“Увага! “Волонтери”, роздають намащені наркотиками маски і грабують помешкання громадян” |  Черговий ФЕЙК, що поширює паніку – Без Брехні
COVID-19. Правда і міфиФактчек

“Увага! “Волонтери”, роздають намащені наркотиками маски і грабують помешкання громадян” |  Черговий ФЕЙК, що поширює паніку

Мережу Facebook та Instagram заполонили повідомлення про шахраїв, які представляються волонтерами від політичних партій, які ходять ніби-то по квартирах і роздають людям маски, просочені небезпечними наркотичними речовинами. Людина, приміряючи маску, вдихає хімікати та втрачає свідомість. Після чого зловмисники грабують помешкання. 

Автори повідомлення закликали бути обережними та остерігатися шахраїв. А ми закликаємо перевіряти факти, адже це повідомлення — фейк, до того ж не новий.

ПЕРЕВІРКА

Стрімке поширення таких повідомлень ми зафіксували з 15 жовтня. Зловмисники ніби-то просили приміряти власників помешкань маски, оброблені хімікатами. І якщо вона підійде – то готові були дати господарю 3-5 одиниць медичних виробів. Аналогічні повідомлення з’являлися у пабліках різних міст. (скрін 3)

Жодних доказів, що такі злочини сталися на території нашої країни автор не наводить. Немає ніякої подібної інформації і на сайті Нацполіції України. У структурі не зафіксували жодного такого випадку. Хоча у дописі користувачів соцмережі сказано, що у такий спосіб грабіжники діють саме зараз. Щонайменше, постраждалі від таких правопорушень мали б звернутися до слідчих. Правоохоронці в окремих регіонах  прокоментували ситуацію. Зокрема, у Хмельницькій області, де у соцмережах та месенджерах теж почали поширювати оголошення, яке попереджає про «новий вид кримінального злочину», не було жодної заяви до поліції з приводу подібного виду злочину.

На просторах інтернету теж жодного офіційного попередження про такий вид шахрайства від силових структур ми не знайшли. Хоча, подібні сповіщення – досить розповсюджений вид комунікації від правоохоронними органами та суспільством.

Саме формулювання повідомлення викликає багато питань і містить всі ознаки фейку. По-перше, не вказано ані місто, ані країна, де громадяни потерпають від такого шахрайства. Тому стандартне повідомлення стало зручним для поширення не лише на території України, а й у Білорусі, Казахстані та Росії. Подібними дописами на фоні короновірусної інфекції вже спекулювали користувачі соцмереж у березні цього року.

Наш ресурс свого часу спростовував цей фейк. Тоді замість “політичних волонтерів”, які стали актуальніші напередодні виборів, по квартирах ніби-то ходили люди в захисних костюмах, присипляли дітей та літніх людей і грабували квартири.  Країни колишнього СНД стали не єдиними державами, де поширювалась неправдива інформація такого роду. Інформаційне агентство Reuters у квітні цього року спростувало аналогічну інформацію, яка зараз знову виплила на поверхню в Україні та ряді сусідніх держав.

По-друге, в актуальному повідомленні не вказане джерело інформації. У таких дописах, якщо вони претендують на правдивість, має бути офіційний інформатор. У цьому випадку —  правоохоронні органи.

Отже, повідомленню, яке за кілька днів облетіло соцмережі 4 країн — бракує деталей. До того ж правоохоронці не оприлюднювали попереджень та звітів про злочини, в яких би фігурував подібний вид грабіжництва.

 

 Авторка: Катерина Філімонович 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja