Як російська пропаганда «приховала» дату про 100 днів, так званої, спецоперації  – Без Брехні
Пропаганда-СТОП

Як російська пропаганда «приховала» дату про 100 днів, так званої, спецоперації 

Повномасштабна війна в Україні триває вже понад три місяці – днями ця подія перетнула межу у 100 днів. Для українського суспільства це водночас трагічна цифра, а з іншого символічна. Бо це 100 днів опору і героїзму. Особливо на тлі того, що навіть Західні партнери України не давали нам шансів на більше ніж тиждень.

 

У російському інформаційному сегменті, так звані, змі повністю «проігнорували» цей стоденний рубіж. І це сталося не випадково. Як повідомляє Центр протидії дезінформації (посилаючись на видання «Медуза»), напередодні дати у 100 днів верхівка кремля розіслало «прохання» (читай – наказ) державним та провладним ЗМІ «не тиражувати тему 100 днів спейоперації» та «не акцентувати» увагу аудиторії на тривалості російського вторгнення.

Це повністю підтверджується медійним моніторингом.  У таблоїдах «комсомольська правда» та «московський комсомолець» тривалість вторгнення не вказана, не вказана вона і в інформагентстві ТАСС. Про неї не йшлося у випусках новин на «першому каналі» та телеканалі «росія-1», а також на сторінках «РІА» та «RT».

На думки експертів ЦПД, це було зроблено, щоб росіяни менше замислювалися над тим, що за три місяці російські війська так і не змогли насправді досягти хоча б якогось стратегічного успіху в Україні. Хоча про це весь час говорять на пропагандистських каналах. «Акцентування уваги на датах, пов’язаних з війною, може змусити росіян задуматися про цілі та успішність вторгнення», – повідомляє «Медуза».

РОСІЙСЬКІ ЗМІ НЕ ГОВОРЯТЬ ПРО БОЙОВІ ВТРАТИ У ВІЙНІ?  

Як би це не звучало абсурдно, але російські військові чиновники заявили, що збройні сили рф пройшли тримісячну позначку у війні майже «без втрат».

Саме таку заяву оприлюднив глава комітету оборони російської державної думи товариш картаполов, який сказав, що рф майже перестав зазнавати втрат у війні після того, як змінила тактику ведення боїв. Тут варто нагадати, що міноборони ерефії повідомляло про російські втрати в Україні лише двічі: 2 та 25 березня. Відповідно до тих даних, під час військових дій загинув 1351 військовослужбовець, ще 3825 було поранено. Після того, весь час поширювався наратив, що рф втрат не несе – є тільки невелика кількість поранених.

Таку риторику охоче підхопили російські підконтрольні кремлю змі. З березня вони тримали питання військових втрат в інформаційному вакуумі. Тепер же, після широкого висвітлення тези картаполова, питання бойових втрат взагалі знято з порядку денного в російському інфопросторі – просто тому що втрат немає.

Логіка цього пропагандистського ходу доволі проста. Приховування бойових втрат не дає підстав місцевому електорату сумніватися, що «спецоперація» йде чітко за планом (як це ретранслює сам бункерний диктатор і його міньйони), що така тривалість «спецоперації» не несе ніяких загроз, що чутки про тотальні воєнні невдачі військ рф в Україні – це тільки чутки, які поширюють іноземні агенти і т.ін.

МЕДІА РФ ЗМІНЮЮТЬ СІТКУ МОВЛЕННЯ?

Описана вище ситуація вплинула на зміну якості та наповнення інформаційного потоку у медіа рф. В так званих змі почали з’являтися програми розважального характеру, новини активно почали насичуватися інформації на інші теми, а не тільки ті які напряму або опосередковано стосуються війни/спецоперації. Говорити про те, що пропаганда зникла з ефіру не можна. Однак після тримісячного тотального, агресивного шквалу проти України і про війну/спецоперацію такі зміни є знаковими. Це говорить проте, що кремль намагається відсунути українські події на другий план.

В купі із замовчуванням «незручних» фактів про війну, тенденція до збільшення розважального або нейтрального контенту є нічим іншим, як спробою переведення війни/спецоперації росії проти України у «фоновий режим». Ну тобто там щось відбувається, але щось незначне і дуже схоже на те, що було попередні вісім років.

Таке переформатування означає, що для російської аудиторії, яка очікує на «великі перемоги», поступово знижуватиметься медійний градус цікавості до війни/спецоперації загалом та її «тріумфального» завершення зокрема. Тобто все буде перетворено на рутинні події. А які ж перемоги у звичайній «буденній» роботі військових. За відсутності стратегічних успіхів та на тлі затягування бойових дій на невизначений термін, цей медійних хід є нічим іншим, як превентивним, запобіжним заходом по стримуванням можливого суспільного хвилювання та незадоволення, виникненню протестних настроїв.

В той же час, те що питання війни/спецоперації не знімається з інформаційної повістки повністю, дає кремлю простір для маневру. У разі погіршення економічної ситуації в країні, виникненню необхідності в мобілізації додаткових матеріальних та людських ресурсів, загостренню продовольчої кризи, проблем у міжнародній сфері – все можна списати на «спецоперацію», витягнувши її знову на передній план у новинах і політичних ток-шоу.

 

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja