У «коронавірусному фонді» практично не залишилося грошей | ПРАВДА чи МАНІПУЛЯЦІЯ? – Без Брехні
Фактчек

У «коронавірусному фонді» практично не залишилося грошей | ПРАВДА чи МАНІПУЛЯЦІЯ?

Ще три місяці тому було понад 67 мільярдів гривень, а тепер «майже порожньо». Мова йде про так званий «коронавірусний фонд» – спеціальний фонд боротьби з пандемією в Україні. І поки в  соцмережах задаються питанням, куди поділися кошти, один міністр каже, що грошей вже майже немає, а інший – що кошти є. То є ще щось чи немає у коронавірусному фонді, з’ясовували фактчекери.

ПЕРЕВІРКА:

13 квітня 2020 року Верховна Рада ухвалила зміни до закону про держбюджет на 2020 рік, згідно з якими було створено спеціальний «Фонд боротьби із хворобою COVID-19 та його наслідками», об’ємом 64,7 млрд грн.

Передбачалося, що кошти Фонду будуть спрямовані за двома напрямками:

– соціальний захист населення у період карантину (Пенсійний фонд, Фонд соціального страхування, Фонд із надання допомоги по безробіттю, перерозподіл зарплат, плюс обслуговування державного боргу);

– фінансування всіх необхідних протиепідемічних заходів, пов’язаних із протидією коронавірусу.

Проте у підсумку кошти з Фонду почали використовувати не за цільовим призначенням, а «коронавірусними» мільярдами, схоже, почали «прикривати» дірки у різних сферах діяльності. 

72% коштів було витрачено не за призначенням

Інфографіка з сайту Міністерства фінансів України 

Інтерактивна інфографіка доступна на сторінці відповідної новини  Мінфіну

Зокрема, більшу частину коштів – 35 мільярдів – віддали на будівництво та ремонт 1459 кілометрів доріг державного значення. На широкого розпіарену програму президента “Велике будівництво”. За відповідне рішення 18 червня  проголосувала Верховна Рада.

Ще майже 1,3 млрд грн з фонду боротьби з Covid-19 виділили на місцеві вибори, які пройдуть у жовтні. За документ № 3712 проголосували 330 парламентарів.

А 22 липня стало відомо, що Кабінет міністрів має намір виділити 2 млрд грн зі спеціального фонду по боротьбі з коронавірусом на сферу освіти та науки. Ці кошти планують спрямувати на виконання трьох бюджетних програм. Йдеться про забезпечення пожежної безпеки в установах, підтримку пріоритетних напрямів наукових досліджень, поліпшення соціального захисту окремих категорій педагогічних працівників.

При цьому, як заявив в інтерв’ю «Радіо Свобода» 16 липня міністр фінансів Сергій Марченко, в Україні практично вичерпаний фонд, створений для боротьби з Covid–19.

«Ми вже практично дійшли до того моменту, що я можу сказати: «коронавірусний» фонд ми вже вичерпали», – заявив міністр.

У той же час 21 липня під час спілкування з журналістами прем’єр-міністр Денис Шмигаль зазначив, що коштів спеціального фонду по боротьбі з коронавірусом, який був створений при секвестрі державного бюджету, достатньо, щоб пом’якшити вплив кризи на всі галузі економіки та соціальну сферу в Україні.

Так само на сторінці у Фейсбук Денис Шмигаль опублікував звіт, яку суму і на що вже витратили зі спецфонду.

То чому дані двох міністрів різняться? Така плутанина виникає тому, що є різниця між рішенням про розподілення коштів, про виділення коштів і про їх використання.

Тому й виходить, що за словами Сергія Марченка, коштів вже майже немає, бо вони всі розподілені на конкретні потреби, а за словами Дениса Шмигаля, гроші є, бо не вся сума перерахована чи втрачена на конкретну сферу.

Так, в інтерв’ю «Главкому» заступник міністра фінансів Роман Єрмоличев зауважив, що  використання коштів з коронавірусного фонду відбувається із затримками.

«Наприклад, 1,7 млрд грн, виділених на дітей ФОПівців, фактично виплачені 0,5 млрд грн. Здавалося б: усі вони мали би подавати заяви в органи соцзахисту й отримати допомогу, але фактично немає такої кількості звернень, аби вибрати всі виділені кошти. Потенційно очікувалося, що допомога надійде на 300 тисяч дітей. Але наразі звернулися батьки-ФОПівці близько 60-70 тисяч дітей. Це стосується також і 4,7 млрд грн, передбачених для виплати допомоги із часткового безробіття, з яких фактично виплачені 1,2 млрд грн. До речі, 35 млрд грн на дороги теж поки не реалізовані — попереду ще тендери», – зауважив заступник міністра фінансів.

Виходячи зі слів Єрмоличева, кошти хоч і розподілені, але ще не витрачені.

Щодо аудиту коштів коронавірусного фонду, то його буде здійснено із залученням міжнародних партнерів, а його результати мають стати відомими не пізніше березня 2021 року.

 

Автор. Світлана Величко

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja