ФЕЙК про те, як українські правоохоронці «склали щити» перед мітингом антиваксів   – Без Брехні
Фактчек

ФЕЙК про те, як українські правоохоронці «склали щити» перед мітингом антиваксів  

У вересні мережею поширилося відео, яке ввело в оману тисячі користувачів.  У 40-секундному відео було показано, нібито українську поліцію, яка склала щити на підтримку руху проти вакцинації. Подібні пости набули особливої популярності у соціальних мережах, зокрема Facebook та Twitter в закордонному сегменті.

Клікбейтні заголовки привертали увагу, розповідаючи про «те, що НІКОЛИ не покажуть нам по телевізору». Акаунти, які поширювали відео, пояснювали його зміст так: «Одеська поліція відмовляється йти проти своїх людей, які виступають проти медичного апартеїду».  Спростували фейк про «українську поліцію» фахівці міжнародній агенції новин Reuters.

 

СПРОСТУВАННЯ

Гучні фрази про медичний апартеїд неодноразово використовували протягом усієї пандемії у різних контекстах: спочатку стосовно карантинних обмежень, а потім щодо розробки вакцин і безпосередньо вакцинації. Ці гасла активно поширювали, так звані, антивакцинатори (антивакси), рух яких поширився у багатьох країнах – їх акції дійсно часто перетворювалися у багатотисячні мітинги. У таких європейських країхнах, як Німеччина, Франція, Великобританія на таких заходах дійсно відбувалися сутички з поліцією.

Що стосується опублікованого відео – то воно не має нічого спільного з подібними акціями і антивакційний рух. Воно навіть не з 2021 року.

Насправді, поширені кадри були зняті у травні 2014-го року — за шість років до початку пандемії! Відео стосується періоду Революції гідності і подій в Одесі під час місцевих акцій протесту.

Окрім того, на відео зафіксовані не представники сучасної української поліції, як це зазначалося в описі до відео, а бійці міліцейського підрозділу «Беркут» (на той час в Україні існувала саме міліція, а не поліція). Спецпідрозділ, який набув сумної «слави» за часів Майдану, проіснував у структурі Міністерства внутрішніх справ України з 1992 по 2014 рік і відповідав за дотримання громадської безпеки та боротьбу з організованою злочинністю. Під час Революції Гідності «Беркут» було використано для жорсткого придушення акцій протесту.

ВИСНОВОК

  • Розповсюджені у соціальних мережах пости про українську поліцію, яка склала щити на знак підтримки руху проти вакцинації, — фейк і дезінформація.
  • Використане відео ліквідованого спецпідрозділу міліції було зняте у 2014 році і жодним чином не може стосуватися пандемії коронавірусу 2021-го року.
Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja