Як смітникові ЗМІ зробили зі Швеції лідера за смертністю від COVID-19 | НЕПРАВДА, МАНІПУЛЯЦІЯ – Без Брехні
COVID-19. Правда і міфиФактчек

Як смітникові ЗМІ зробили зі Швеції лідера за смертністю від COVID-19 | НЕПРАВДА, МАНІПУЛЯЦІЯ

Стратегія Швеції, яка єдина із європейських країн офіційно не вводила карантину через пандемію коронавірусу, викликала у суспільстві багато дискусій. Знайшлися як прихильники такої стратегії країни, так і скептики. На тлі цього у соцмережах та сміттярських ЗМІ часто поширювалася недостовірна або відверто фейкова інформація про перебіг подій у Швеції навколо коронавірусу. Днями у ЗМІ з’явилася інформація про те, що у Швеції за останній тиждень зафіксували найвищу смертність у Європі від вірусу Covid-19! Ого, сенсація! Насправді – НІТ! Це чергова маніпуляція.  

 ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ / НЕПРАВДА

СПРОСТУВАННЯ

У «сенсаційному» повідомлення повідомляється наступне

 МЕСЕДЖ 1:  «В то время как в других европейских странах смертность падает, Швеция между 12 и 19 мая имела 6,25 смертей на миллион жителей в день. Это был самый высокий показатель в Европе, немного выше чем в Британии, где на миллион жителей приходилось 5,75 смертей».

У статті посилаються на авторитетне видання Reuters, проте не на саму статтю, а на головну сторінку сайту. Але відповідна стаття на сайті Reuters є з посиланням на дані лічильника  https://ourworldindata.org/.  Проте ні сама статистика, ні порівняльна інфографіка публікацію не супроводжують.

Якщо звірити дані з лічильника, то смертність у Швеції і справді зростала, проте смертність становить 322,4 випадки на 1 млн. жителів (12 травня) до 366,17 випадків (19 травня). При цьому, за даними того ж лічильника, кількість смертей в Британії у цей період була значно вищою, ніж у Швеції.

Мал. 1. Показник рівня смертності у Швеції

Якщо порівняти ці цифри зі звітами Всесвітньої організації охорони здоров’я, яка, щоправда, не веде статистику, відштовхуючись від кількості смертей на 1 млн. жителів, то від 12 травня до 19 травня, у Швеції кількість смертей від наслідків коронавірусу значно менша від смертей у Сполученому королівстві.

Мал. 2 Швеція Британія – 12 травня

Мал. 3 Швеція Британія – 16 травня

Мал. 4 Швеція Британія – 19 травня

Так само не відповідає дійсності заява, що смертність у інших європейських країнах падає, адже, згідно із даними і лічильника, на який посилається Reuters, і даними сайту https://www.worldometers.info/, кількість померлих від крона вірусу збільшується у кожній країні, хоч і на різну величину.

Мал. 5. Статистика смертності у світі

МЕСЕДЖ 2:  «В ходе пандемии в целом в Швеции, как и ранее, отмечается меньшее число смертей на душу населения, чем в Соединенном Королевстве, Испании, Италии, Бельгии и Франции, которые все сделали выбор в пользу самоизоляции, но значительно выше, чем в соседних северных странах Дании, Норвегии и Финляндии».

Ці дані правдиві, проте автор публікації вдається до маніпуляції, адже спочатку порівнює рівень смертності у Швеції за тиждень зі всіма країнами Європи, виділяючи Велику Британію, а у наступному абзаці вже стверджує, що загалом смертність від коронавірусу у Швеції менша, ніж у одних країнах та більша, ніж у інших.

Мал. 6. Статистика смертності у Швеції і сусідніх країнах

Варто відзначити, що рівень смертності залежить не тільки від карантинних обмежень, введених чи не запроваджених в країнах, а й від того, як їх дотримуються,  на якій стадії звертаються хворі, від їхнього віку та наявності додаткових захворювань. Наприклад,Італія першою ввела карантин, проте там рівень смертності вищий, ніж у  Швеції – дані ВООЗ станом на 19 травня 2020 року.

Мал. 7. Показник рівня смертності в Італії

Висновок

Вказані у фейковому повідомленні дані про рівень смертності у Щвеції і сусідніх країнах не відповідають дійсності.

Автори «сенсації» вдаються до маніпуляцій, порівнюючи зручні для загального контексту статті дані на періоди.

 

Автор. Світлана Величко

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja