ПАкращення – за індексом Біг-Мака один долар США в Україні має коштувати 9,7 гривень! – Без Брехні
Інфографіка

ПАкращення – за індексом Біг-Мака один долар США в Україні має коштувати 9,7 гривень!

І́ндекс Біг-Мака — неофіційний спосіб визначення паритету купівельної спроможності (ПКС). І́ндекс Біг-Мака ще називають «Бутербродним» курсом. Він був започаткований виданням The Economist, яке визначає, скільки повинен коштувати бутерброд «Біг-Мак» від «Макдоналдс» у тій чи іншій країні, враховуючи курс її національної валюти.

The Economist складає свій рейтинг 32 роки, починаючи з 1986-го. Експерти журналу вважають, що цей індекс найнаочніше оцінює купівельну спроможність різних валют

За даними видання, з січня 2019 року в Україні один Біг-Мак коштує 54 гривні. Таким чином, згідно з рейтингом, вартість гривні недооцінена на 65,2%, а її реальний курс за купівельною спроможністю повинен бути на рівні 9,7 гривень за долар.

У свою чергу російський рубль недооцінений на 70,4%. Крім української гривні і російського рубля найбільш недооціненими валютами видання називає турецьку ліру (на 64,2%), аргентинське песо (на 64,1%) і малайзійський рінггіт (на 60,6%).

У США Біг-Мак можна купити за $ 5,58, тоді як у Британії він коштує 3,19 фунта. Це означає, що британський фунт недооцінений на 27%.

Згідно з рейтингом, найбільш переоціненою валютою став швейцарський франк (+ 19%).

Крім індексу «Біг-Мака», в світі також існують «індекс латте» і «індекс українського борщу».

PS. «БезБ» започатковує рубрику «10 років пАкращення». Підґрунтям для початку роботи над нею стало декілька меседжів, які активно використовували (інколи маніпулятивно) за часів вже попередньої влади та під час останніх президентських перегонів.  А саме:

  1. Україна і Польща, після розвалу соціалістичного блоку, мали співставний економічний потенціал, тому досягнення нашого західного сусіда часто згадують, як докір недолугості правлячої еліти нашої держави.
  2. «В Україні краще ніж у Росії» – даний меседж не конкретизую за якими критеріями «краще». Звичайно, ми маємо безперечні досягнення в області демократії, народовладдя, волевиявленні громадян. Однак, є ще інший бік «медалі краще» – економічний. І тут не все так прямолінійно.
  3. Період в 10 років був вибраний за наступних причин. По-перше, і «злочинна влада Януковича» у 2010 році і проєвропейська Порошенко у 2014 році отримали мандат виборців фактично під ідентичними гаслами: «Будуємо нову країну» («Партія регіонів»), «Жити по-новому» (БПП «Солідарність»). По-друге, під час правління кожна з «політичних еліт» пишалась своїми досягненнями, прорахунки і недоліки списуючи на «попєрєдників», або «злочинну владу». В той же час, після втрати керма керування країною, і перша, і друга еліти отримували різко негативний статус.

Враховуючи, що пересічний громадянин дуже часто опиняється в полоні маніпулятивної риторики або емоційних меседжів, «БезБ» говоритиме мовою фактів. Рубрика «10 років пАкращення» не носить формат викриття, але має на меті просвітницьку, пізнавальну функцію – надати фактичну, реалістичну картину економічного розвитку країни за останні 10 років.

Кожна публікація розкриватиме в доступній формі (через інфографіку і короткий опис) один із економічних або соціальних аспектів. До того ж, буде продемонстровано співвідношення показників України до Польщі і Росії.

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja