Фейк про скриньку для анонімних повідомлень про друге авто сусіда – Без Брехні
ФактчекФактчек-регіон

Фейк про скриньку для анонімних повідомлень про друге авто сусіда

Після ухвалення змін до мобілізаційного законодавства роспропаганда з подвоєною силою кинулася продукувати фейки, направлені на збільшення панічних настроїв у українців. Цього разу лякали скриньками в поліції для анонімних повідомлень про другу машину в сім’ї, яку мають конфіскувати на армію.

Фейковий допис поширили через француза Сільвано Тротта, який відомий своєї проросійською позицією. У Х він поділився фото нібито з ящиком для повідомлень про сім’ї з двома машинами для конфіскації на потреби армії. Місце розташування цієї “скриньки” – буцімто Сумське МВС.

Згодом цей фейк рознесли росіяни на своїх сторінках у соціальних мережах. А вже 10 червня допис з’явився у телеграм-каналі Цифрова армія з закликом поширювати його в українських групах.

Пошук по фото видає лише пропагандистські дописи росіян з цим же фейком. Також в оригінальному повідомленні Сільвано Тротта згадував саме Сумське МВС, тому ми звернулися безпосередньо туди. Начальник відділу комунікації ГУНП в Сумській області Володимир Крупецьких спростував цей вкид: 

“Це фейкова інформація, яка не відповідає дійсності. Я бачив це фото і на ньому чітко видно сліди редагування. Наші стенд і скринька мають зовсім інший вигляд”. 

На підтвердження нам надали фото справжньої скриньки. І це “скринька для заяв, скарг і пропозицій”, а не “ящик для повідомлень про сім’ї з двома машинами”. 

Хоч спеціальні програми не показують сліди редагування, але неозброєним оком видно втручання у фото. Папір на скриньці не відповідає формі – в місці заокруглення він рівний. 

Але головною помилкою, що видає фейк, є сенс написаного. В українській мові для кореспонденції використовують слово “скринька”, а “ящик” – це у росіян. І пошук за фото у Яндексі знаходить саме лише російські “ящики” для повідомлень та звернень. 

Щобільше, напис на “ящику” з юридичного погляду безграмотний. Згідно з новим законом автомобілі у громадян справді можуть мобілізувати, але не конфіскувати. Це означає, що після оголошення демобілізації авто повернуть власнику або відшкодують збитки. 

Окрім того, в законі йдеться про кількість авто у окремого громадянина, а не у родини. Мова йде не про «дві машини на сімʼю», а про більше як одну в одного громадянина. Таким чином, можуть мобілізувати автомобіль в межах виконання військово-транспортного обов’язку можуть тільки у громадянина, у якого у власності є інший.

Та й то процедура такого залучення транспортного засобу передбачає ухвалення розпорядження місцевої адміністрації на підставі Мобілізаційного плану України. Тобто просто так обрати автомобіль для мобілізації а ні ТЦК, а ні адміністрація не можуть.

Матеріал підготовлено командою видання “Район. Луцьк” http://surl.li/cdyoro

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja