ФЕЙК | Проросійські ресурси в Україні поширюють дезинформацію про «масові смерті» у Європі від американської вакцини від Pfizer and BioNTech – Без Брехні
COVID-19. Правда і міфи

ФЕЙК | Проросійські ресурси в Україні поширюють дезинформацію про «масові смерті» у Європі від американської вакцини від Pfizer and BioNTech

Серед українських медіа найбільше маніпуляцій та фейків щодо вакцини Pfizer, якою наразі активно вакцинують в США, Ізраїлі та багатьох країнах Європи, можна прочитати саме в проросійських медіа, що, звичайно, не дивно.

Одне з таких  “медіа” — Страна.ua. Наприклад, нещодавно на сайті з’явилась новина про те, що після вакцинації вакциною Pfizer почалися, “масові смерті”.   Чому це дезинформація – розбираємо!

 

Розповідаючи про ці ситуації, “Страна” вкотре повторила фейк про смерті ще під час клінічних досліджень, не згадавши, що 4 померли були в групі плацебо і не отримали вакцину.

Але основним фокусом матеріалу були 23 випадки (наразі вже 29) смертей в будинку для літніх людей в Норвегії. Та 10 випадків смертей в Німеччині. При цьому з 29 смертей в Норвегії — причини 16 ще проходять оцінку відповідних комісій.

Вік померлих в Німеччині становив 79-93 роки. І в Норвегії, і в Німеччині, дійсно зафіксовані випадки смертей після вакцинації. Наразі й надалі триває розслідування цих випадків. Лише відомо те, що люди, які померли, мали не просто дуже серйозні проблеми зі здоров’ям. І не просто супутні захворювання.

Це були люди зі смертельними захворюваннями, які потребували паліативної допомоги.

І наразі єдине, що починає вважати Норвегія в вакцинації нерелевантним — це вакцинацію людей, які проживають останні тижні чи місяці свого життя, пише Bloomberg. В такому стані, навіть легкі побічні ефекти дійсно можуть мати важкі наслідки.

В коментарі для Bloomberg представництві Pfizer повідомили, що розслідування випадків ще триває і стверджує, що “кількість випадків далека від загрозливого”.

Норвезькі медичні агенції також стверджують, що в різних країнах – свої пріоритетні групи серед населення й це може впливати на те статистику побічних ефектів.

Ще один вкид, який поширили проросійськи сайти стосується інфікування та зараження медиків.

На сайті проросійський блогера Анатолія Шарія роздмухують маніпуляцію про масові зараження коронавірусною хворобою литовських лікарів. Маніпулятивний заголовок каже про “масові випадки зараження”, але потім виявляється, що лише 78 лікарів захворіло. І вони вакциновані лише 1 дозою.

Вся інформація йде в першу від російськомовних ресурсів. Сайт Шарія посилається на російське РИА, а вони своєю чергою на російськомовну DELFI. Пошук англійською та литовською мовами не надає новин на цю тему.

Чому? Можливо, тому що це не новина? Адже як пояснює навіть сам Шарій, медики отримали лише одну дозу, а високу ефективність (95%) люди отримують лише після другої дози щеплення.

В принципі, це не є секретом і не треба бути експертом з вакцинації, щоб зрозуміти, що саме для максимальної ефективності й роблять другу дозу, але проросійським блогерам це не заважає писати маніпулятивні та емоційні заголовки, які підривають довіру до ефективності вакцинації.

Як пояснюють на сайті “Public Health of England” після введення першої дози може знадобитись 1-2 тижні для формування імунітету, який захистить від захворювання.

Проте, цитуємо, “Вакцина, як і жодний інший медичний препарат не може гарантувати повної ефективності. Тому після вакцинації важливо дотримуватись заходів безпеки. Деякі люди можуть інфікуватись,  після щеплення, але очікується, що їхня хвороба протікатиме легше”.

ВИСНОВОК:

На фоні новин про суперечливу ефективність китайської вакцини, яка може потрапити в Україну, почалися інфовкиди та проросійських сайтах про небезпеку американською вакцини від  Pfizer and BioNTech.

Всі вони мають заголовки, які не передають справжню суть ситуації, ведуть на російські джерела та замовчують важливі нюанси, як, наприклад стан здоров’я померлих, які не просто мали супутні захворювання, але були “смертельно хворими”.

Що найважливіше з усього вищезгаданого:

  • Випадки смертей лише вивчаються. Жодних висновків робити не можна, але сайти-сміттярки подають інформацію так, ніби небезпека вакцини — це доведений факт.
  • Не йдеться про людей з супутніми захворюваннями типу астми чи діабету. Йдеться про смертельно хворих людей, які потребують паліативної допомоги.
  • Вся інформація, яка йде від проросійських джерел висвітлює лише недоведені випадки з американською вакциною, але категорично ігнорує хоч якісь повідомлення про російську вакцину. Хоча від її закупки відмовляються наразі навіть проросійсько налаштовані держави типу Угорщини. Також російську вакцину не схвалює наразі Бразилія через брак даних щодо безпеки та ефективності. Документи, які були подані на схвалення, не відповідали мінімальним критеріям. 
  • У нас немає даних, які б допомогли точно визначити відсоток смертей від вакцини в групі 75+, але ми точно знаємо, що ризик смерті від коронавируса в цій групі – дуже високий. Помирає кожен 10-й із захворілих за даними журналу Nature

Завжди перепровіряйте джерело інформації, яку читаєте, не читайте лише заголовки і бережіть себе.

 

Авторка: Наталія Бушковська

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja