Друга хвиля коронавірусу в Україні | Як топові ЗМІ поширили маніпулятивну інформацію – Без Брехні
COVID-19. Правда і міфи

Друга хвиля коронавірусу в Україні | Як топові ЗМІ поширили маніпулятивну інформацію

Вже не один місяць українців попереджають про так звану «другу хвилю» коронавірусу. В цю гонитву прогнозів час від часу включаються різні гуру і експерти. Нещодавно один вітчизняний епідеміолог назвав дату початку нової хвилі коронавірусу в Україні. Проте зі своїми прогнозами медик, м’яко кажучи, поспішив. І що найгірше – низка топових медіа підхопили цю тему і розповсюдили інфу про другу хвилю, яка базується виключно на особистій думці експерта. А де ж стандарти журналістик? Де перевірка інформації? Виявляється – у нас… 

ПЕРЕВІРКА

Початок другої хвилі коронавірусу в Україні припаде на цю осінь, розповів вітчизняному виданню керівник Національної експертної групи з інфекційного контролю Андрій Александрін. Цю новину відразу ж розтиражували й інші ЗМІ.

За прогнозами Александріна, друга хвиля почне розвиватися з початку-середини листопада, «коли прийде до нас паралельно і сезонний грип, і аденовірусна інфекція, і риновірусна інфекція – ті хвороби, які кожен рік сезонно блискавично спалахують в Україні. Щорічно навіть за найсприятливішим прогнозом з приводу ГРЗ, ними хворіють від 5 до 8 мільйонів громадян. В цьому році очікується ще більше, тому що у нас ситуація ускладнена коронавірусом», – сказав він.

Тобто експерт пов’язує другу хвилю коронавірусу із сезонним ростом захворюваності на грип і ГРВІ, який щорічно трапляється у осінньо-зимовий період. Проте Covid-19 і грип – це різні захворювання з відмінною симптоматикою, шляхами поширення і лікування. Про це ми вже писали у матеріалі «Спільні риси та відмінності Грипу і Covid-19 | Інфа для попередження фейків і маніпуляцій».

Відповідного дослідження, яке б підтверджувало, що сезонність грипу та ГРВІ спровокує другу хвилю Covid-19 наразі немає. Проте є позиція Всесвітньої організації охорони здоров’я, у якій стверджується, що ніякої другої чи іншої за рахунком хвилі коронавірусу в світі не буде.

Про це сказала представниця ВООЗ Маргарет Харріс, охарактеризувавши пандемію COVID-19, як одну велику хвилю, що не залежить від сезону.

«Covid-19 розгортається однією великою хвилею. Будуть деякі зниження і підвищення рівня захворюваності. Немає ніяких даних, які вказували би на те, що цей вірус має сезонний характер, властивий грипу та іншим коронавірусам, які викликають звичайну застуду. Цей вірус любить будь-яку погоду», – сказала Маргарет Харріс на віртуальному брифінгу в Женеві.

Те, що може здатися другою хвилею, насправді являє собою просто розбіжності в часі між різними районами всередині однієї країни, які стикаються з епідемією з деякою затримкою або випередженням щодо один одного.

На тому, що значне збільшення кількості нових інфікованих Covid-19 у світі є не «другою хвилею» захворювання, а повторним піком першої хвилі, наголосив і директор програми Всесвітньої організації охорони здоров’я з надзвичайних ситуацій Майкл Райан.

«Упевненості в тому, що буде друга хвиля, немає. Це наукове припущення, засноване на тому, що ми знаємо про коронавіруси та респіраторні віруси. Те, що відбувається зараз у багатьох країнах – це не друга хвиля. Це другий пік першої хвилі там, де вірус не був в достатній мірі пригнічений», – сказав Райан.

Тож реальність полягає в тому, що тема другої хвилі продовжує викликати чимало суперечок, про неї багато говорять в ЗМІ, соцмережах. Проте найчастіше це поняття залишається розпливчастим і стає предметом страшилок для читачів в медіа й об’єктом маніпуляцій.

 

Автор. Світлана Величко

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja