Правда і маніпуляції довкола енергетичного ринку та “Енергетичного мосту” – дискусія Насалик-Герус-Гройсман – Без Брехні
ФактчекФактчек NEWS

Правда і маніпуляції довкола енергетичного ринку та “Енергетичного мосту” – дискусія Насалик-Герус-Гройсман

14 серпня відбулося засідання Уряду, де розглянули ряд важливих питань енергетичної галузі. Обговорення викликало дискусію між міністром енергетики Насаликом та представником президента в Кабміні Герусом.  В першу чергу на обговорення винесли проблему підвищення цін на електроенергію для промислових підприємств після запуску нового ринку електроенергії.

 

НАСАЛИК (35:22): “Я дав основний параметр, який можуть аналізувати – ОРЦ, тобто оптова ринкова ціна, яка до введення ринку електричної енергії складала 1,62 грн. Зараз ринок “на добу наперед” складає 1,64 грн. … Підняття ціни практично не відбулося. Хоча ми прогнозували, що вона може піднятися на 8-10%”.

 ВЕРДИКТ: ПРАВДА / з ознаками МАНІПУЛЯЦІЇ

 

ГРОЙСМАН: “Це НКРЕКП встановлювало і це було прогнозоване підняття навіть без ринку. Але коли мова йде, що не 8, а 25%, то це зовсім інша історія.”

 ВЕРДИКТ: ПРАВДА

 

ГЕРУС: “До нас масово звертаються крупні і не крупні промислові підприємства, комунальні підприємства такі, як теплокомуненерго, як водоканали. Сьогодні мав зустріч з представниками “КАРПАТНАФТОХІМ”… для них зростання ціни на 23%… Таку реформу ринку, я думаю, навряд чи можна вважати успішною.”

ВЕРДИКТ: ПРАВДА / з ознаками МАНІПУЛЯЦІЇ

ДОКАЗИ ТА АРГУМЕНТИ:

Міністр енергетики говорить про оптову ринкову ціну на електроенергію (ОРЦ), яку регулює НКРЕКП (Національна комісія, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг). В той час мова йде, про суттєве зростання саме кінцевої ціни для промислових підприємств. Про подорожчання вартості електроенергії після запуску ринку заявило багато підприємств. Наприклад, електроенергія для «АрселорМіттал Кривий Ріг» подорожчала у середньому на 20% за інформацією прес-центру підприємства. Про ріст цін на 20-35% на електроенергію зазначив під час засідання уряду і голова Федерації роботодавців України.

Щодо підвищення цін для “КАРПАТНАФТОХІМ”, про що згадує Герус, то підприємство зазначає 20% подорожчання.

Про подорожчання електроенергії для підприємств на 25% заявили в Асоціації водоканалів.  «В діях Національної комісії вбачаються ознаки статті 219 кримінального кодексу України – зумисне доведення до банкрутства  великої групи комунальних підприємств. Через несвоєчасне регулювання вартості комунальних послуг і постійне підняття вартості електроенергії сьогодні 100% водоканалів несуть шалені збитки. За це хтось має понести відповідальність», – наголосила віце-президент Асоціації «Укрводоканалекологія» Ольга Бабій. Проте комісія цю інформації заперечує: “За твердженням Асоціації водоканалів, з 01.07.2019 комунальні підприємства фактично отримали здорожчання електричної енергії на 22-25%, що не відповідає дійсності” – зазначено на сайті НКРЕКП.

Причиною підвищення вартості електроенергії в Асоціації вважають встановлення нового тарифу на передачу електроенергії, який було збільшено з 6 до 37 копійок за кВт. Про це говорить й Гройсман: “Проблема є в тому, що Укренерго і НКРЕКП встановили 37 коп додаткового платежу. От звідки пішов ріст. Не від генерації, а від перерозподілу. От звідки пішов ріст” (46:13).

Інше питання, яке виносилось на обговорення – “Енергетичний міст”.

 

ГЕРУС (44:15): “Минулого тижня Міністр енергетики підписав наказ, згідно якого один енергоблок Хмельницької АЕС виводиться з української енергосистеми і передається по суті в польську систему. Ми тоді взагалі залишимось тільки з дорогою вугільною та зеленою генерацією.”

 ВЕРДИКТ: ПРАВДА / з ознаками МАНІПУЛЯЦІЇ

 

НАСАЛИК (45:55): “По перше, я нічого не підписував, бо я у відпустці. Я тільки сьогодні прийшов з відпустки, якраз на засідання Кабінету Міністрів…”

 ВЕРДИКТ: ПРАВДА / з ознаками МАНІПУЛЯЦІЇ

 

ГРОЙСМАН (46:20): “Насправді це інтеграція української енергетичної системи в європейську енергетичну систему”

ВЕРДИКТ: ПРАВДА

ДОКАЗИ ТА АРГУМЕНТИ:

На сайті Міністерства енергетики розміщений наказ “Про затвердження протоколу засідання комісії з питань проведення конкурсу з визначення приватного партнера для здійснення державно-приватного партнерства щодо реалізації проекту «Енергетичний міст «Україна – «Європейський Союз».  Наказ датується 9 серпня і підписаний Насаликом. Проте цей наказ не стосується безпосередньо виведення енергоблоку з української системи, про що говорить Герус. Хоча це передбачається в процесі реалізації самого проекту і зазначено на сайті НАК “Енергоатом”.

Щодо цитати Геруса про те, що ми залишимося лише з “вугільною і зеленою генерацією”, то однією з цілей проекту є забезпечення зростання потужностей саме атомної енергетики. Оскільки передбачається, що за рахунок експорту електроенергії з блоку № 2 Хмельницької АЕС буде можливість добудувати третій та четвертий блок.

Питання інтеграція української енергетичної системи в європейську енергетичну систему (про що зазначає Гройсман) зазначається в проектній документації: “Завдяки реалізації проекту ДП «НАЕК «Енергоатом» зможе вийти на енергетичний ринок ЄС, що буде першим кроком до інтеграції об’єднаної енергетичної системи України у європейську мережу системних операторів передачі електроенергії ENTSO-E”.

 

Автор: Березюк Катерина

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja