Недолуга маніпуляція поняттям «бренд» на недолуге використання його президентом Зеленським – Без Брехні
ФактчекФактчек NEWS

Недолуга маніпуляція поняттям «бренд» на недолуге використання його президентом Зеленським

Днями президент Зеленський перебував з візитом у Франції  де 17 червня відвідав кампус стартапів Station F. Під час бесіди з фахівцями пан Зеленський заявив наступне: «До речі, я хочу сказати — трохи похвалитися Україною та українцями. Завжди було уявлення в усіх у світі, що Україна — це перш за все сільське господарство, це шахти, це металурги. А туристи завжди казали, що в Україні дуже красиво, дуже смачно і дуже вродливі люди, особливо жінки. Так, все це є, і воно залишається нашим брендом».

Дана теза викликала обурення певної категорії громадян, які вбачають в ній елементи сексизму і приниження жіночої гідності. В соцмережах почав поширюватися флешмоб «Я не бренд».

Чи дійсно таке трактування має підґрунтя і чи не містить воно саме маніпулятивного характеру – розбиралися фахівці «БезБ».

 

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

При всій повазі до новообраного президента, статус «бренду» набувають його ситуативні казуси, які трапляються з завидною регулярністю під час різних важливих подій, як на міжнародному рівні, так і у внутрішньодержавному просторі.

Використання тоді ще кандидатом Зеленським терміну «повстанці» щодо терористів Л-ДНР під час дебатів можна було віднести до недосвідченості, хвилювання (і врешті-решт, цей термін був начебто написаний у зверненні громадян і не належав напряму Зеленському). Та останнє непорозуміння з канцлером ФРН Ангелою Меркель виглядало явним порушенням дипломатичного етикету. Нагадаємо, після перекладу запитання журналіста президент Зеленський чи то не зрозумів його суті чи то образився на питання про колишнього президента і відповів так, наче знову пожартував у стилі «кварталу», мовляв, «я не знав, що пані канцлер зустрічалась з Порошенко».

Не зовсім вдалим (якщо не недолугим) виглядає узагальнення в одній тезі про брендування асоціацій про Україну таких понять які стосуються галузей, напрямків економіки і уявлення (або ставлення) про людей. Як мінімум стилістично подібне узагальнення є помилкою.

Водночас, авторам «народного обурення» та вищевказаного флешмобу теж не можна не вказати на певну маніпуляцію.

По-перше, існують різні трактування поняття «бренд». Далеко не завжди поняття «бренд» тотожне поняттям «торгова марка», «товар». Якраз навпаки –  сучасні словники маркетингової справи розрізняють їх.

В осучасненому трактуванні – бренд, це більшою мірою символ чогось, набір асоціацій, емоцій, думок; це те чого не можна торкнутися. Даний опис ознак поняття «бренд» не зовсім вписується в опис інших понять – «товар, послуга». Товар і послуга асоціюються з тим, що можна побачити / доторкнутися (певний виріб), або застосувати (наприклад, прайс послуг).

Тобто в іншому звучанні теза Зеленському має наступний варіант: «А туристи завжди казали, що в Україні дуже красиво, дуже смачно і дуже вродливі люди, особливо жінки. Так, все це є, і воно залишається нашим символом». Як бачимо зміст не змінився, проте негативний відтінок фактично відсутній.

Тому можна говорити про те, що – «автори», які запустили інформаційну хвилю обурення «я не бренд» використали зручне для подібної мети трактування поняття «бренд». А це є ознакою маніпулятивності.

По-друге. Зеленський узагальнено використав поняття «бренд» до таких позицій як: «у нас красиво», «дуже смачно», «вродливі люди», «особливо жінки». Тобто, до чотирьох понять. Проте, для інформаційної активності взято тільки одне. І це теж є ознакою маніпуляції.

Тобто можна резюмувати, що на недолуге використання президентом Зеленським поняття «бренд» його опоненти відповіли такою ж недолугою маніпуляцією.

 

Автор: Олександр Довгодько 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja