Маніпуляції і залякування на тлі піклування про громадян під час карантину – Без Брехні
COVID-19. Правда і міфи

Маніпуляції і залякування на тлі піклування про громадян під час карантину

Фейкові повідомлення навколо теми коронавірусу і карантину вражають своєю різноманітністю і… витонченим маніпулювання, які провокують ще більшу паніку. Чергове повідомлення, що поширилося мережею на цей раз «пронизане» піклуванням про безпеку тих, хто залишився по домівках після оголошення режиму карантину. Насправді – це черговий фейк!

ВЕРДИКТ. ФЕЙК. МАНІПУЛЯЦІЯ

ПЕРЕВІРКА

  1. Одразу слід звернути увагу на мову повідомлення. Вона російська. Наш досвід останніх тижнів з аналізу подібних фейків, пов’язаних з коронавірусом, свідчить про те, що велика доля повідомлень аналогічного змісту поширюється саме російською мовою. Тому мова в даному контексті – маркер неправдивої інформації.
  2. До сьогодні ні МОЗ, ні інші інстанції (наприклад, волонтерські, громадські) не повідомляли офіційно про заходи з перевірки на коронавірус саме на дому. Тим більше, що це буде робитися в масовому порядку, шляхом візиту до помешкань громадян. Як правило, подібні масштабні акції анонсуються заздалегідь. Тому беззмістовною є і начебто «корисна» порада – «спрашивайте из какой они организации, узнайте ее номер в интернете, позвоните и узнайте действительно ли их направили к вам». При оголошенні таких широких акцій чітко повідомляється на кого – підрозділи і організації – покладені функції по виконанню.
  3. І найголовніше – психологічний маніпулятивний ефект такого повідомлення. Коронавірус і його наслідки – стали несподіваною і жорсткою реальністю для більшості громадян. Те, що ми звикли бачити у голлівудських фільмах про апокаліптичні наслідки вигаданих вірусів, частково стало сьогодні дійсністю. Це не може не впливати негативно на психологічний стан людей. Інформаційний вакуум внаслідок недостатнього обсягу даних про вірус, фейки, непродумана комунікація державних структур – додають панічних настроїв.

Наступний крок – карантин, зламав звичні алгоритми буденного життя, додав розгубленості, невпевненості. Значна кількість людей залишилися у своїх домівках, які стали для них «своєрідною останньою фортецею» персонального захисту. Тим більше, що і на офіційному рівні проголошується – залишайтеся вдома, бо це вбереже вас.

Але отримуючи подібні повідомлення, де чітко промальована фізична загроза, у людині формується враження, що навіть і дома вона не матиме захисту. Зрозуміло, що це тільки помножує панічні настрої. Тим більше, не зважаючи на «псевдо дбайливий» зміст, повідомлення руйнує навіть надію, що в найближчому майбутньому все владнається, бо закінчується вельми «позитивною» фразою – «дальше на поприще этой пандемии будет появляться все больше и больше мошенников».

Тому наша порада – ні за яких обставин не поширюйте це і подібні повідомлення! Вони є фейковими, маніпулятивними, спрямованими на поширення паніки.

 

Автор. Олександр Гороховський

NB! Матеріал підготовлений в рамках проєкту з протидії фейкам за темою “COVID-19”, ініційованого керівником проєкту “По той бік новин”

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja