Летальність від COVID-19 і абортів у США | МАНІПУЛЯЦІЯ на межі етичних норм – Без Брехні
COVID-19. Правда і міфиФактчек

Летальність від COVID-19 і абортів у США | МАНІПУЛЯЦІЯ на межі етичних норм

Попри те, що ми вже спростовували міф про нібито низький рівень летальності від COVID-19 та інших захворювань порівняно з іншими хворобами, що призводлять до  смерті людей, у соцмережах  продовжують маніпулювати цифрами статистики летальних випадків від коронавірусу. Цього разу у мережі Facеbook поширюють картинку, із “кричущою” статистикою порівняння померлих від COVID-19 та – тримайтеся… смертей від абортів у США! І тут фантазія фейкотворців впала нижче всіх етичних норм та людяності –  під “смертями від абортів” маються на увазі ненароджені в наслідок абортів.  Попре те, що ця інформація лежить у площині, що порушує норми моралі, слід все ж таки розтлумачити, в чому полягає брехня і маніпуляція. 

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ / ФЕЙК

СПРОСТУВАННЯ

На поточний момент Сполучені Штати Америки – «лідер» у світі за кількістю летальних випадків від наслідків коронавірусу. Станом на 1 червня там вже зафіксовано понад 106 тисяч смертей. Цифра вражає, враховуючи, що перший випадок офіційного діагностування інфікування в країні зареєстрували 30 січня, а першу смерть  – 29 лютого. Тобто практично за три місяці у Сполучених Штатах померли більше100 тисяч осіб від COVID-19.

Що стосується абортів, то слід зазначити, що у  США аборти  дозволені легально.  Проте, статистика  за даною категорією операцій у Штатах не є обов’язковою. Останні дані, які оприлюднив Центр по контролю і профілактиці захворювань датуються 2016-им роком. Вони були опрелюднені у листопаді 2019 року. За даними звіту,  у 2016-му у США було проведено 623 471 аборт. При цьому рівень абортів щороку зменшується. У звіті йде мова лише про одиничні випадки смерті жінок, але напряму їх не пов’язують з абортами – говориться про наслідки, які могли бути викликані операцією.  Додамо також, що на період пандемії у декількох Штатах взагалі заборонили проводити аборти.

На тлі цієї базової інформації розставимо всі крапки про маніпулятивний контекст картинки-жахалки, що поширили у соцмережах:

1. Картинка не інформує про часові рамки, тобто окреслений період, який начебто аналізується та береться за основу, що є маніпуляцією.

2. Зображення не містить будь-яких цифрових показників або посилань на джерела, де б могло бути створене подібне порівняння. Це також маніпулція.

3. Підтекст зображення і підписів робить  акцент на тому, що ненароджені внаслідок абортів – це тотожно поняттю смертності внаслідок абортів. Але, по-перше, у загальновживаній практиці це зовсім різні речі. По-друге, таке ототожнення у загальновживаній медичній і статистичній практиці не використовується. Це маніпуляція і викривлення фактів.

4. Як ми наголошували у попередніх матеріалах, де теж викривали маніпуляцію,  порівнювати статистику летальних випадків від COVID-19 з аналогічною від інших хвороб чи випадків – це маніпуляція. Як мінімум це недоречно з тих причин, що статистика по  COVID-19 весь час змінюється і уточнюється, середні показники виведені не у річному проміжку часу, а за короткотривалі періоди і для різних регіонів.

5. Але головна брехня криється у використанні саме ілюстрацій. Зображення, що використане у фейковому повідомленні містить характерні ілюстративні ознаки, які використовує ресурс Сoronavirus.jhu.edu.    Цей ресурс є платформою Johns Hopkins University, який веде епідемічну статистику по COVID-19.  У фейковому повідомленні використані зображення ресурсу з різних періодів часу, що ілюструють кількість офіційно діагностованих інфікованих і та летальних випадків у США. Але до статистики абортів ці зображення не мають жодного відношення. 

Автор: Світлана Величко 

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja