Як у Тернополі американський серіал знімали | ФЕЙК, який створили і поширили місцеві медіа – Без Брехні
ТернопілляФактчек-регіон

Як у Тернополі американський серіал знімали | ФЕЙК, який створили і поширили місцеві медіа

Днями місцевий медіапростір «вибухнув» новиною: у Тернополі влітку знімали одну із серій популярного американського серіалу «Сирена». Мова йде про восьму серію, дії на початку якої за сценарієм відбуваютьcя в одному з офіcів у Теpнополі – про це говорить титрування в одному з епізодів. Чи справді заради зйомки однієї сцени знімальна група з США прибула до українського міста та ще й у розпал пандемії, з’ясовували фактчекери.

 

СПРОСТУВАННЯ

За сюжетом серіалу у восьмій серії росіяни випробовують на тернополянах звукову зброю масового знищення. Десятки місцевих сайтів та українські інтернет-ЗМІ пишуть, що знімали цей епізод власне у одному з тернопільських офісів влітку цього року. Медіа зазначають, що актори розмовляли українською, а у кадрі було видно наш прапор.

Щодо джерел такої інформації, то медіа посилаються або на інші ЗМІ, або взагалі ні на кого не посилаються. Однак, ймовірно, першоджерелом стала новина на сайті Ternopolis – єдина серед всіх, що вийшла за підписом журналістки. Важливо, що у цьому повідомленні йдеться лише про те, що Тернопіль став місцем однієї з подій у стрічці.

Як аргумент написаному більшість ЗМІ подали стоп-кадри з серіалу, де у титрах вказаний Тернопіль і видно український прапор.

Ми переглянули восьму серію серіалу, аби пересвідчитись, чи справді Тернопіль став місцем події у одному з епізодів. Як з’ясувалось, на початку стрічки такі кадри справді є.

Однак не варто «місце події» ототожнювати з «місцем зйомки», як це зробили місцеві ЗМІ. Усі медіа зазначили, що знімали восьму серію влітку цього року. Проте навіть впродовж усього літа жодних новин на цю тему не було. Зйомки американського серіалу у невеликому місті для регіонального та українського медіапростору – новина сенсаційна, тож, якби вони дійсно відбувалися, про це б гуділи і соцмережі, і ЗМІ. Також немає жодної інформації, яка б підтверджувала зйомки цього епізоду у Тернополі, й в американських медіа.

Проте, найцікавіше, те що восьма серія серіалу «Сирена» на одному з американських телеканалів вийшла ще 15 травня, а у серпні серіал після трьох сезонів взагалі закрили. То ж навіть теоретично, зйомки влітку не могли відбутися, бо серіал вже був давно знятий і остання серія потрапила у прокат щонайменше за 2 місяця до умовної дати – середина літа – яку позначили медіа.

Однак, місцеві онлайн-медіа, які розтиражували цю новину зі швидкістю світла, не перевірили цієї інформації і подали викривлену новину.

ВИСНОВОК:

  • інформація про те, що у Тернополі знімали одну із серій американського фільму «Сирена», є фейковою.
  • Факт того, що Тернопіль став місцем події в одному з епізодів серіалу використали для фейкового повідомлення, а стоп-кадри та українська символіка підсилили правдоподібність.
  • Створення та розповсюдження фейків доводить, що такі ЗМІ переслідують лише одну мету – зібрати перегляди.

 

Матеріал підготовлено Тернопільським медіа-центром в рамках проекту «Протидія фейкам і маніпуляціям на місцевих виборах» за підтримки фактчек-проекту «БезБрехні».

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja