Президент не порушив закони при призначенні голів обласних адміністрацій, проте зробив це знову некоректно з точки зору права – Без Брехні
ФактчекФактчек NEWS

Президент не порушив закони при призначенні голів обласних адміністрацій, проте зробив це знову некоректно з точки зору права

 «Як зазначається в публікації на офіційному сайті Президента України: «26 червня Кабінет Міністрів України на своєму засіданні підтримав призначення восьми голів обласних державних адміністрацій, чиї кандидатури запропонував Президент Володимир Зеленський».

Фахівці БезБ перевірили, наскільки коректною є цей меседж та чи не має порушень законодавства в процедурі призначення кандидатів на посади голів обласних державних адміністрацій.

 

ВЕРДИКТ: ПРАВДА – грубих порушень немає, проте для дотримання 100% «букви закони» вищевказаний меседж потребує корегування

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», у разі обрання нового Президента України голови місцевих державних адміністрацій продовжують здійснювати свої повноваження до призначення в установленому порядку нових голів місцевих державних адміністрацій. Так і відбувалось  до моменту призначення нових голів. Задля уникнення плутанини нагадаємо, що  місцеві держадміністрації діють в областях і районах, містах Києві та Севастополі.

Стаття 8 даного закону наголошує, що голови місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України на строк повноважень Президента України. Президент України може порушити перед Кабінетом Міністрів України питання про призначення головою місцевої державної адміністрації іншої кандидатури.

Окрім цього, пунктом 6 Указу Президента України «Про Положення про місцеву державну адміністрацію» передбачено, що главою  місцевої  державної  адміністрації є Представник Президента України. Представники  Президента України в областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах Києві та Севастополі призначаються Президентом України за пропозицією Прем’єр-міністра України і погодженням їх кандидатур з відповідними Радами народних депутатів. Звільнення з посади  Представників  Президента  України  провадиться  Президентом  України  за пропозицією Прем’єр-міністра  України.

Законодавством передбачено призначення голів облдержадміністрацій шляхом передачі президенту на підписання подання Кабміну про призначення кандидатур на відповідні посади. У разі, якщо Президент не згоден з представленою в поданні кандидатурою він має право представити іншу для відповідного погодження з Кабміном. Процедура призначення нових голів облдержадміністрацій витримана, втім президент може пропонувати інші кандидатури на ці посади тільки у випадку, якщо пройшов перший етап, а саме – подання Кабміну.

Тож формулювання про пропозицію своїх кандидатур президентом як першочерговий етап призначення на ці посади не є коректним відповідно до законодавства:

«Статею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та їх посадові особи діють за принципом «дозволено те, що прямо передбачено законом». А отже, спираючись на вищеокреслені норми можна констатувати порушення президентом процедури призначення у формі фактичного позбавлення Кабміну першочергового права на запропонування кандидатур на посади голів облдержадміністрацій».

 

Авторка: Ольга Головко

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja