Маніпуляція про підвищення рівня радіації в Польщі через вибухи у Хмельницьокому – Без Брехні
ВолиньФактчекФактчек-регіон

Маніпуляція про підвищення рівня радіації в Польщі через вибухи у Хмельницьокому

Днями пропагандист Яків Кедмі, який у передачах соловйова грає то ізраїльського політолога, то воєнного експерта, у себе в ТГ повідомив, що «15 травня на сході Польщі було зафіксовано стрибки радіації у повітрі. Так, у Любліні вимірювальні прилади зареєстрували різке підвищення рівня вісмуту-214». Таке підвищення він маніпулятивно пов’язав з радіацією від вибуху Хмельницькому (якої не було!). Тобто це продовження фейку про вибухи снарядів зі збідненим ураном. Свої слова він підкріпив скріншотом графіку з назвою “Моніторинг радіоактивності в повітрі в Любліні”, де справді 15 травня якийсь показник підвищився.

Таким чином наступні фейкарі вже заявляли “поляки пишуть” та перепощують цей графік.

Вчора фейк підсилюють фотографією польських надзвичайників у костюмах хімбезпеки і “пояснюють”, що в Варшаві проводять навчання з радіаційної/хімічній безпеки, нібито через “стрибок радіації в Любліні”, який стався “після вибуху в Хмельницькому”.

Національне агенство з атомної енергії Польщі відреагувало на цей вкид швидко, але заперечили недостатньо чітко:
«Повідомляємо, що радіаційна ситуація в країні нормальна. Тимчасові підвищені значення природного радіаційного фону не є чимось незвичайним і виникають регулярно, наприклад під час опадів».

“Ситуація нормальна, тимчасові підвищення не є чимось незвичним, виникають регулярно…” звучить неоднозначно. То ж ми перевірили достеменно.

Графік, який демонструє Кедмі – справжній. Взятий з сайту Університету Марії Кюрі-Склодовської в Любліні. Дійсно 15 травня до 239 зріс рівень вісмуту-214, радіоактивного ізотопу. Але, якщо взяти за період спостереження не останній тиждень, а довший час, то видно, що це не найвищий стрибок навіть за останній рік. Наприклад, 27 лютого 2023 року показник підійматися до 355. Були й інші підвищення протягом цього року. Тобто Кедмі підібрав потрібний йому графік під потрібну подію – фейковий вибух снарядів зі збідненим ураном у Хмельницькому.

Щодо фотографії у костюмах спецзахисту. Воно теж справжнє. У Варшаві (не в Любліні), дійсно проводили навчання, але не з радіаційної безпеки, а з ліквідації наслідків теракту, що стався під час масового заходу. Налагоджували співпрацю там пожежні та поліція, також медики у костюмах спецзахисту тренувалися проводити евакуацію хворих.

Тобто, навчання у Варшаві не мають стосунку до радіаційного фону в Любліні.

ВИСНОВОК

  • російські пропагандисти вже тиждень намагаються підживлювати фейк про радіацію після вибуху в Хмельницькому. Це гарний спосіб перекрити вибуху в Криму та росії, а також успіхи ЗСУ під Бахмутом.

 

Матеріал підготовлено фахівцями видання “Брехунець”

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja