ФЕЙК, МАНІПУЛЯЦІЯ | $200 000 викинули з вікна ПАТ «Укргазвидобування», коли там проходив обшук – Без Брехні
Фактчек

ФЕЙК, МАНІПУЛЯЦІЯ | $200 000 викинули з вікна ПАТ «Укргазвидобування», коли там проходив обшук

ПАТ «Укргазвидобування», дочірня компанія НАК «Нафтогаз», стала черговою мішенню користувачів соцмереж. У Twitter з’явилась інформація, що на підприємстві «Укргазвидобування» проходять обшуки. І, ніби-то, з вікна компанії викидають пачки доларів. За словами автора, сума сягає близько 200 тис. дол. 

Попри те, що інформація апріорі скидається на абсурдну, адже уявити, що у 21 ст. хтось викидає гроші з вікна солідної компанії – важко, допис набув 287 поширень. І, хоч з меншою кількістю популярності, та все ж розповсюдився у мережі Facebook. 

Коментарі користувачів під дописом варіюються від повної довіри до інформації до підписів «очередной фейк». Ми перевірили правдивість інформації та знайшли як істинні факти, так і маніпуляцію.

СПРОСТУВАННЯ

Перше, що впадає в очі, коли прискіпливо дивишся на фото – це сніг. Такою кількістю опадів зараз Україна похвалитися не може. Зважаючи на те, що інформація про обшуки почала «гуляти» мережею 23 грудня,  а обшуки скоріш за все проходили у Києві за адресою підприємства, сніг все ж таки був тоді на дорогах столиці. Але таких кучугурів, як на фото з обшуків, кияни не спостерігали.

А ось грудень 2018 справді був для столиці сніжним. Саме у 20 числах грудня, два роки тому, було зроблено фото, яке зараз отримало «друге життя» у соцмережах. Світлину опублікував на своїй сторінці у Facebook тодішній генпрокурор Юрій Луценко.

Тоді, співробітники Генпрокуратури затримали двох посадовців підприємства «Укргазвидобування» за підозрою у незаконному збагаченні. За вересень-грудень підозрювані отримали відкатів за держзамовлення на майже 17 млн гривень. Їх затримали під час отримання чергової суми у розмірі 9 млн грн, частину з яких співробітники компанії намагалися позбутися через вікно. Про гучну справу тоді написали низка ЗМІ. І саме тоді мережею поширили допис, ідентичний нинішньому, про недбалих співробітників компанії, які не жалкують викинути кошти з вікна.

До слова, ПАТ «Укргазвидобування» не раз фігурувало в новинах з приводу обшуків. Ми виявили навіть якусь закономірність – щороку співробітники СБУ та ГПУ проводили обшуки у приміщеннях компанії. Востаннє підприємство повідомляло про дії правоохоронців на території акціонерного товариства у листопаді 2019 року. Після чого жодних заяв, чи інформації про дії правоохоронних органів на підприємстві не повідомляла ані компанії, ані самі правоохоронці, ані ЗМІ.

Таким чином, сам факт «грошового дощу» з вікна компанії «Укргазвидобування» залишається фактом – подія сталася у 2018 році під час обшуків ГПУ та СБУ. Однак, спроба видати фото за «свіжак» у соцмережі виявилася не досить вдалою – ані кількість опадів не збігаються зі світлиною, ані користувачі не дуже вірять у такий «грошопад».

 

Авторка: Катерина Філімонович

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja