Електронний обіг деревини та лісгоспи Міноборони – вихід президента за межі компетенції – Без Брехні
ФактчекФактчек NEWS

Електронний обіг деревини та лісгоспи Міноборони – вихід президента за межі компетенції

Президент України Володимир Зеленський у своєму Указі від 9 липня 2019 року зобов’язав лісгоспи Міноборони до 1 листопада запровадити електронний облік деревини. Та чи підпадає це під його компетенцію – з’ясовували фахівці «БезБ».

 

ВЕРДИКТ: ФАКТИЧНА ПОМИЛКА – президент перебільшив свої повноваження – його указ, це втручання в господарську діяльність.

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Указ «Про деякі заходи щодо збереження лісів та раціонального використання лісових ресурсів» передбачає досить благородну мету, яка полягає в боротьбі з незаконним обігом деревини в Україні. Втім, формальне вираження даної ініціативи викликає сумніви щодо того, чи належить це питання до повноважень президента України. Тим паче, якщо мова йде про лісгоспи Міноборони.

Зазвичай, лісгоспи є комунальними господарствами заснованими на державній власності, а отже належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів України. Військові лісгоспи так само належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів України, втім створюються на підставі наказу Міністерства Оборони України, на відміну від інших, які формується відповідно до наказу Міністерства аграрної політики України. В будь-якому випадку, вимога Президента щодо запровадження та функціонування електронного обліку деревини на таких підприємствах розцінюється як втручання в господарську діяльність. Президент не має таких повноважень, а отже виходить за межі своєї компетенції в цьому питанні.

Відповідно до ч. 27 п. 3 ПОЛОЖЕННЯ про порядок підготовки та внесення проектів актів Президента України, указами    Президента    України   оформляються   прийняті гарантом  на  основі  та   на   виконання   Конституції законів України рішення про надання доручень Кабінету Міністрів України. В першій частині указу намагались дотриматися даних вимог законодавства, де президент доручив Кабміну підготувати та внести на розгляд Верховної Ради України законопроект щодо обігу деревини.

Втім, вказівка лісгоспам запровадити «до 1 листопада 2019 року електронний облік деревини державними підприємствами, що входять до сфери управління Міністерства оборони України, а також забезпечити оприлюднення на Єдиному веб-порталі органів виконавчої влади щомісячних звітів про стан запровадження та функціонування такого електронного обліку» під повноваження глави держави не підпадає. А отже, не може президент своїм указом зобов’язати суб’єкти господарювання вчинити якісь дії або утриматися від них.

 

Автор: Ольга Головко

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja