60% українців підтримали ідею закупки російської вакцини від коронавірусу | МАНІПУЛЯЦІЯ, з якої стирчать вуха російської пропаганди – Без Брехні
Пропаганда-СТОПФактчек

60% українців підтримали ідею закупки російської вакцини від коронавірусу | МАНІПУЛЯЦІЯ, з якої стирчать вуха російської пропаганди

Днями український інформаційний простір сколихнула новина про те, що 60% українців підтримали ідею закупки російської вакцини від коронавірусу. Відповідна інформація була опублікована на сайтах телеканалів NewsOne, 112 канал, ZIK

Зрозуміло, що ресурсів, аби опитати 60% населення країни у триденний термін, як вказано в матеріалі – не можливо. Сумніви викликало і єдине питання, поставлене респондентам, яке виявилося маніпулятивним. До того ж за “дивним” збігом обставин це опитування з’явилося на телеканалах, афільованих з тим, ім’я кого після суду над книгою про Василя Стуса за авторством Вахтанга Кіпіані, заборонено згадувати! Тож – пофактчекимо.

ПЕРЕВІРКА

Тематика вакцини від COVID-19 російського виробництва з самого початку мала більше політичного підтексту, а ніж медичного. У Російській Федерації заявили, що постачання їх вакцини «Супутник V» можлива, якщо Україна виявить таке бажання. Передувала цьому зверненню зустріч голови політради партії «ОПЗЖ» Віктора Медведчука з Президентом Росії Володимиром Путіним, на якій нардеп попросив російського президента надати Україні вакцину. Думаю, коментувати такий візит і запит на вакцину – зайве.

Попри те, що Президент України наступного дня заявив, що Україна не потребує допомоги у профілактиці коронавірусу саме від РФ, дослідження про те, що українці підтримують постачання вакцини з Росії 13 жовтня з’явилось на сайтах кількох телеканалів. Згідно з публікацією, для отримання відповідей респондентів було використано випадкову генерацію мобільних телефонних номерів. Вибіркова сукупність: 3000 респондентів. Статистична похибка: +/- 2,8%. Саме дослідження було проведено з 9-12 жовтня за методом CATI (телефонне опитування під контролем централізованої комп’ютерної системи). Для отримання репрезентативної вибірки було опитано населення України віком від 18 років у всіх областях України, окрім тимчасово неконтрольованих районів Донецької та Луганської областей, а також Криму. Підготувала опитування компанія “Роботизовані телесистеми”.

За даними сайту Opendatabot ТОВ “Роботизовані телесистеми” зареєстрована 3 червня 2019 року в місті Києві. Основний вид діяльності – надання послуг у сфері проводового електрозв’язку. Сайт  YouControl  містить ширший перелік видів діяльності компанії, серед яких і діяльність у сфері зв’язків з громадськістю, дослідження кон’юктури ринку та виявлення громадської думки.

Ми спробували знайти результати опитування, проведеного компанією. Як виявилося, власного сайту установа не має, а соціологічне опитування, про яке написали лише три канали, афільовані з відомо ким, теж немає у вільному доступі. Це дає привід говорити про те, що дослідження проводилось на замовлення зацікавленої сторони.

Текстове наповнення матеріалу, опубліковане разом з опитуванням, на трьох різних сайтах майже не відрізняється один від одного, починаючи від заголовка і завершуючи самим матеріалом.

Згідно оприлюдненою на сайті інформації, учасниками дослідження стали 3000 респондентів, з усіх областей України, окрім Донецької та Луганської, а також АР Крим. А в заголовку матеріалу вказали, що майже 60%українців підтримали ідею покупки вакцини у РФ. Така фраза сприймається як “більше половини населення країни підтримує ідею купівлі вакцини”. Але насправді це відсоток серед тих, хто взяв участь в опитуванні. 60% від 3000 респондентів — це трохи більше 1500 громадян.

Дивним є і саме запитання у дослідженні, яке до того ж було єдиним.  У громадян поцікавилися: “Відомо, що РФ підтвердила можливість постачання до України вакцини проти коронавірусу. При цьому думки в Україні щодо такого постачання розділилися. На вашу думку, чи потрібно вже зараз купувати вакцину в Росії або потрібно чекати, щоб її почала виробляти інша країна?”.

У посібнику “Опитування громадської думки“, виданого Фондом “Демократичні ініціативи“ ім. Ілька Кучеріва, сказано, що одним із поширених видів маніпуляцій є маніпуляції при формулюванні запитань та варіантів відповідей. Тут можливі ціннісні висловлення у формулюванні запитань, які спрямовуватимуть респондента до певної відповіді, додаткові роз’яснення щодо предмета опитування, які також підводитимуть до потрібної відповіді. Такі маніпуляції містяться у сформульованому авторами соцдослідження питанні – спочатку респондентам розповіли, що постачання можливе, а вже після поставили запитання, наголошуючи, що вакцину можна придбати зараз у РФ, або ж чекати (невідомо скільки).

Одне питання в соцдослідженні, елементи маніпуляції при його формуванні, відсутність власного сайту чи сторінки у соцмережах компанії, та неопубліковані у вільному доступі результати опитування свідчать про  те, що швидше за все компанія проводила дослідження виключно на замовлення, адже доказів її активної роботи з виявлення громадської думки в міжвиборчий період не було знайдено.

До того ж, як зазначалося на початку матеріалу, і враховуючи меседжи які після візиту відомо кого у Росію, поширюють представники партії “ОП-За життя”, можна говорити, про ангажованість і самого опитування, і повістки, яку продукують відповідні телеканали, створюючи образ рятівника українців із РФ та, того ім’я кого заборонено згадувати всує після відповідного рішення суду.

 

Авторка. Катерина Філімонович

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja