИКТ: ІНФОРМАЦІЯ близька до МАНІПУЛЯТИВНОЇ 

ДОКАЗИ ТА АРГУМЕНТАЦІЯ:

У Службі автомобільних доріг у Львівській області нам відмовилися офіційно називати дані щодо вартості ремонту 1 км державної дороги. Проте неофіційно у телефонній розмові та спілкуванні у месенджерах нам назвали цифри від 15 до 35 млн. гривень, в залежності від складності та масштабу робіт.

Тому, за нашими умовними розрахунками на основі отриманих неофіційних даних, у дописі нардепа Чайківського дещо применшена вартість ремонту дороги у сусідній області. Окрім того, він також не конкретизує названу суму 12 млн. гривень (це -мінімальна, середня чи максимальна вартість ремонту), а отже знову маніпулює.

 

ЗАЯВА 3: «Чи напасемося ми бюджетних коштів на такі ремонти? В чому унікальність нашої області ї наших ремонтників?»

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ 

ДОКАЗИ ТА АРГУМЕНТАЦІЯ:

Завершуючи свій допис у соціальній мережі, Іван Чайківський запитує, у чому унікальність Тернопільщини, очевидно вказуючи на те, що, за його підрахунками, ремонт кілометру доріг у Тернопільській області на 4 мільйони гривень дорожчий, ніж у Львівській.

У даному випадку нардеп знову вдається до маніпуляції, не вказуючи, що на вартість ремонту дороги впливають різні чинники, в тому числі вартість матеріалів, складність робіт, умови ландшафту, кількість та стан задіяної техніки, кількість робітників на об’єкті, тип дороги, а також тип самих робіт: поточний чи капітальний ремонт, або ж це будівництво нової дороги і так далі. Тож апріорі вартість ремонту одного кілометру дороги у різних регіонах буде різною.

 

Автор:  Світлана Величко, Тернопільський Медіа Центр

Матеріал підготовлено за підтримки Internews Ukraine в рамках проекту «Фактчек – інструмент контролю в регіонах України виборчої і післявиборчої риторики, подій, публікацій в ЗМІ»

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja