ПРАВДА | Канадські хокеїсти в майках з українським гербом-тризубом  – Без Брехні
Фактчек

ПРАВДА | Канадські хокеїсти в майках з українським гербом-тризубом 

У 70-ті роки, коли будь-які згадки про українську геральдику були під забороною, а тризуб для комуністичного режиму був ознакою націоналізму, за кордоном вільно використовували символ нашої країни навіть у елементах спортивної форми. Чорно-білу світлину спортсменів кілька тижнів тому поширили у соцмережі Facebook. Автор стверджує, що це гравці канадської хокейної команди зразка 1976 року. В той час коли радянські хокеїсти носили форму з написом «СССР», канадські спортсмени з’являлись у формі з українською геральдикою.

Майже 4 тисячі поширень свідчать, що канадці з гербом підкорили серця української аудиторії соцмережі. Та навіть поверхнева перевірка виявила, що спортсмени зі світлини вже неодноразово ставали “героями” публікацій не лише у Facebook, а і у Twitter – пости із цією світлиною “гуляють” соцмережами із різними дописами ще з 2019 року. То чи справді мала місце така історія і що в ній правда, а що вигадка – з’ясовуємо!

ПЕРЕВІРКА

Архівна світлина, яка так припала до душі користувачам соцмережі виявилась справжньою. Підтвердження тому ми знайшли в архіві газети «Свобода» за 21 лютого 1976 року.    Чоловіки на фото – це гравці студентської хокейної команди, яка іменувала себе “Козаки”. Команда базувалася у місті Вінніпега в Канаді. Але її учасники не були корінними жителями Канади. Це – українці. Команда відома тим, що виграла університетську лігу у трьох сезонах поспіль у 1974/75, 1975/76 та 1976/77.

Саме про дві товариські гри 14 та 15 лютого 1976 року у місті Ньюарк між «Козаками»  та ще однією  українською студентською командою “Чорноморська Січ” написали в українсько-американській пресі. Тоді на виїзді «Козаки» здобули перемогу над суперниками з рахунком 5:2 та 9:0. Їх хокейну форму прикрашала українська геральдика. Ця стаття – чи не єдине підтвердження проведеного поєдинку. Адже оцифрованої преси того часу в мережі майже немає. Завдяки матеріалу журналістів ми дізналися склад команди. Прізвища гравців підтверджують їх українське походження: Й. Когут; Нестор Будик (воротар); П. Пиробик; М. Давидовський; П. Базан; С. Головка; Роман Грабович (капітан); Мирослав Затварницький; Д. Лега; М. Кузик; З. Романюк; Б. Тимо; Й. Берчолук.

Ми знайшли підтвердження, що Нестор Будик, тодішній воротар команди, нині – громадський діяч української західної діаспори. А Мирон Затварницький, колишній гравець команди зараз представляє організацію «Канадські друзі хокею в Україні» (Canadian Friends of Hockey in Ukraine (CFHU). Це об’єднання, створене у Вінніпезі у 2018 році з метою підтримки хокею в Україні.

Цікаво, що саме місто Вінніпег відіграє чи не найголовнішу роль у цій історії, та може слугувати поясненням зображень українського герба на формі гравців. Саме у цьому регіоні – найбільша українська діаспора. Понад 15% жителів мають українське коріння. У місті є школи, в яких навчання ведеться українською мовою. А перед входом до парламенту встановлений пам’ятник Тарасу Шевченку. Тож не дивно, що українські гравці канадської студентської команди називалися «Козаки» та провели матч у формі з українською символікою.

Та це не єдиний приклад в історії канадського хокею, коли форму з українською геральдикою чи орнаментами одягають гравці хокейних команд. Історія пам’ятає матч гравців канадської команди «Dauphi Kings» з міста Дофін (Канада), які вийшли на лід у формі, стилізованій під українську вишиванку. Поєдинок відбувся 3-го січня 2017 року, тобто, вже багато років потому після тріумфальної гри «Козаків». Хокейний матч проходив в рамках молодіжної ліги і мав назвою «Українська ніч». Варто зазначити, що місто Дофін також відоме своєю потужною українською громадою. Більше чверті його жителів володіють українською мовою.

ВИСНОВОК

  • Світлина із кудлатими хокеїстами із тризубами на формі – правдива. І в історії така подія дійсно мала місце.
  • Що стосується поширень у соцмережах, то єдиний момент, який можна вважати трохи маніпулятивним, це те, що у постах не вказується, що гравці представляли команду не відомої всім і легендарної професійної хокейної ліги НХЛ, а університетську команду.

 

Авторка: Катерина Філімонович

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja