Маніпуляція: як замість “Великого будівництва” аварійні мости під новим асфальтом заховали – Без Брехні
ЗапоріжжяФактчек

Маніпуляція: як замість “Великого будівництва” аварійні мости під новим асфальтом заховали

Лише 4 вересня 2020 року завершився масштабний ремонт дороги Н-30 Василівка-Бердянськ. Починала його Магістраль-Південь, а закінчували втрьох з Онуром та Альткомом. На цей ремонт було витрачено понад 2,1 млрд грн. Відремонтовано було всі заплановані ділянки, включно з мостами. Завершення ремонту записали собі у здобутки як тодішній голова обладміністрації, так і сам президент. Були гарні ролики з квадрокоптера і величні промови. Про те, що після ремонту залишилися аварійні мости, на відкритті траси не говорили. Та ось, менше ніж через рік, на трьох ділянках цієї дороги в селах Зеленівка, Дмитрівка та Азовське роблять реконструкцію мостів. З повним знесенням старих мостів з щойно укладеним новим асфальтом, тротуарів та нових металевих загороджувальних конструкцій. 

Річ у тім, що на заміну “Великому будівництву” прийшла нова програма з промовистою назвою – Національна програма з відновлення мостів 2020-2025 .

Отож мости одразу й “поламалися” під цю програму. Експертизами було виявлено, що мости ще 50-60-х років будівництва і мають таку кількість дефектних конструкцій, що один потребує невідкладного капітального ремонту, а ремонт двох взагалі визнано недоцільним. Експлуатаційний стан двох мостів визначено як непрацездатний (категорія  5), в одного Стан 4 – обмежено працездатний, з залишковим ресурсом 7 місяців. 

Сума, виділена на ремонт мостів сягає сотні мільйонів гривень, тому, певно, Службі автомобільних доріг в Запорізькій області цілком раціональним видається проводити ремонт задом наперед:  робити реконструкцію (читай будівництво нових) мостів, знищуючи нещодавно укладене на них дорожнє покриття та огорожі на сотні тисяч гривень. 

Як так сталося, що на мостах, які були непрацездатними і зараз потребують демонтажу, нещодавно успішно було завершено ремонт. І що там з гарантією на ремонт від попередніх виконавців?

Як видно з тендерної документації, під час “Великого будівництва” дороги Н-30, а фактично звичайного середнього поточного ремонту, експертного технічного обстеження мостів не проводилося. Наприклад, технічним завданням по ділянці на км 55-89 передбачалася лише заміна дорожнього покриття мосту.  Не зважаючи на фактичний стан мосту. Просто зрізати старий асфальт, зробити з нього суміш і вкласти знову. Як видно з відео – міст справді ззовні зробили гарним. На весь “ремонт” мосту в Зеленівці передбачалося усього 311 тис. грн. 

Скріншот кошторису вартості ремонту мосту в с.Зеленівка

Наразі ж лише на експертизу та проєктування реконструкції цього мосту витрачено близько 500 тисяч. https://bit.ly/3ymljB1  А реконструкція мосту потягне більше ніж 10 мільйонів, адже міст визнано повністю непрацездатним.

Найсуттєвіші дефекти мосту, такі як оголення та корозія арматури, нахил однієї опори, відсутність об’єднання відкрилка з другою опорою, руйнування шпонкового об’єднання плит не могли утворитися за останній рік.

Проте Запорізький автодор замовив  у 2020 році лише поточний ремонт дорожнього покриття мосту, хоча сума тендеру на всю ділянку склала понад 422 млн грн і непрацездатний міст мав би бути більшим пріоритетом аніж, наприклад, вирубування кущів на узбіччі.

По інших двох мостах витрати значно масштабніші

Самі лише роботи з розробки робочого проєкту “Капітальний ремонт мосту через р. Берданка” коштували 1,4 млн. А ремонт мосту оцінили в  43 582 257 грн. Міст має  Стан 4 – обмежено працездатний, з залишковим ресурсом 7 місяців. Проте, згідно з відеозвітом автодору, під час Великого Будівництва міст лише покрили асфальтом. 

Експертний висновок за результатами обстеження стану мосту р.Бердянка

На реконструкцію  мосту через р.Кільтичія в с.Дмитрівка виділено 105 297 973 грн.  Вартість значно збільшилася через те, що на час ремонту збудували залізобетонний об’їзний міст.

Об'їзний тимчасовий міст на р.Кільтичія на час реконструкції аварійного мосту

 Проєкт коштував 795 478 грн. Окрім того, виконання експертизи проектно-кошторисної документації коштувало 128 тис грн та ще 255 960 тис грн за авторський нагляд за реконструкцією.   

Прикметно, що міст у Дмитрівці обстежували ще у 2018 році, і він вже тоді був визнаний  непрацездатним. Проєкт реконструкції мосту готовий з 2018 році.

Експертний висновок за результатами обстеження стану аварійних мостів

Але під час середнього ремонту, який  гучно називався  “Програма Президента “Велике будівництво” на аварійний міст лише вклали новий асфальт і поставили огорожу. Хоча на середній поточний ремонт 112+143 км цієї дороги було виділено 666 млн грн. І окрім власне заміни дорожнього покриття Альткомом були проведені подібні до ремонтів мостів ремонти водопропускних труб: з демонтажем та улаштуванням нових монолітних фундаментів, гідроізоляцією, армуванням, укріпленням укосів бетонними плитами, відновленням самого тіла труби та іншими всіма необхідними роботами. І лише потім вже робили ремонт дорожнього покриття. Аварійні ж мости лише прикрили свіжим гарненьким асфальтом та поставили нові блискучі огорожі. 

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja