Маніпуляції про перевірку всіх переказів громадян Нацбанком – Без Брехні
ФактчекФактчек-регіонХерсонщина

Маніпуляції про перевірку всіх переказів громадян Нацбанком

Вчора та сьогодні рознеслася новина, що Нацбанку тепер щотижня будуть зливати інформацію про ВСІ операції з переказу коштів з/на рахунки клієнтів-фізосіб.

Фахове видання Мінфін випустило новину з обережним заголовком: “З 5 червня банки щотижня доповідатимуть НБУ про карткові операції своїх клієнтів”.

В новині однозначно не сказано, що ті клієнти, про яких мусять банки звітувати щопонеділка – всі фізособи. Проте наголошують, що, згідно з листом, під обов’язкову звітність потрапляють перекази P2P, тобто переказ з карти на карту між фізичними особами.

Такі перекази і раніше могли потрапляти до Фінмоніторингу та частково блокуватися, якщо сума перевищувала 400 тисяч гривень, а клієнт не надавав підтвердження джерел походження коштів. Такі роз’яснення дав Нацбанк ще торік .

В останньому листі жодна мінімальна сума переказів, які потраплятимуть до звітності, вказана не була, тому журналісти та експерти зробили висновок, що тепер інформація про ВСІ перекази буде передаватися до Нацбанку.

Натомість в листі однозначно вказано, що Банки будуть звітувати про обсяги операцій з переказу коштів Клієнтів, які були здійснені через:

– P2P-перекази (переведення коштів між фізособами);

– Оплати в Інтернеті

– Переказ коштів з картки на розрахунковий рахунок компанії або виплати на картки клієнтів з рахунку компанії.

Також у листі чітко вказано, що у звітах повинні вказувати найменування клієнта/суб’єкта господарювання/НПП.

Таким чином Нацбанку будуть передавати найменування клієнта та обсяг переказів.

Годину тому Нацбанк у своєму Фейсбуці (не на офіційному сайті) випустив заперечення, де заявив, що інформація про те, що він збиратиме “дані про всі платежі фізичних осіб” не відповідає дійсності.

Пояснення Нацбанку наступні:

– у листі не йдеться про фізосіб (а що тоді значить звіт про P2P перекази)

– запитувані дані не передбачають збору персональних даних фізосіб (найменування клієнта-фізособи це і є його персональні дані)

– лист призначався не для простих людей, а для банків

– лист поширило підстанційне проросійське видання страна.юа з провокативною інтерпретацією.

Останні два аргументи, на думку Нацбанку, мають переконати, що лист прочитаний невірно. Проте його справжність Нацбанк не заперечує, а поширили та коментували його не лише страна.юей, а багато українських ЗМІ, наприклад, ICTV з залученням експерта.

Завершує “пояснення” Нацбанк апеляцією до законності: “Національний банк використовує зазначену інформацію виключно в наглядових цілях з метою посилення контролю за дотриманням банками вимог законодавства України”. І взагалі це боротьба з нелегальним гральним бізнесом.

Підсумовуючи аргументи Нацбанку:

Ніякої особистої інформації не збираємо, але використаємо її в наглядових цілях, в тому числі для блокування рахунків, проте ви цього листа бачити не повинні були. І це все проросійська провокація.

Слідкуємо за розвитком подій. Та після заяви міністра фінансів про плани оподатковувати кошти на волонтерських картах, збір інформації про B2B перекази може сприйматися як реалізація цього плану.

 

Матеріал підготовлено виданням “Вгору” в рамках ініціативи Мережа проектів з протидії дезінформації

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja