«Кінець епохи бідності», або як у соцмережах маніпулюють вартістю газу для населення – Без Брехні
Фактчек

«Кінець епохи бідності», або як у соцмережах маніпулюють вартістю газу для населення

.

Хоч як українці не чекають, але обіцяний «кінець епохи бідності» поки не настав. А тому можна вдатися до одного з улюблених прийомів маніпуляції і пожонглювати цифрами. Наприклад, вибачте за тавтологію, на прикладі «комуналки», яка за даними Державної служби статистики, займає понад 13 % у структурі грошових витрат домогосподарств України, а отже позначається на бюджеті окремої української родини.

Тому ми просто не могли пройти повз публікації у Твіттері, у якій порівнюється вартість газу в 2019 і 2020 роках. 

ПЕРЕВІРКА

Почнемо з того, що автор маніпулює вже у тому, що вказує ціну за вартість газу спочатку за 10 кубів (у 2020му році) і за один куб (у 2019-му). Відповідно цифри відрізнятимуться, як мінімум, у десять разів, а тому автор підштовхує до «потрібної» думки, що тариф за рік дуже змінився. То який ж тут «кінець епохи бідності»?

Щодо самої вартості газу, то автор не вказує, чи це тариф для населення чи для промисловості, і про яке місто конкретно йдеться, адже вартість цього пункту «комуналки» залежить і від споживача, і від компанії, що надає послуги.

Проте, зважаючи на невелику кількість кубів, яку автор вказує, як використану і необхідну для оплати, будемо вважати, що йдеться про вартість природного газу для населення.

Поглянемо, скільки ж він вартував у червні 2019 року. У середньому ціна у різних містах й справді коливалася у межах, які вказує автор.  Щодо ціни на природний газ у червні 2020-го, то тут автор щось наплутав з цифрами.

Нагадаємо, що 24 грудня 2019 року Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг змінила порядок оплати доставки газу. Тому з 1 січня 2020 року послуги доставки виключені з загальної платіжки за газ.

Тепер продаж газу і його транспортування здійснюють різні компанії. Тому квитанції за газ та його доставку сплачуються окремо. Проте, відзначимо, що  до січня 2020 року вартість доставки газу була включена в ціну газу і сплачувалась в тому ж рахунку, що і газ. Тобто фактично нічого не змінилося, окрім кількості квитанцій і рахунків.

Тому і автор посту вказує у дужках, що у його підрахунках йдеться про вартість газу разом із доставкою.

Автор пише, що за газ у червні 2020 року йому треба заплатити 220, 20 гривень, і це за спожиті 10 кубів. Тобто один куб газу (включаючи його транспортування) виходить, що вартує 22, 02 грн.

Проте, якщо глянути на тарифну сітку у містах, то такої вартості не має у жодного постачальника. Ціна за 1 куб газ становить 2,784 грн, а вартість транспортування коливається в межах 1-2 гривень.

Більше того, якщо порівнювати з аналогічним періодом минулого року, то вартість природного газу для населення зменшилася більш, ніж удвічі.

Тому, можливо, епоха бідності й не закінчилася, але вартість газу для населення не зросла, а навпаки – стала дешевшою.

 

Автор. Світлана Величко.

 
Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja