Як слова Трампа спричинили нову хвилю дезінформації про лікувальні властивості хлору і дизенфекторів – Без Брехні
COVID-19. Правда і міфи

Як слова Трампа спричинили нову хвилю дезінформації про лікувальні властивості хлору і дизенфекторів

…У четвер 23 квітня 2020-го у Білому домі все йшло за вже звичним планом – повсякденна метушня, наради, підготовка до чергової пресконференції президента. Сам Дональда Трампа перебував у доброму робочому настрої. Все буденно. Ось і пресконференція. Очільник Америки на трибуні.

Аж раптом: «…Припустимо, що ми обдаємо тіло потужним світлом, будь-то ультрафіолетові промені або просто дуже сильне світло … Якщо принести світло всередину тіла, через шкіру або іншим способом, дезінфекція буде за одну хвилину?.. Може, ви протестуєте і це?

А потім я бачу дезінфікуючий засіб, який вбиває (вірус) за хвилину … Чи можемо ми зробити щось подібне шляхом ін’єкції всередину або в якості очищення (тіла)? Тому що ви бачите, що він (коронавірус) потрапляє в легені … Було б цікаво перевірити це. Доведеться звернутися до лікарів, але звучить цікаво»…

Як то кажуть – «Хьюстон, у нас проблеми!» Інтерпретації Трампа, щодо лікування коронавірусу, викликали не тільки шок у медичної спільноти. Що найстрашніше – його слова спричинили хвилю дезінформації у соцмережах про користь самолікування хлормісткими речовинами та стали підґрунтям для сплеску аргументації «теорії змови», де Трамп – рятівник світу. Розбираємося по черзі.

Чому Трампа понесло?

 На прес-конференції перед промовою Трампа виступав Вільям Брайан, директор відділу наукових досліджень в міністерстві внутрішньої безпеки США. Він торкнувся низки питань про перебіг подій щодо протидії епідемії коронавірусу. Зокрема, розповів про те, що сонячне світло і дезінфікуючі засоби, в тому числі спирт і відбілювач, швидко і ефективно знищують коронавірус на поверхнях.

Вільям Брайан повідомив, що вірус найкраще виживає в приміщенні і в сухих умовах, але втрачає активність при підвищенні температури і вологості – і особливо при впливі сонячного світла.

Сонячне світло і дезінфікуючі засоби можуть вбити коронавірус на поверхні. Наприклад, відбілювач вб’є вірус за 5 хвилин, а ізопропіловий спирт – за 30 секунд навіть без втирання.

За його словами, «вірус гине швидше за все при наявності прямих сонячних променів». Причому сонячне світло вбиває вірус як на поверхні, так і в повітрі.

Після того настала черга Дональда Трампа, де він і видав свій вже тепер сумнозвісний спіч.  

Що не так у словах Трампа?

По-перше, «поради» Трампа трохи йдуть всупереч  рекомендаціям ВООЗ, яка повідомляє, що вплив на організм сонця або температури понад 25*C НЕ є засобом запобігання захворювання на коронавірус.  На COVID-19 можна захворіти незалежно від того, наскільки сонячною або жаркою є погода. Країни з жарким кліматом також повідомляють про випадки захворювання COVID-19.

Також ВООЗ інформує, що обробка всього тіла спиртом або хлорним розчином не знищить віруси, які вже проникли в організм. Розпилення таких речовин може завдати шкоди одягу і слизовим оболонкам. Слід пам’ятати, що як спирт так і хлорні розчини, можуть бути ефективними засобами лише дезінфекції поверхонь, але використовувати їх необхідно у відповідних випадках і з дотриманням правил.

Тобто про жодне внутрішнє споживання мова не йде.

Після слів Трампа ряд медичних фахівців виступили з заявами, про неприпустимість використання хлоромістких засобів, як ліків.

Bloomberg, Джон Бальмес, пульмонолог із загальної лікарні Цукерберга в Сан-Франциско та професор медицини Каліфорнійського університету в Сан-Франциско: «Для легенів нічого гіршого, ніж вдихання хлорного відбілювача, бути не може. Дихальні шляхи і легені не витримають впливу дезинфікуючого засобу навіть у вигляді аерозолю».

«Наші дезінфікуючі і гігієнічні засоби слід використовувати тільки за призначенням і згідно з інструкцією», – офіційно попередила британська компанія Reckitt Benckiser, яка реалізує популярні в Америці марки засобів для чищення Lysol and Dettol.

 

Професор Роберт Райх, колишній міністр праці США, написав у Твіттері: «Брифінги Трампа активно ставлять під загрозу здоров’я населення. Бойкот пропаганди! Слухайте експертів. І, будь ласка, не пийте дезінфікуючий засіб». 

 

Прихильники «теорії змови» радять вживати хлор

Але у Facebook у групах прихильників горезвісного коспірологічного про-Трампівського руху QAnon зовсім інша думка. Ми вже детально розповідали про цей рух і його ідеологію у матеріалі «Операція Коронавірус», або Трамп проти всесвітньої секти педофілів | ФЕЙК з ознаками трешу». Детальний аналіз суті руху QAnon, який у США перетворюється у потужний громадський, робила і The New York Times.

Журналісти ресурсу Сodastory.com, що входить до мережі H2H (протидіє дезінформації по темі коронавірусу) дослідили феномен з поширенням дезінформації про хлор і відбілювачі.

Користувачі, прихильники руху QAnon прийшли на допомогу президенту Трампу. Один з дописів містить наступне: «Чи всі вловили думку Президента сьогодні увечері? Це важливо!».

В іншому – опубліковані фотографії нещодавно придбаних хімічних дезінфікуючих засобів із підписом: «Suck it, Big Pharma».

«Це здається надуманим, але він (Трамп) дійсно має рацію», – говориться у черговому пості.

 «Він щойно розкрив одну з найбільших таємниць у медицині і ніхто навіть не помітив», – пишається ще один шанувальник QAnon.

Ідея застосування дезінфікуючих засобів, як потенційного лікування Covid-19 кілька останніх місяців поширюється серед конспіративних груп. Слова Трампа на прес-конференції дали поштовх новій хвилі дезінформації про хлорвмісткі речовини і їх «лікувальні властивості». Зокрема, такий дезінфікуючий засіб як діоксид хлору фанати QAnon називають «чудо-мінеральною добавкою». Він став своєрідним  фаворитом серед хімікатів для послідовників руху.

 

 

«Він вбиває усі патогени, бактерії, віруси та грибок у вашому організмі», – написала користувачка з Нідерландів – Ірен Клавер. Клавер приєдналася до групи QAnon, що налічує 86 000 учасників. 

 

За словами Клавер, вона самостійно вводить діоксид хлору з лютого, приймаючи по три-чотири краплі двічі на день. Коли журналістка  Сodastory.com запитала її про слова Трампа, жінка відповіла: «Ваш президент абсолютно правий щодо всіх цих процедур. Це ефективно, дешево і врятує багато людей від смерті».

Протягом багатьох років діоксид хлору рекламувався лідером інтернет-культу QAnon  Джимом Хамблом, як потенційні ліки від таких хвороб, як аутизм, діабет та рак. Аналогічну ідею просував Андреасон Людвіг Калкер – німецьким героєм руху QAnon. У квітні Калкер випустив відео, у якому стверджував, що суміш також працює і проти Covid-19. Інформацію, поширену цим роликом спростували фактчекери MALDITA.ES. Спростування також знаходиться у базі «COVID-19: Poynter Resources».  

Інша пропозиція президента Трампа про те, що Covid-19 можна лікувати ультрафіолетовим світлом, також отримала схвалення від прихильників QAnon.

«Тепер він офіційно мій герой, я навіть розплакався», – написав один користувач QAnon, коли у конспірологічних групах поширилася інформація про «цілющі сили ультрафіолетових променів» та «озонотерапію» – токсичний псевдонауковий метод лікування. Він офіційно визнаний небезпечним для здоров’я Управлінням з продовольства і медикаментів США (FDA).

Прихована загроза

З одного боку, таку неадекватну реакцію на необдумані слова Трампа можна було б назвати маячнею вузької групи схиблених на конспірології людей, як би не одне але! Отруєння, пов’язані з очисниками та дезінфікуючими засобами, зросли у тих же США, коли глобальна пандемія викликала шалене бажання дезінфікувати все.

У США звернення до державних та місцевих центрів боротьби з отруєннями, пов’язаними отруєнням очисними та дезінфікуючими засобами, зросли на 20% у першому кварталі 2020 року – до 45 550 випадків (згідно з даними американських центрів контролю та профілактики захворювань). Скарги включали випадки задишки від вдиху, запаморочення та блювоту від прийому всередину.

Де прихована маніпуляція дезінформацією?

Ситуація навколо заяви Трампа – цікава тим, що є своєрідним лакмусовим папірцем поведінки людей в умовах інфодемії.

Одним з поширених помилок є ототожнення офіційного джерела інформації і офіційної особи, яка декларує або поширює інформацію. Якщо інформація від джерела, це, як правило, плід умовного колективного розуму, який генерує дані за фахом, за певними алгоритмами і критеріями, має декілька ступенів верифікації та контролю. То те, що оприлюднює офіційна особа – часто-густо інтерпретація, копірайт інформації. І не виключено, що непрофесійний.

Культ поваги, шанування, героїзації тієї чи іншої персони має вплив і на інформацію, яку вона поширює. Інформація так само набуває статусу «культової», тобто такої, якій можна вірити беззаперечно.

Ну і головне. Загроза життю та здоров’ю від коронавірусу, невизначеність термінів появи реальних ліків чи вакцин від хвороби спричиняють до певної психологічної напруги пересічного громадянина. Всім хочеться рішень сьогодні і зараз. І коли хтось, або щось впливове говорить: «Це – допомагає!» – пересічний американець, італієць або українець в той же час реагує. Залишаючи за бортом критичне мислення.

 

Автор, Олександр Гороховський

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja