Три найпоширеніші російські фейки про підрив Каховської ГЕС – Без Брехні
ФактчекФактчек-регіонХерсонщина

Три найпоширеніші російські фейки про підрив Каховської ГЕС

Підрив росіянами Каховської ГЕС став трагедією для сотень тисяч українців. Однак, російська пропаганда не спинялась на жодну мить у поширенні фейків про підрив греблі. Ми зібрали три найбільш гучних, на нашу думку, фейків та маніпулятивних повідомлень щодо ГЕС від росіян, зокрема з окупованого Лівобережжя Херсонщини.

Фейк 1: Підриву не було

Першою реакцією окупаційної влади Нової Каховки було повідомлення «очільника» від окупантів Волоидимира Леонтьєва, що це все фейки і ніхто нічого не підривав.

Скріншот Риа Новости про те, що підриву Каховської ГЕС не булоСкріншот Риа Новости про те, що підриву Каховської ГЕС не було

Вже за кілька хвилин риторика Леонтьєва змінюється — він коментує потребу в евакуації.

Скріншот Риа Новости про те, що Каховську ГЕС все ж таки підірвалиАвтор: Скріншот Риа Новости про те, що Каховську ГЕС все ж таки підірвали

Але підрив стався — це зокрема рано-вранці 6 червня підтвердили і офіційні особи в Україні. Про необхідність евакуації людей на Херсонщині також говорили офіційні особи. А про те, що робити в результаті підриву, повідомляли ще в жовтні 2022 року.

 

Фейк 2: Каховську ГЕС підірвали українці в результаті обстрілу

Подібну заяву можна бачити на скріншоті вище: Леонтьєв казав про обстріл. А в РИА Новости також повідомляють про те, що «киевский режим» влаштував екоцид, знищивши ГЕС.

Скріншот Риа Новости про те, що Каховську ГЕС знищили українці

Власне, в цих повідомленнях росіяни розповідають про те, що вчинили самі. Росіянам також «підспівував» і американський псевдожурналіст Такер Карлсон, звільнений з телебачення, серед іншого, й за активну підтримку кривавого режиму кремлівського диктатора.

Головний інженер інституту «Укргідропроект» Микола Калінін в інтерв’ю Текстам повідомив: «Каховська ГЕС була спроєктована і побудована так, щоб витримати ядерний удар ззовні. Тому будь-які розмови, що вона могла якось сама зруйнуватися, не мають під собою жодних підстав. Це виключено. Ще раз – гребля розрахована на ядерний удар. Так, на Каховській греблі були зруйновані затвори на кількох прольотах, і вони пропускали воду. Близько п’яти затворів були відкриті, і через них постійно спускалася вода». Яким чином росіянам вдалось зруйнувати ГЕС і чому це зайвий раз доводить, що зруйнували саме вони, інженер також пояснює: «Це мало бути кілька вибухів, які були проведені одночасно. Скоріш за все була замінована сама гребля, якраз у тих прольотах, які були відкриті, і, можливо, трохи далі. Плюс була замінована сама будівля ГЕС, де встановлені гідроагрегати для генерування електроенергії. Звернімо увагу – замінована зсередини. Бо, як я казав вже вище, гребля була спроєктована і побудована так, щоб витримувати надпотужний удар ззовні. Але не підриви зсередини». Оскільки ГЕС від 24 лютого 2022 року знаходилась під контролем росіян і вони вже вдавались до провокацій, то окрім них, підірвати не було й кому. Микола Калінін додає: «Якщо грамотно закласти вибухівку, якщо хтось підказав, а ми знаємо, що там працювали робітники російської енергетичної структури, то можна, зрештою, отримати те, що ми й отримали. Те, що була підірвана саме будівля ГЕС, може свідчити й про те, що росіяни хотіли зруйнувати не лише греблю, а й всю ГЕС як енергооб’єкт загалом».

Підрив росіянами греблі Каховської ГЕС обгрунтовує і австрійський військовий експерт Том КуперЯкщо коротко, то дамби такого типу є колосальними, величезними, масивними спорудами, вагою в сотні тисяч тонн. Ніяких «50 HIMARS-ів» не зможуть розбити таку масу матеріалів.

Отже, українцям знадобилися б неймовірні зусилля, щоб зруйнувати навіть цю «вразливу» частину дамби конвенційною зброєю. Це б не могло відбутись непоміченим. Навпаки, «найпростіший» і «найшвидший» спосіб зруйнувати таку конструкцію, як Каховська дамба, а тим більше “одним вибухом”, як повідомляють багато людей, що мешкають у цьому районі, – це зруйнувати її зсередини: розмістивши велику кількість вибухівки в машинних відділеннях (у цьому випадку в будівлі турбіни), тому що в дамбу під парапетом вбудована їхня величезна кількість. Судячи з наявних фотографій та відео, саме це і сталося.

В огляді Інституту вивчення війни також йдеться про те, що найбільш імовірно, що дамбу Каховської ГЕС підірвали саме росіяни. Там зокрема зауважили: Росія більше зацікавлена в підриві Каховської ГЕС, ніж Збройні сили України. Пояснення РФ про нібито підрив станції українцями в ISW вважають неправдоподібним.

Фейк 3: Усіх тварин з «Казкової діброви» врятували

Однією з найбільших трагедій підриву Каховської ГЕС росіянами стало знищення зоопарку «Казкова діброва» у Новій Каховці. Там у клітках загинули понад 200 тварин. Частину тварин вдалось врятувати: їх раніше забрали до себе місцеві волонтери, які протягом всієї окупації підгодовували та доглядали їх.

Втмі, російська пропаганда стверджувала протилежне: ніби тварин вони врятували і навіть доправили до зоопарку «Тайган» в Криму. Цю дезінформацію начебто розповсюдив так званий «мер Нової Каховки» Володимир Леонтьєв (так, той самий, який після підриву ГЕС говорив, що це все фейк). Так, він дійсно це говорив 7 червня 2023 року, принаймні на нього посилаються росіяни. І він дійсно казав про всіх тварин.

Але ще 6 червня РИА Новости писали, що директор кримського зоопарку Олег Зубков їм підвердив: більшість тварин вивезли ще у листопаді 2022 року.

 

Щоправда, майже одразу спростовує вивезення тварин з Нової Каховки — телефоном російським «журналістам»

Про те, що насправді відбулось в зоопарку в Новій Каховці, можна почитати на його сторінці у Фейсбук: тинць. Тут є чимало фото і відео, які підтверджують трагедію. Спочатку власники написали про загибель всіх тварин, згодом перепросили і поточнили: кілька тварин врятували волонтери раніше, а пташки зуміли вилетіти самі. Проте понад дві сотні тварин у клітках загинули.

Матеріал підготовлено виданням “Кавун.City” в рамках ініціативи Мережа проєкт з протидії дезінформації

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja