Вчені всього світу вже не один місяць досліджують природу Covid-19. Тому час від час у наш інформаційний простір «долітають» результати досліджень закордонних науковців. Проте, як свідчить наш моніторинг, часто-густо до «українського кордону» вони потрапляють вже із викривленими даними, які носять маніпулятивний характер. Один із таких випадків – нове дослідження від нідерландських фахівців, які намагаються спрогнозувати початок і кінець наступних епідемій COVID-19. Припущення науковців у наших ЗМІ чомусь стали доказаним фактом. Ланцюжок цієї метаморфози ми дослідили.
ПЕРЕВІРКА
Про те, що пилок квітучих рослин може сприяти зниженню показників заражуваності коронавірусом, масово два дні тому почали писати російські ЗМІ. У публікаціях йдеться про те, що нідерландські вчені Відкритого університету і Медичного центру Еразмус висунули гіпотезу, що реакція імунітету на алерген змушує його сильніше боротися з вірусами. Згідно з їхніми попередніми прогнозами, поширення коронавірусу знижуватиметься влітку та зростатиме взимку й восени.
ЗМІ посилаються на статтю сайту «Известия». Видання джерелом вказує препринт наукової статті нідерландських фахівців на medRxiv. Це – сервер переддруку наукових досліджень, яким керує лабораторія Cold Spring Harbor.
Через день цю новину підхопили і українські ЗМІ. Зокрема, на сайті health.24tv.ua, також посилаються на препринт наукової статті на medRxiv. Відзначимо, що препринт – це попередня публікація матеріалів, які можуть бути уточнені чи змінені. Тобто – це, так би мовити, не істина в останній інстанції. Проте заголовок до статті на згаданому сайті несе маніпулятивний характер, адже говорить про дані у препринті як про доконаний факт.
Інше вітчизняне видання – lenta.ua, яке також поширило дослідження, взагалі не вказує, що дані нідерландських фахівців є препринтом. Окрім того, сайт додає коментар невідомих фахівців, не вказуючи ні прізвищ, ні установи, де вони працюють, проте словосполучення «вітчизняні вчені» звучить як експертна думка, до якої варто дослухатися. Цікаво, що «вітчизняні» – мали б бути українські, але, виявляється, що сайт просто «позичив» статтю з іншого російського онлайн-видання, де коментарі дають російські вчені.
Щодо самого дослідження, то нідерландські фахівці висловлюються досить обережно.
«Отже, ми ПРИПУСКАЄМО, що пилок може пояснити сезонність грипоподібних епідемій, включаючи COVID-19, і що сонячне випромінювання є спільним інгібітором. Спостережувана сезонність COVID-19 протягом весни свідчить про те, що COVID-19 МОЖЕ відродитися в Нідерландах через 33 тижні після того, як концентрація пилку в повітрі знизиться», – кажуть науковці.
Що ж стосується припущення авторів препринта про те, що пилок призводить імунітет в «боєготовність» і підсилює захисну відповідь організму, то ці дані поки не підтверджені.
До того ж перед статтею зазначається, що вона є переддруком і не була рецензована. А лише повідомляє про нові медичні дослідження, які ще не оцінені, і тому їх не слід використовувати для клінічної практики.
Щодо позиції Всесвітньої організації охорони здоров’я, то на їхньому сайті зазначено, що вплив на організм сонця або температури понад 25 ºC не можна вважати засобом запобігання захворювання коронавірусів. На COVID-19 можна захворіти незалежно від того, наскільки сонячно або спекотно в даний момент. Окрім того, проводити паралелі між грипом і SARS-CoV-2 теж не можна. Про відмінності у передаванні, поширенні, лікуванні та наслідках від цих двох різних захворювань ми вже писали у матеріалі «Спільні риси та відмінності Грипу і Covid-19 | Інфа для попередження фейків і маніпуляцій»
Автор. Світлана Величко