Вкид про Шахед з 90 кілограмовим зарядом – Без Брехні
Пропаганда-СТОП

Вкид про Шахед з 90 кілограмовим зарядом

Вранці 22 квітня Труха, а за нею ТСН, Цаплієнко та багато анонімних каналів (деякі ще вночі) поширили новину про те, що росіяни вдосконалили Шахед і тепер він здатен нести до 90 кг вибухівки та «керуватися сім-картами Київстару через Телеграм». А виробничі потужності з випуску різних оновлених зарядів для Шахедів росіяни збільшили до 1000 шт на місяць. Нібито ця інформація стала відома після публікації документації з заводу «Алабуга», яку добули OSINT розслідувачі з Informnapalm та Кібер Спротиву. В тексті від Трухи є слайди з презентацією оновлених Шахедів з «Алабуги» та покликання на нібито відповідну публікацію Informnapalm. 

 

От тільки осінтери поспішили заявити, що цей вкид – «не їхній вкид», тобто у дампі матеріалів, які вони добули, немає тих картинок про 90 кілограмову вибухівку, які виставила Труха та інші. Наголосимо, що Informnapalm не каже, що таких Шахедів не існує, а каже: ми про це вам не казали і документів таких не показували. 

Труха внесла зміни в свій первісний пост, приписавши походження “російським ЗМІ”, але залишили покликання на Informnapalm.

Тут справді є російські вуха, але публікація зі слайдами та детальним поясненням вперше зʼявилася вчора ввечері о 18:39 на невеликому українському каналі (який використали для вкиду). А вже звідти цю інформацію, як українську, потягли і російські “воєнні” канали, і наші. Текст у всіх надто схожий на первісний, хоч його і намагалися по різному переписати.

Ще раніше за пост в Телеграмі, о 17:58 21 квітня, в Хвіттер вкинули коротеньке повідомлення про шахед з 90 кг вибухівки. Без картинок і пояснень. Для прогріву, так би мовити.

Спеціалісти з Defence-ua не стали розбиратися в походженні цих картинок з презентації і хто їх поширив, а вирішили верифікувати чи справді такі роботи ведуться. З покликанням на «свої джерела» та ті ж самі слайди вони дійшли висновку, що Шахед, здатний нести 90 кг вибухівки, в тому числі фугасної, бронебійної та термобаричної, випробували ще в листопаді 2023 (виходячи з вкинутої презентації). Нести таку кількість вибухівки, за думкою Defence-ua, перероблений шахед  може, але дальність польоту пропорційно зменшується до 650 км. Проте, судячи з незначної кількості замовлених 90 кілограмових боєприпасів (30 шт), їх замовляли лише для випробувань, а не для бойового застосування. Це висновки, зроблені з аналізу вкинутої презентації. Є й більш достовірні докази: з листопада 2023 жодного випадку застосування такого Шахеду не встановлено. Це якщо вам не «шашечки, а їхати», тобто байдуже навіщо і хто зробив вкид. 

А пазлик з вкидом складався таким чином: в середу Informnapalm анонсував публікацію документів та даних, що були добуті в Алабузі(Єлабузі). Створили для цього спеціальний тг-канал “Слив Алабуга” AlabugaLeaks де почали розміщувати анкети причетних до виробництва Шахедів. Та росіяни швидко цей канал заблокували скаргами і замість нього створили свій, з подібною назвою. А туди вклали архів з вірусом в середині. Презентацію нібито з цього архіва і рознесли потім, використавши в тому числі Труху. 

Канал, який першим поширив слайди з поясненнями пояснив, що отримав презентацію “від хорошої людини” і не думав, що це вкид.


Труха дуже згодом опублікувала пояснення (чи не вперше за всі випадки поширення фейків). Як зазначають невідомі редактори Трухи, вони використали інформацію від Informnapalmа та від росЗМІ, приписавши все Informnapalm. От тільки це брехня, бо в дампах тієї презентації не було, тобто все було переписано зі вкиду.

Informnapalm подякував і сказав, що такої популярності на чужому вкиді їм не треба. Навіщо росіяни повідомили ту секретну інформацію про новітні боєприпаси, якої не було у викрадених нашими даних – питання риторичне. 

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja