Правда про безпеку в російському інтренеті та VPN на окупованих територіях – Без Брехні
Фактчек

Правда про безпеку в російському інтренеті та VPN на окупованих територіях

На тимчасово окупованій території повзуча русифікація йде повним ходом. Ще минулого місяця росіяни потягли свою оптоволоконну мережу до Херсона та Мелітополя-Бердянська. А 4 травня було пробне підключення до кримського провайдера у Херсоні, коли українські мережі було пошкоджено. Робиться це звісно ж не для того, щоб дати українцям якісний доступ до інтернету. Все більш прозаїчно – їм потрібен повний контроль.

 

Річ у тім, що у росії ще у 2016 році було ухвалено так званий “пакет Ярової” – законодавча вимога до провайдерів встановити обладнання для запису всього інтернет-трафіка користувачів та запроваджено кримінальну відповідальність за (терористичні) дописи у мережі.

Так з липня 2018 року сотові оператори та інтернет-компанії повинні зберігати до 6 місяців весь користувацький трафік – листування в месенджерах, соцмережах та електронній пошті, аудіозаписи дзвінків.Спецслужби навіть намагалися змусити Telegram розшифровувати збережений зашифрований трафік. Також  до трьох років треба  зберігати метадані – інформацію про те, коли, звідки, кому та скільки дзвонив чи яких файлів пересилав користувач.

Звісно ж до всієї цієї інформації мають доступ спецслужби росії. Тюремні ув’язнення на росії за пости і навіть просто за лайки в соцмережах – звичайне явище. Сподіватися, що “мене то за що, я ж ні в чому такому участі не беру” – доволі наївно. Як наголошує експерт з цифрової безпеки Павло Бєлоусов: “Навіть спроби зайти на якість “небажані” сайти без VPN можуть привернути увагу. Це вже для ФСБ може бути «дзвіночком», а далі вже вони знають що робити. Плюс, вони інтернет-активність та трафік зберігають довго, то те, що вчора було «безвинним» — завтра за це можна “присісти”.

VPN – обов’язковий

Отже, мінімально обов’язковим захистом при користуванні інтернетом є використання VPN сервісу – він сховає від провайдера (відповідно, й від спецслужб окупантів) вашу інтернет-активність (сайти, які ви відвідуєте) та відкриє доступ до заблокованих в Росії українських медіа.

Але VPN теж можуть зливати трафік спецслужбам (особливо російські). Digital Security School Ukraine радить такі VPN сервіси, як безпечні: Psiphon, Tunnelbear, Clear VPN (промокод на рік: SAVEUKRAINE). Якщо веб-сайт Psiphon або посилання для завантаження блокуються або цензуруються, то ви можете відправити запит на get@psiphon3.com, щоб завантаження надіслали вам електронною поштою. Чи працює VPN, тобто заміняє вашу справжню IP-адресу, можна перевірити тут – https://2ip.ua/.

Проте у VPN теж є свої особливості. Як застерігає Шон Таунсенд , прессекретар Українського КіберАльянсу: “по-першe DNS теж повинен іти через VPN, по-друге VPN іноді відпадає і треба слідкувати за тим, щоб не наслідити в цей час. Чи витікає про вас критична інформація можна перевірити на сайті https://browserleaks.com/.   Ключове – IP, WebRTC, DNS.

Безпечні месенджери

З месенджерів рекомендують Signal, WhatsApp, Threema, Telegram (для Telegram – спілкуйтеся виключно в «секретних» чатах) для комунікації. Зауважте, якщо ваш смартфон потрапить до рук окупантів, вони можуть побачити ваше листування в месенджерах. За можливості спілкуйтесь голосом, або ж налаштуйте в Signal, WhatsApp, Telegram чи Threema функцію автоматичного видалення повідомлень через 1 день та вимкніть (деактивуйте) створення резервних копій чатів.

При введенні паролів  в свої соцмережі / email, потрібно пильнувати чи з’єднання через https — тоді це доволі безпечно. Проте наша порада – завжди використовувати VPN. В такому випадку, ризик перехоплення з боку окупантів суттєво зменшується.

Інші корисні поради від Digital Security School Ukraine щодо безпеки в інтернеті на тимчасово окупованій території читайте тут.

Просто видалити додатки не допоможе

Запам’ятайте, що видалення додатків Facebook, Instagram не означає, що ви видалили акаунти і змусивши вас ввести пароль окупанти отримають доступ до всіх ваших постів та груп. Також ненадійним є спосіб просто перейменувати себе у фейсбуці, тому що назва сторінки в адресному рядку залишиться старою. Отже, якщо їдете через блок-пост російських окупантів, то спершу треба видалити всі історії переписок в месенджерах, аж потім видалити ці месенеджери. Так само фотографії недостатньо видалити з галереї, треба ще й очистити кошик. А краще зберегти бекап і зробити повне скидання телефону.

Бережіть себе, все буде Україна!

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja