«Як би да каби» | «112.ua» вкторе МАНІПУЛЮВАВ рейтингами напередодні повторних місцевих виборів у 14 областях України   – Без Брехні
Фактчек

«Як би да каби» | «112.ua» вкторе МАНІПУЛЮВАВ рейтингами напередодні повторних місцевих виборів у 14 областях України  

У 14 областях України 24 січня 2021 року стартували повторні місцеві вибори, в яких обирали депутатів та голів міських, сільських і селищних рад, тому ця подія безсумнівно є приводом для маніпуляцій громадською думкою смітниковими та проросійськими ЗМІ щодо вибору певного кандидата. Напередодні повторних місцевих виборів 19 січня 2021 року телеканал «112.ua» (12:49) у випуску ток-шоу «Пульс» інформував, що «до Верховної Ради, якщо б вибори відбулися цього тижня пройшли б безперечний лідер партія «ОПЗЖ» − 23,1%, потім «Слуга народу» − 21,0%, «Європейська солідарність» – 14,8%, «Батьківщина» – 8,2% та «Партія Шарія» – 5,1%» (фото1). Чи дійсно телеканал «112.ua» цього разу надає правдивий рейтинг або ж знову підтверджує свій статус дезінформатора, розберемося.

 

МЕСЕДЖ 1: «Соціологи поцікавилися, як би цього тижня голосували та хто би пройшов до Верховної Ради. П’ять політичних партій потрапили б до ради, якби вибори відбулися найближчої неділі. Ось, результати соціологічного опитування ТОВ «Роботизовані телесистеми». Згідно з ними безперечним лідером є партія «ОПЗЖ» − 23,1%, потім «Слуга народу» − 21,0%, «Європейська солідарність» – 14,8%, «Батьківщина» – 8,2% та «Партію Шарія» – 5,1%».

По-перше. Соціологічна група «Рейтинг», яка спеціалізується на проведенні соціологічних досліджень, оприлюднила парламентський рейтинг партій з 2 по 4 січня 2021 року. Аудиторія дослідження складало населення України віком від 18 років і старші в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Вибіркова сукупність: 2500 респондентів. Метод опитування: CATI − телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера). На основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше 2,0%. За результатами «Рейтингу» лідером є партія «Слуга народу», яку готову підтримати 21,6% серед тих, хто готовий голосувати та визначився з вибором, за партію «ОПЗЖ» − 17,4%, за «Європейську солідарність» – 14,5%, за «Батьківщину» – 10,9%, за «Українську стратегію Гройсмана» − 5,7% (фото2).

Тому телеканал «112.ua», як завжди маніпулює рейтингом, надаючи перевагу проросійським партіям, таким як «ОПЗЖ» (виставляє лідером) та «Партія Шарія» (входить до п’ятірки), хоча насправді «ОПЗЖ» є другими, а «Партія Шарія» має 2,9% голосів респондентів та займає аж десяте місце у рейтингу політичних партій.

По-друге. «Опендатабот», сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній, інформує, що основним видом діяльності «Роботизовані телесистеми» є діяльність у сфері проводового електрозв’язку. А на сайті «YouControl» «Роботизовані телесистеми» ще займаються виявленням громадської думки.

«ОПОРА», неурядова всеукраїнська організація громадського контролю та адвокації у сфері виборів, щодо вищезгаданої організації зазначає, що «Роботизовані телесистеми» проводили телефонне соцопитування, в якому подавали інформацію про кандидатів з ознаками «чорного піару», порушували принцип рівних можливостей кандидатів, займались збором інформації про настрої населення щодо місцевих виборів у 2020 році. Андрій Попик, координатор спостереження «ОПОРА» за виборами у Хмельницькій області у 2020 році, стверджує, що «виникають сумніви щодо анонімності опитування, оскільки за номером телефону сьогодні легко ідентифікувати особу. І, відповідно, постає питання щодо дотримання норми законодавства про захист персональних даних мешканців Хмельницького, бо ми не знаємо, звідки компанія, яка проводить опитування, отримала номери телефонів хмельничан і чи немає у цій базі іншої інформації про осіб, яких опитують». Отже, «Роботизовані телесистеми», на яку посилається телеканал «112.ua» є одним з псевдосоціологів, які малюють потрібні рейтинги різним політичним партіям.

По-третє. Згідно з Виборчим кодексом України ст. 50 «підприємства, заклади, установи та організації, що проводять опитування громадської думки, мають право оприлюднювати результати такого опитування, пов’язаного з виборами, з обов’язковим зазначенням часу його проведення, території, яку охоплювало опитування, розміру та способу формування соціологічної вибірки опитаних, методу опитування, точного формулювання питань, можливої статистичної похибки, замовників опитування».

Телеканал «112.ua» щодо дослідження «Роботизованих телесистем» інформував, що опитування проводилося з 12 по 16 січня 2021 року, опитано 3000 респондентів та похибка не перевищує 2,8%. Телеканал «112.ua» та «Роботизовані телесистеми» не надали обов’язкові дані про територію, яку охоплювало опитування, способу формування соціологічної вибірки опитаних, методу опитування, точного формулювання питань і замовників опитування, порушивши цим законодавство та не надавши телеглядачам повну інформацію про дослідження.

 

Авторка: Каріна Богодьорова 

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja