Astra Zeneca та тромбози – де ПРАВДА, а де МАНІПУЛЯЦІЯ? – Без Брехні
Фактчек

Astra Zeneca та тромбози – де ПРАВДА, а де МАНІПУЛЯЦІЯ?

З початку березня весь світ обговорював нову подію: випадки тромбозів після щеплення вакциною Astra Zeneca. Почалося все з Австрії. 7 березня Австрія призупинила щеплення окремої партією вакцини Astra Zeneca, коли було повідомлено про смерть однієї людини та хворобу іншої.

Дві молоді жінки – 49 років та 35 років нещодавно отримали щеплення. 49-річна жінка померла від важкого розладу згортання крові, а 35-річна – потрапила в лікарню через емболію легеневої артерії, але наразі знаходиться на етапі одужання. Надалі майже кожного дня ми будемо читати повідомлення про те, що європейські країни почали зупиняти щеплення вакциною Astra Zeneca.

Спробуємо розібратись, чи дійсно ситуація була такою загрозливою, як подавали деякі ЗМІ. Чи місце для маніпуляцій?

ПЕРЕВІРКА

Чи дійсно тромбози виникали через щеплення? 

14 березня компанія AstraZeneca повідомила, що з 17 мільйонів людей, які отримали вакцину їхнього виробництва на території ЄС та Сполученого Королівства, лише у 15 розвинувся тромбоз глибоких вен, а у 22 – тромбоемболія легеневої артерії й ця частота значно нижча, ніж у пересічного населення.

У загальній популяції випадки венозних тромбозів та емболії легеневої артерії трапляються з частотою 1 на 1000. 

До того ж протягом клінічних досліджень більше випадків тромбозу було саме в групі, яка НЕ отримала вакцину: у звіті European Medical Agency (Європейська медична агенція EMA) можна перевірити, що під час клінічних досліджень у контрольній групі (яка не отримувала вакцину) було 8 випадків тромбозів. А от в групі, яка отримала реальну вакцину – 4.

Також відкритим залишається питання, чому тромбози після щеплення саме Astra Zeneca викликали такий резонанс. У Великій Британії станом на 9 березня серед тих, хто отримав вакцину виробництва Pfizer/BioNTech зафіксовано 15 випадків тромбозів. У випадку з Astra Zeneka таких випадків було 13.

Ситуація підійшла до свого завершення: 18 березня Європейська медична агенція винесла “вирок”: переваги вакцини у запобіганні COVID-19 набагато вищі, ніж ризик можливих побічних ефектів.

Також ЕМА стверджує:

  • вакцину не пов’язують з загальними вищими ризиками тромбозів у тих, хто її отримав;
  • немає жодного зв’язку з окремими партіями чи місцем виробництва;

ЕМА встигла розглянути 7 випадків генералізованого тромбогеморагічного синдрому (важке порушення згортання крові) та 18 випадків церебрального венозного тромбозу, які виникли на 20 мільйонів вакцинованих і наразі причинно-наслідковий зв’язок між цими випадками та вакциною не доведений, але можливий і потребує подальшого вивчення.

По суті ЕМА не каже ні остаточного “так”, ні остаточного – “ні”. Але чітко дає зрозуміти, що ваші ризики померти від тромбозу чи порушення згортання крові після вакцини – мізерні.

Чого не скажеш про коронавірусну хворобу. Деякі дослідження показують, що ризики венозних тромбозів при коронавірусі складають 20%. І це 20% на 8271 пацієнтів, дані яких аналізували у метааналізі. Тобто з 8271 людини – 1654 мали глибокі венозні тромбози. Тепер порівняйте це з 25 випадками тромбозів на 20 мільйонів вакцинованих.

Як країни реагували на випадки тромбозів після щеплення Astra Zeneca?

Країни в першу чергу зупиняли щеплення з профілактичних причин та на той термін, поки точно не з’ясується, чи є зв’язок випадків тромбозів з вакциною.

Щеплення Astra Zeneca призупинили такі країни як Німеччина, Франція, Литва та скандинавські країни. Найбільш тривожними були повідомлення з Німеччини.

Там за даними Інституту Поля Ерліха серед 1,6 мільйонів вакцинованих людей зафіксували 6 випадків церебральних венозних тромбозів. Зазвичай на таку кількість випадає 1 випадок церебрального венозного тромбозу. До того ж люди 20-50 років (а саме стільки було постраждалим у Німеччині) не в групі ризику розвитку таких тромбозів. Але наразі Німеччина планує відновити щеплення Astra Zeneca.

Далеко не всі країни вирішили зупинити вакцинацію цією вакциною. Всього вакцину Astra Zeneca схвалило 74 країни. Станом на 16 березня було відомо, що 18 країн призупинили щеплення Оксфордською вакциною.

Серед країн, які продовжували щеплення були КанадаАвстралія та Польща. Також в Данії, попри паузу, заявили, що поки не збираються відмовлятись від Astra Zeneca.

Є всі підстави вважати, що вакцина одночасно безпечна та ефективна. Однак Управління охорони здоров’я Данії та Данське агентство з лікарських засобів повинно негайно реагувати на повідомлення про можливі серйозні побічні ефекти. Це означає, що система моніторингу працює”, – йдеться у повідомлені.

Хоча Скандинавські країни поки не поновлюють щеплення і очікують на висновки власних національних регуляторів.

 

ВИСНОВКИ:

  • ЕМА визнає, що ризики тромбозів після щеплення вкрай низькі, хоча й заслуговують на подальше розслідування.
  • Вакцинація Astra Zeneca не підвищує загальні випадки тромбозів, які в популяції становлять 1 на 1000. 
  • Ризики отримати тромбози внаслідок коронавірусної хвороби – непорівнянно високі. 

 

Авторка. Наталія Бушковська

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja